Najwięksi polscy odkrywcy i podróżnicy i ich zapomniane sukcesy

Przejeżdżali rowerem Afrykę, w czasach kolonialnych mieszkali wśród plemion Melanezji, odkrywali inkaskie stolice, zimowali na Antarktydzie i podróżowali do papieża jako posłowie cesarza Chin. Kto? Oczywiście Polacy! Poznajcie najsłynniejszych polskich odkrywców i podróżników!

Ten artykuł ma 9 stron:
Michał Boym
Ten prawdopodobnie jeden z najwybitniejszych, polskich podróżników to dzisiaj postać niemal całkowicie zapomniana. Urodził się we Lwowie w 1612 roku, a po wstąpieniu do zakonu Jezuitów zaczął przygotowywać się do pracy misyjnej na Dalekim Wschodzie.
W 1643 roku wyruszył – wraz z kilkoma innymi misjonarzami – z Lizbony do portugalskiej faktorii handlowej na terenie Chin, Makau. W Chinach trwała wówczas wojna domowa, a polski misjonarz, dzięki zaufaniu zdobytemu na dworze cesarza Yongli z dynastii Ming, stał się cesarskim wysłannikiem. Powierzono mu ważną misję zdobycia poparcia papieża i europejskich władców dla chińskiej dynastii.
Wieloletnia podróż, rozmowy prowadzone na europejskich dworach z najważniejszymi władcami tamtej epoki, a także droga powrotna do ogarniętych konfliktem Chin dostarczyły Boymowi wyjątkowej w tamtej epoce wiedzy, którą zawarł w stworzonym przez siebie atlasie Chin. Trudno przecenić znaczenie jego pracy – Boym dostarczył Europie rzetelnej wiedzy o Chinach, prostującej mity, powtarzane od czasów wyprawy Marco Polo.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze