10 najlepszych kamer 360 stopni. Tym sprzętem nakręcisz filmy VR

Jak nakręcić film, który można oglądać w goglach VR? Pomogą w tym specjalne kamery, rejestrujące jednocześnie obraz nie tylko z przodu, ale również wokół urządzenia. Dzięki nim w czasie nagrania można rozglądać się na wszystkie strony!

Kamera Sphericam 2

Kamera Sphericam 2

Centr

Ten niewielki gadżet w formie pierścienia pozwala na kręcenie filmów w 360 stopniach – czyli rejestruje obraz wokół siebie, ale nie z góry i z dołu. Umieszczono w nim cztery 5-megapikselowe kamery Omnivision, rejestrujące obraz o pionowej rozdzielczości 1080 pikseli, który jest w czasie rzeczywistym montowany w dookólne nagranie. Otwór na środku kamery umożliwia zamontowanie jej na statywie lub uchwycie np. przy kasku, a elektroniczna poziomica informuje za pomocą diod, czy Centr jestu stawiony prosto.

Freedom360 GoPro Mount

To rozwiązanie dla tych, którzy nie uznają kompromisów. Nie jest to kamera, ale uchwyt, pozwalający w odpowiedni sposób zamontować 6 kamer GoPro, dzięki czemu – gdy użyjemy GoPro Hero 4 – bez problemu zarejestrujemy sferyczny film o jakości nawet 4K. Niestety, biorąc pod uwagę konieczność kupienia nie tylko uchwytu ale aż sześciu sportowych kamer, tanio nie będzie!

Panono

To urządzenie działa w nietypowy sposób. Ma kształt niewielkiej piłki, a w celu zrobienia zdjęcia wystarczy ją podrzucić. Resztą zajmie się wbudowana elektronika i 36 obiektywów. Urządzenie samo wykrywa, w jakiej fazie lotu się znajduje. Gdy osiągnie najwyższy punkt, w którym przez ułamek sekundy wisi nieruchomo w powietrzu, rejestruje jedną, sferyczną fotografię. Sprzęt może być również umieszczony np na kijku do selfie, pozwalając użytkownikowi samodzielnie wybrać moment zrobienia zdjęcia. Niestety, Panono nie nagrywa filmów.

Bubl

Gdy producent ujawnił prace nad tym urządzeniem, kamera Bubl była często porównywana do rozwiązania, jakie stosuje Google w samochodach, odpowiadających za rejestrowanie zdjęć dla usługi Street View. Urządzenie zostało wyposażone w trzy obiektywy o kącie widzenia 190 stopni, co w praktyce oznacza, że każdy z nich częściowo widzi również to, co znajduje się za nim. Kamera może rejestrować obraz o rozdzielczości do 2688p x 1344p przy 15 klatkach na sekundę.

Ricoh Theta S

Najnowsza z serii sferycznych kamer Ricoha oferuje – podobnie jak poprzednicy – dwa obiektywy i pozwala na rejestrowanie zarówno zdjęć o rozdzielczości 14,5 mpix, jak i filmów o rozdzielczości do Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Urządzenie współpracuje przy tym ze smartfonami, umożliwiającymi m.in. podgląd na żywo nagrywanego materiału.

360cam

Ta wyposażona w trzy obiektywy kamera ma do zaoferowania istotną zaletę – rejestruje obraz nie tylko wokół siebie, ale również z góry i z dołu, pokrywając niemal pełną sferę (360 x 300 stopni). Co istotne, wszystkie materiały – zarówno zdjęcia, jak i filmy – obrabiane są przez to urządzenie automatycznie, więc rola użytkownika sprowadza się tylko do wciśnięcia przycisku.

360cam została przy tym wyposażona w wodoszczelną obudowę, pozwalającą na zanurzenie gadżetu nawet do 10 metrów pod wodę. Ponadto producent oferuje specjalne nakładki, poprawiające jakość obrazu podczas podwodnych nagrań. Ciekawą opcją jest również adapter, pozwalający zawiesić kamerę jak lampę, w zwykłej oprawie żarówkowej.

GoPro Odyssey

Kolejna z propozycji GoPro to sprzęt przeznaczony dla zamożniejszych klientów. Tworzone wspólnie z Google’em w ramach projektu JUMP urządzenie ma umożliwić połączenie 16 kamer GoPro Hero4 Black i pozwolić na rejestrowanie wideo o rozdzielczości 8k. Planowana cena to około 15 tys. dolarów.

Sphericam 2

Kamera Sphericam dobrze pokazuje, jak szybki jest postęp w branży sferycznego wideo. Urządzenie, którego rozwój sfinansowano dzięki Kickstarterowi, ma wielkość piłki tenisowej. Umieszczono w nim sześć kamer, pozwalających na rejestrowanie filmu 4K (4096 x 2048 pikseli) w 60 klatkach na sekundę.

Co więcej, projektanci sprzętu umieścili w nim aż osiem gwintów, pozwalających na niemal dowolne zamontowanie urządzenia do różnych statywów. Kamera, współpracująca m.in. z goglami Oculusa i Google Cardboard, pozwala również na transmitowanie na żywo sferycznego wideo lub obrazu z wybranej kamery. Wbudowany akumulator pozwala na około 90 minut pracy.

Nokia OZO

Sprzęt, którym Nokia usiłuje powrócić do świata żywych został wyposażony w 8 kamer i 8 mikrofonów, pozwalających na rejestrowanie towarzyszącego materiałom wideo, przestrzennego dźwięku. Wśród zapowiadanych funkcji kamery znajduje się współpraca z goglami VR i bezpośrednia transmisja obrazu, możliwość śledzenia wybranych obiektów, a także ciekawa funkcja natychmiastowego dostępu do sferycznego wideo, uzyskanego kosztem obniżenia jakości obrazu.

Lytro Immerge

Lytro to firma znana z innowacyjnych aparatów fotograficznych, pozwalających na modyfikowanie głębi ostrości zdjęcia już po jego zrobieniu. Zastosowana w aparatach technologia Light Field ma trafić również do zapowiadanej kamery Lytro Immerge.

Co istotne, jest to urządzenie modułowe, pozwalające zwiększyć jakość rejestrowanego obrazu wraz z ilością zastosowanych kamer (mogą być ich setki), pozwalając użytkownikom gogli VR m.in. na wychylanie się i zaglądanie za obiekty, znajdujące się w kadrze albo przyglądanie się im z bliska. Ze względu na cenę i stopień komplikacji urządzenie jest tworzone z myślą nie o indywidualnych użytkownikach, ale o branży filmowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

Być jak Robert Lewandowski. Header Goal VR: piłkarska gra na Oculus Rift Samsung Gear VR kupimy w salonach.T-Mobile będzie sprzedawał gogle Samsung Gear VR: na Facebooku można oglądać filmy w 360-stopniach Capcom, twórca serii Resident Evil i Street Fighter, zainteresowany grami VR Everest VR: załóż gogle i zdobądź najwyższy szczyt Ziemi 9 najlepszych apek na Google Cardboard. Co ciekawego oferują tanie gogle VR? Nowa wersja Samsung Gear VR ma już datę premiery Wirtualna rzeczywistość odmieni pornografię. "VR bardziej oddziałuje na nasze zmysły" Na YouTube każdy film dopasowany jest do gogli VR VRGO: nietypowy kontroler VR Czym różni się robienie gry w VR od "zwyczajnej" gry? Spytaliśmy twórców legendarnego Crysisa Zmiana płci, łapanie dziewczyny za kolano, oglądanie narodzin syna. 10 nietypowych zastosowań gogli VR TYLKO U NAS: ViReMED - słynna polska chirurg wchodzi do branży VR Polskie gogle Da Vinci VR: nie czekajmy na doskonałą VR. Bierzmy ją teraz VR przed Oculusem: Amiga 3000 - wirtualna rzeczywistość, jakiej nie znacie Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla grających. Razer czarnym koniem VR? HTC Vive przenosi do VR również nasze dłonie. Coś upadło? Schyl się i podnieś! Gear VR - wirtualna rzeczywistość według Samsunga [kompendium wiedzy] Gogle VR i technologia AR – zdigitalizowany powrót do normalności? Historia wirtualnej rzeczywistości. Skąd wzięły się gogle VR? HoloLens to jedyne gogle VR, na które czekam Ludzie mylą VR z rzeczywistością, ale nie chcą się do tego przyznać W grach na VR najbardziej podoba mi się to, że nie są fotorealistyczne 10 najlepszych gogli VR: Oculus Rift, HTC Vive, Gear VR i inne