Śledzenie znajomych za pomocą Facebooka właśnie zrobiło się bardzo proste

Prywatność na Facebooku? Jaka prywatność!? Student Universytetu Harvarda napisał rozszerzenie do Chrome'a, które korzystając z danych Messengera pozwala określić, gdzie znajdują się właśnie znajomi.

Śledzenie znajomych z Facebooka jest bardzo proste

Śledzenie znajomych z Facebooka jest bardzo proste

Drodzy stalkerzy, ten chłopak stworzył coś dla Was. Student Universytetu Harvarda, Aran Khanna, w artykule, który opublikował w serwisie Medium.com, pokazuje, jak łatwo można śledzić za pomocą Facebooka, co robią nasi znajomi.

Khanna na studiach zaczął nałogowo używać Messengera, wysyłając mnóstwo wiadomości do różnych osób każdego dnia. Szybko zauważył, że do większości dołączona jest lokalizacja — bo użytkownicy nie wyłączają jej w ustawieniach. Postanowił więc się zabawić w śledzenie znajomych i stworzył rozszerzenie do przeglądarki Chrome, pokazujące aktualne położenie osób, z którymi rozmawiamy na Facebooku.

Rozszerzenie nazywa się Marauder's Map — co pewnie bawi fanów "Harry'ego Pottera" - i nie robi niczego niedozwolonego, korzysta tylko z danych, które ujawnia sam Facebook. Tak jak mapa z "Harry'ego Pottera" pozwalała określić położenie osób znajdujących się na terenie Hogwartu, tak ten dodatek do Chrome'a zamienia w kropki na mapie naszych prawdziwych znajomych. A czyni to na podstawie miejsc, z których wysyłali ostatnie wiadomości za pomocą Messengera.

Śledzenie ludzi, którzy niekoniecznie chcą być śledzeni, zrobiło się w ten sposób przerażająco proste. I nie jest to wina studenta, który wykorzystał po prostu to, co Facebook podaje na tacy. Podawanie lokalizacji jest włączone w Messengerze domyślnie, o czym większość ludzi, którzy z niego korzystają, prawdopodobnie nie ma pojęcia. Tak samo jak o tym, że można to wyłączyć w ustawieniach.

Twórca Marauder's Map wyjaśnia w swoim artykule, że nie stworzył rozszerzenia po to, aby ludzie mogli śledzić się nawzajem. Stworzył je po to, aby uświadomić użytkownikom Facebooka, jakie dane na swój temat ujawniają. Niby wszyscy wiemy, że podajemy swoją lokalizację, korzystając z Messengera, problem w tym, że wydaje nam się to niegroźne.

Dopiero widok prawdziwych znajomych w postaci kropek na mapie może nam pomóc uświadomić, jak bezmyślnie zachowujemy się, korzystając z serwisów społecznościowych.

Zobacz również: Asus G74SX

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Gadżetomania TV: Historia flipperów WD MyPassport Wireless to prywatna chmura, którą pokochają fotografowie Sprite. Można stworzyć oryginalny i pomysłowy dron? Można! SensorWake: budzik, który obudzi zapachem pieniędzy Zadbaj o wakacyjną sylwetkę ze smartfonem. Oto przegląd najlepszych aplikacji fitness

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen