Inteligencja finansowa: to pociąga kobiety

Pod koniec każdego miesiąca zastanawiasz się, czy to wypłata jest za mała, czy może miesiąc jest za długi? Twoje wydatki to studnia bez dnia? Spokojnie, nie tylko Ty tak masz. Co ważne: wcale nie musi tak być. Wprowadzenie w życie kilku prostych zasad pozwoli Ci stać się Panem Swoich Finansów.

Artykuł sponsorowany

W polskiej szkole poznasz datę bitwy pod Grunwaldem, wysokość Mount Everestu czy liczbę żon Józefa Piłsudskiego, jednak zarządzania finansami tam się nie nauczysz. Nie każdy miał też szczęście nauczyć się tego w domu, a zatem jest to wiedza, o którą powinieneś zadbać we własnym zakresie. Dobra informacja jest taka, że możesz to zrobić na każdym etapie życia.

Inteligencja finansowa to nie tylko orientacja w świecie finansów, która sprawia, że wiesz, jak zarabiać, pomnażać i chronić swoje pieniądze, ale także świadomość swoich przyzwyczajeń finansowych. Chodzi o to, by pieniądze były narzędziem życiowego spełnienia, a nie środkiem do rozwiązywania problemów.

Być jak Laska z „Chłopaki nie płaczą”

Jak wdrażać w życie swoją prywatną politykę finansową? Wiele jest poradników, które kuszą receptami na to, jak zostać milionerem, wystarczy tylko chcieć. Prawda jest nieco bardziej przyziemna. Cudów nie ma: liczy się wprowadzenie kilku ważnych zasad i konsekwencja w ich stosowaniu. Wsparcie eksperta też nie jest bez znaczenia. Tylko tyle i aż tyle.

Uspokajamy, strategie typu „przestań palić, a odłożysz na samochód” czy „przestań pić piwo, a oszczędzisz na wycieczkę do Chin” nie są koniecznością. Dużo ważniejsza jest samodyscyplina i stawianie sobie ambitnych, ale wykonalnych celów.

Rzecznikiem i wyznawcą takiego podejścia jest Wojciech Herra, trener rozwoju osobistego, który wraz z firmą AXA przygotował warsztaty dotyczące rozwijania inteligencji finansowej. Jego zdaniem kluczową kwestią jest konfrontacja naszych oczekiwań z rzeczywistością i wyznaczenie celów możliwych do realizacji. Muszą one pozostawać w ścisłym związku z naszą wizją świata i własnego życia.

Na pytanie o to, czy chcesz mieć pieniądze, niemal każdy odpowie pewnym tonem: tak. Ale już pytanie dlaczego chcesz je mieć, co ich posiadanie wniesie w Twoje życie, odpowiedzieć nieco trudniej – tłumaczy Herra. Bingo.

Wygląda więc na to, że dobrym punktem wyjścia dla rozważań o finansach osobistych jest filozofia Laski, jednego z bohaterów kultowego filmu „Chłopaki nie płaczą”. Sprowadzała się ona do dwóch założeń. Punkt pierwszy: zastanów się, co lubisz w życiu robić. Punkt drugi: zacznij to robić. Jak twierdzi Wojtek Herra, to właśnie uświadomienie sobie własnej wizji „świata idealnego”, a potem skonfrontowanie tej wizji ze „światem realnym” najlepiej pobudza motywację.

Prawdziwa motywacja bierze się bowiem z przekonania, co dane działanie nam przyniesie. Jeśli nie mamy uświadomionych prawdziwych, stabilnych powodów i pragnień, mamy małe szanse na to, że uda się nam je spełnić. Wojciech Herra styka się z takimi problemami regularnie.

To bardzo zabawne, co czasem widzę na warsztatach. Najpierw jest koncert życzeń, a gdy już wchodzimy w kwestie pragnień głębiej, okazuje się, że pan X wcale nie chce nowego samochodu, a pani Y nowych mebli w salonie – śmieje się trener. – Ważne jest aby dotrzeć do swoich prawdziwych aspiracji, a potem nauczyć się wcielać je w życie.

Nie wszystko musisz robić sam

Fakt, że każdy jest kowalem swojego finansowego losu, nie oznacza że nie można w tej materii korzystać z pomocy fachowca. Ważna jest możliwość dzielenia się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami z innymi. Pragnienia, motywacje, oczekiwania to rzeczy tak osobiste i nieuchwytne, że łatwo zgubić się we własnym małym światku. Warto zatem skonfrontować swoje doświadczenia z doświadczeniami innych, zarówno tych którym się udało, jak i tych, którzy niekoniecznie poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Taką okazją są organizowane przez AXA, we współpracy z Wojciechem Herrą, warsztaty „Twoja inteligencja finansowa. Zobacz na co Cię stać”. Na początek nie trzeba wkładać wiele wysiłku, bo punktem wyjścia są spotkania on-line. Dla bardziej zaangażowanych, pojawiają się opcja indywidualnych konsultacji z trenerem. – Oprócz warsztatów on-line, jest szansa na wzięcie udziału w warsztatach stacjonarnych w Warszawie – zapewnia Herra.

Czego można się na tych spotkaniach dowiedzieć? Przede wszystkim tego, jak zarządzać swoją finansową przyszłością poprzez działania, które wdrożysz tu i teraz. Trener pomoże Ci nazwać prawdziwe cele, rozpoznać i pokonać przeszkody, które stoją na Twojej drodze. Wynikają one najczęściej z przyswojonych błędnych przekonań, ale także ze zwyczajnego lenistwa. – Będziemy pracować nad określeniem celów, wzmacnianiem motywacji oraz planowaniem realistycznych działań – tłumaczy Herra.

Indywidualne konsultacje z Wojciechem Herrą czekają na tych uczestników warsztatów on-line, którzy zdecydują się na rozwiązanie prostego ćwiczenia umieszczonego na stronie warsztatyAXAHerra.pl i wykażą się w tym względzie największą kreatywnością.

Wygląda więc na to, że rozglądający się za osobistą inspiracją poszukiwacze swojego prywatnego finansowego Eldorado mają dobrą okazję skonfrontować swoje oczekiwania z wiedzą i kompetencjami profesjonalisty.

- Ludzie każdego dnia szukają inspiracji i motywacji do działania. Potrzebny jest im dodatkowy bodziec, który sprawi, że z zaangażowaniem i wiarą w zwycięstwo staną do realizacji postawionych celów. Właśnie to staram się dawać moim klientom w codziennej pracy – podkreśla Herra.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto Julian Assange: drzazga w tyłku prezydenta. WikiLeaks ujawnia to, co władze chcą ukryć "Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku?

Popularne w tym tygodniu:

15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto