EXACTO: inteligentna amunicja potrafi coraz więcej. Sama trafia w ruchomy cel!

Przed rokiem szczytem możliwości inteligentnej amunicji strzeleckiej wydawało się niewielkie korygowanie błędów, popełnionych przez strzelca. Wystarczyło trochę czasu, by amunicja EXACTO nauczyła się czegoś znacznie trudniejszego – trafiania w ruchome cele!

Zdjęcie kobiety z bronią pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie kobiety z bronią pochodzi z serwisu Shutterstock

EXACTO potrafi coraz więcej

Niektórzy z Was znają nazwę EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance). O amunicji snajperskiej, opracowanej w ramach tego, prowadzonego przez DARPA, programu, pisałem przed rokiem, gdy ujawniono pierwszy film, pokazujący ten wynalazek w działaniu.

Efekt wydawał się imponujący – pocisk, naprowadzany odbitą od celu wiązką lasera, był w stanie korygować swoją trajektorię tak, aby kompensować błędy popełnione przez strzelca. Co istotne, choć było to ważnym ułatwieniem, nie zwalniało strzelca ze starannego celowania – pocisk EXACTO korygował bowiem wpływ nieprzewidzianych warunków, jak np. nagły podmuch wiatru.

Jak trafić w ruchomy cel?

Od tamtych testów minął niemal rok i twórcy EXACTO ujawnili nowe możliwości tego sprzętu. Jak widać na udostępnionym filmie, inteligentna amunicja stała się jeszcze mądrzejsza – nie tylko koryguje błędy strzelca, ale jest w stanie trafić w ruchomy, zmieniający pozycję cel.

Jeśli wierzyć opisowi filmu, widzimy na nim strzały oddane nie tylko przez wyszkolonych strzelców, ale również przez amatora, z podobnym, jak przy ekspertach efektem. Czy zatem pora na sensacyjne nagłówki „każdy może być snajperem”?

Mimo wszystko jest na to chyba jeszcze za wcześnie. Twórcy inteligentnej amunicji strzeleckiej konsekwentnie podkreślają, że jej przeznaczeniem jest stosowanie przez wyszkolonych snajperów, dla których technologia ma stanowić nie substytut umiejętności, ale pomoc w nieprzewidzianych wypadkach czy trafieniu w cel w trudnych warunkach.

Zdjęcie zamaskowanego snajpera pochodzi z serwisu Shutterstock

Technologia zamiast szkolenia?

Na razie nie wiadomo, kiedy EXACTO przestanie być jedynie projektem badawczym, a stanie się gotową do praktycznego stosowania bronią. Mimo tego nie sposób uniknąć wniosku, że już na obecnym etapie rozwoju ta technologia jest w stanie – w jakiejś części – zastąpić kosztowne i czasochłonne szkolenie.

Co więcej, to tylko jeden z przykładów budowania technologicznej przewagi, obok takich wynalazków, jak niwelująca zmęczenie elektryczna stymulacja mózgu czy chip, pozwalający kontrolować emocje i zwalczać skutki stresu pourazowego. Zebranie razem tych wszystkich wynalazków daje ciekawy obraz: celne oko, brak strachu, odporność na zmęczenie i stres bojowy – to wszystko można uzyskać nie tylko dzięki treningowi i starannej selekcji kandydatów, ale również za pomocą istniejących (to nie przyszłość, tylko teraźniejszość!) technologii.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Straż miejska będzie miała nowego sojusznika. Roboty same przestawią auto! LG G4 - poznaj tegorocznego flagowego smartfona LG Gadżetomania TV: Czy wiesz od jak dawna ludzkości towarzyszy wibrator? Couchlet: sofa i fotele naładują sprzęty. Przedłużacz dla gadżetów! Drumi: ta pralka nie potrzebuje prądu. Pierzesz pedałując!

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot