Piezoelektryczne skrzypce przyszłości z drukarki 3D. Ten instrument wygląda jak broń predatora!

Jeśli skrzypce kojarzą się Wam wyłącznie z bezcennymi dziełami Guadagniniego czy Stradivardiusa, najnowsze dzieło firmy MONAD Studio będzie niemałym szokiem – dzięki drukowi 3D udało się stworzyć instrument, który wygląda po prostu niesamowicie. I przypomina wszystko, tylko nie skrzypce!
Kojarzycie Vanessę Mae? Ta popularna w latach 90. skrzypaczka zdobyła krótkotrwałą popularność dzięki połączeniu muzyki klasycznej z popularną, co określano wówczas jako Violin Techno Acoustic Fusion. I choć muzykolodzy marudzili, a sama Vanessa zwracała uwagę raczej wyglądem, niż muzycznym kunsztem, to zrobiła dla skrzypiec wspaniałą reklamę udowadniając, że jest to instrument uniwersalny.
Przekonanie to wzmocniły występy takich gwiazd, jak choćby Nigel Kennedy, który skutecznie pokazał, że skrzypce – mimo wielowiekowej historii tego instrumentu – nie zestarzały się ani trochę i w odpowiednich rękach mogą porwać nawet tych wielbicieli muzyki, którzy na co dzień wolą omijać klasykę szerokim łukiem.
Całkiem niedawno skrzypce doczekały się kolejnego, bardzo futurystycznego wcielenia. Tym razem jest ono bardzo radykalne – stworzone przez MONAD Studio z Florydy dzieło przypomina raczej jakieś narzędzie zagłady, niż instrument muzyczny.
Zobacz również: Gadżet tygodnia: Parrot AR Dron
Pozory mylą! Skomplikowany, uzyskany za sprawą druku 3D kształt kryje w sobie instrument, określany przez twórców nazwą 2-string Piezoelectric Violin. Nie jestem pewny, czy nazywanie tego czegoś skrzypcami jest uzasadnione, ale przyznacie, że sprzęt wygląda bardzo niecodziennie.
Nietypowy jest również sposób wydobywania z niego dźwięku. Piezoelektryczne skrzypce zostały bowiem wyposażone w tylko dwie struny i pod względem działania przypominają nieco gitarę z przetwornikiem piezoelektrycznym, przekształcającym drgania strun na sygnał elektryczny.
O tym, jak brzmi ten instrument będzie można przekonać się już niebawem – wraz z kilkoma innymi instrumentami z drukarki 3D, futurystyczne skrzypce zostaną zaprezentowane 16 kwietnia podczas nowojorskiej konferencji „Inside 3D Printing”.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze