Lane Splitter – koncepcyjny samochód dzieli się na dwa motocykle

Lane Splitter – koncepcyjny samochód dzieli się na dwa motocykle

Lane Splitter – koncepcyjny samochód dzieli się na dwa motocykle
Łukasz Michalik
22.04.2015 07:27

Jak jednym samochodem dostarczyć w tym samym czasie dwie osoby w dwa różne miejsca? To proste – wystarczy podzielić go na dwa mniejsze pojazdy!

Chyba każdy z Was był kiedyś w sytuacji, gdy podwożąc kogoś samochodem trzeba było zboczyć z zaplanowanej trasy, pokonując dodatkowe kilometry i tracąc trochę czasu. Pomysłodawcy pojazdu o nazwie Lane Splitter postanowili rozwiązać ten problem i zaprojektowali dwuosobowy samochód, który w razie potrzeby może podzielić się na dwa motocykle.

Obraz

Twórca tej koncepcji, Mark Wilson z Fast Company stwierdza, że jego celem było zapewnienie społecznych interakcji i doświadczeń, jakie daje wspólna przestrzeń samochodu, a zarazem dostarczenie każdemu z podróżujących osobistego, miejskiego środka transportu.

Obraz

Tylne koła Lane Splittera mają być napędzane przez niezależne silniki elektryczne, a interesujące rozwiązanie przewidziano dla przednich – po podziale ma się w nich pojawić wgłębienie, którego zadaniem będzie zwiększenie podłużnej stabilności pojazdu. Ponowne połączenie motocykli ma następować automatycznie, po naciśnięciu przycisku na zasadzie podobnej, jak w niektórych samochodach działa automatyczne parkowanie.

Warto przy tym pamiętać, że Lane Splitter jest raczej zarysem koncepcji, niż gotowym do wdrożenia projektem. I prawdopodobnie nie wyjdzie poza ten etap. Nawet, jeśli zaprojektowanie i wyprodukowanie takiego pojazdu nie przerasta możliwości współczesnych inżynierów, to barierą nie do przejścia wydaje się kilka innych kwestii, jak choćby koszt takiego rozwiązania, wynikający z dublowania wszystkich istotnych instalacji.

Choć szansa, że taki pojazd trafi do produkcji seryjnej, wydaje się bardzo mała, to uwielbiam takie koncepcje. Co prawda bywają oderwane od realiów, ale pokazują, jak mogłaby wyglądać motoryzacja, pobawiona współczesnych ograniczeń. Może właśnie któryś z takich – na pozór nierealnych – projektów wyznaczy w przyszłości kierunek, którym podąży cała reszta branży?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)