Jak zostać astronautą i ile wytrzymamy na obcych planetach bez kombinezonu?

Szukasz pracy? Mamy dobrą wiadomość – NASA ogłosiła nabór na astronautów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić? Tę i inne informacje znajdziecie, jak co wtorek, w naszym kurierze kosmicznym.

Wnętrze kabiny promu kosmicznego Columbia, zniszczonego w katastrofie w 2003 roku

Wnętrze kabiny promu kosmicznego Columbia, zniszczonego w katastrofie w 2003 roku (Fot. Smithsonian's National Air and Space Museum)

Jak długo przeżyjemy na innych planetach bez kombinezonu?

W wielu filmach SF jakiekolwiek rozszczelnienie kombinezonu astronauty oznacza szybką i widowiskową śmierć. A co się stanie, gdy do takiej samej sytuacji dojdzie na powierzchni którejś z planet Układu Słonecznego?

Scenariusze, w których jakimś paskudnym zrządzeniem losu odwiedzamy kolejne planety bez skafandra kosmicznego przedstawił amerykański astrofizyk i popularyzator wiedzy o Kosmosie, Neil deGrasse Tyson.

Jak wynika z jego krótkiego wyjaśnienia, na Merkurym i Marsie mamy szansę przeżyć zaskakująco długo – przyczyną zgonu będzie prozaiczny brak tlenu, który uśmierci nas, gdy nie będziemy już mogli wstrzymywać oddechu. Czyli po mniej więcej 2 minutach.

Praca szuka człowieka! NASA ogłosiła rekrutację

Szukacie pracy? NASA zaprasza! Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór, publikując przy okazji wymagania, stawiane przed przyszłymi astronautami:

 • Tytuł licencjata z inżynierii, fizyki matematyki lub nauk przyrodniczych
 • Co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywanym zawodzie
 • Brak wady wzroku (akceptowana korekcja laserowa do roku przed rekrutacją)
 • Bardzo dobra kondycja psychiczna i fizyczna
 • Zaliczenie testu wytrzymałościowego
 • Wzrost w przedziale 158 – 192 cm
 • Obywatelstwo amerykańskie (teoretycznie szansę mają również kandydaci z innych krajów, w tym z Polski)
 • Dodatkowym atutem jest zaliczona służba wojskowa, wyższe stopnie naukowe lub umiejętność pilotażu wojskowych samolotów.

Wszystko wskazuje na to, że nowi astronauci będą mieli pełne ręce roboty. W najbliższych latach finalizowane są ważne projekty, związane z załogowymi misjami kosmicznymi: do 2018 roku mają się rozpocząć załogowe, prywatne loty organizowane przez Space X i Boeinga, a w 2018 roku w testowy rejs wyruszy statek Orion, zaplanowany do długotrwałych misji w Kosmosie. Niedługo później, na początku kolejnej dekady, czeka nas seria misji załogowych na orbitę Księżyca lub do asteroidów.

Ile zarobi astronauta? Od 65 tys. dol. (257 tys. zł) do 140 tys. dol. (554 tys. zł) rocznie, co przy amerykańskiej średniej, wynoszącej około 55 tys. dolarów rocznie nie jest imponującym wynikiem.

Źródło: Astronomos

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

SpaceShipTwo: samolot miał problemy na długo przed katastrofą

SpaceShipTwo

Mija rok od czasu katastrofy prywatnego, kosmicznego samolotu SpaceShip Two. Maszyna, krótko po oddzieleniu się w powietrzu od samolotu – matki o nazwie WhiteKnightTwo rozpadła się na części, w wyniku czego zgineło dwóch testujących ją pilotów. Dochodzenie, prowadzone przez Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu ujawniło nowe,niepokojące szczegóły tamtego wypadku.

Okazuje się, że SpaceShipTwo miał poważne problemy znacznie wcześniej – w 2011 roku. Jeden z lotów niemal zakończył się katastrofą – na skutek niepoprawnego ustawienia mechanizmu skrzydeł i przemęczenia załogi samolot, po odwróceniu do góry nogami, spadał w płaskim korkociągu przez 7 minut i 15 sekund. Incydent został jednak zbagatelizowany przez finansującego prace Richarda Bransona i firmę Scaled Composites, odpowiedzialną za konstrukcję samolotu.

Źródło: Astronauta.net

Co dzieje się z ciałem człowieka w czasie podróży kosmicznej?

Załoga ISS

Badania nad wpływem przebywania w stanie mikrograwitacji na zdrowie ludzi są prowadzone od początku załogowej eksploracji Kosmosu. Jeśli zakładamy, że w niedalekiej przyszłości wybierzemy się na Marsa czy wylądujemy na pobliskich asteroidach, warto zastanowić się nad tym, co dla człowieka oznacza rok w Kosmosie?

 • Rozciągnięcie kręgosłupa i zmiana wzrostu – możemy czasowo urosnąć nawet o 5 cm
 • Utrata siły mięśni
 • Zmiana rysów twarzy – płyny gromadzą się w niej równomiernie
 • Rozrzedzenie kości
 • Problemy ze wzrokiem – zmiana kształtu gałki ocznej
 • Osłabienie układu odpornościowego
 • Zaburzenia snu
 • Zaburzenia koordynacji przestrzennej, poczucia dołu i góry
 • Częściowa utrata smaku – potrawy stają się mdłe
 • Anomalie psychiczne – poczucie lęku

Źródło: ">F5

Jesteśmy w Kosmosie sami, bo nasza planeta powstała przed innymi

Poszukiwania pozaziemskich cywilizacji rozpalają wyobraźnię od dziesięcioleci. Choć dotychczasowe niepowodzenia sensownie tłumaczy paradoks Fermiego, to badacze z Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore mają inne, interesujące wyjaśnienie.

Po analizie danych, uzyskanych z teleskopów Hubble'a i Keplera doszli do wniosku, że istniejące planety to tylko 8 proc. tych, które pojawią się we Wszechświecie. Innymi słowy wciąż nie powstało ponad 90 proc. planet, co częściowo wyjaśnia, dlaczego – mimo teoretycznie dużego prawdopodobieństwa – wciąż nie udało się nam namierzyć w Kosmosie śladów inteligentnych form życia.
Źródło: Wyborcza

Niezwykłe zdjęcie nocnego nieba

Na koniec jedno ze zdjęć tygodnia Space.com, przedstawiające rozgwieżdżone niebo nad Wyspą Wielkanocną na południowym Pacyfiku.
Do zobaczenia w najbliższy wtorek!

Zobacz więcej artykułów z serii: Tydzień w Kosmosie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Najdziwniejsze bronie świata Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin!