Inteligencja finansowa: to pociąga kobiety

Inteligencja finansowa: to pociąga kobiety

Inteligencja finansowa: to pociąga kobiety
Blomedia poleca
19.11.2015 12:24, aktualizacja: 01.12.2015 00:45

Pod koniec każdego miesiąca zastanawiasz się, czy to wypłata jest za mała, czy może miesiąc jest za długi? Twoje wydatki to studnia bez dnia? Spokojnie, nie tylko Ty tak masz. Co ważne: wcale nie musi tak być. Wprowadzenie w życie kilku prostych zasad pozwoli Ci stać się Panem Swoich Finansów.

W polskiej szkole poznasz datę bitwy pod Grunwaldem, wysokość Mount Everestu czy liczbę żon Józefa Piłsudskiego, jednak zarządzania finansami tam się nie nauczysz. Nie każdy miał też szczęście nauczyć się tego w domu, a zatem jest to wiedza, o którą powinieneś zadbać we własnym zakresie. Dobra informacja jest taka, że możesz to zrobić na każdym etapie życia.

Inteligencja finansowa to nie tylko orientacja w świecie finansów, która sprawia, że wiesz, jak zarabiać, pomnażać i chronić swoje pieniądze, ale także świadomość swoich przyzwyczajeń finansowych. Chodzi o to, by pieniądze były narzędziem życiowego spełnienia, a nie środkiem do rozwiązywania problemów.

Być jak Laska z „Chłopaki nie płaczą”

Jak wdrażać w życie swoją prywatną politykę finansową? Wiele jest poradników, które kuszą receptami na to, jak zostać milionerem, wystarczy tylko chcieć. Prawda jest nieco bardziej przyziemna. Cudów nie ma: liczy się wprowadzenie kilku ważnych zasad i konsekwencja w ich stosowaniu. Wsparcie eksperta też nie jest bez znaczenia. Tylko tyle i aż tyle.

Uspokajamy, strategie typu „przestań palić, a odłożysz na samochód” czy „przestań pić piwo, a oszczędzisz na wycieczkę do Chin” nie są koniecznością. Dużo ważniejsza jest samodyscyplina i stawianie sobie ambitnych, ale wykonalnych celów.

Rzecznikiem i wyznawcą takiego podejścia jest Wojciech Herra, trener rozwoju osobistego, który wraz z firmą AXA przygotował warsztaty dotyczące rozwijania inteligencji finansowej. Jego zdaniem kluczową kwestią jest konfrontacja naszych oczekiwań z rzeczywistością i wyznaczenie celów możliwych do realizacji. Muszą one pozostawać w ścisłym związku z naszą wizją świata i własnego życia.

Na pytanie o to, czy chcesz mieć pieniądze, niemal każdy odpowie pewnym tonem: tak. Ale już pytanie dlaczego chcesz je mieć, co ich posiadanie wniesie w Twoje życie, odpowiedzieć nieco trudniej – tłumaczy Herra. Bingo.

Wygląda więc na to, że dobrym punktem wyjścia dla rozważań o finansach osobistych jest filozofia Laski, jednego z bohaterów kultowego filmu „Chłopaki nie płaczą”. Sprowadzała się ona do dwóch założeń. Punkt pierwszy: zastanów się, co lubisz w życiu robić. Punkt drugi: zacznij to robić. Jak twierdzi Wojtek Herra, to właśnie uświadomienie sobie własnej wizji „świata idealnego”, a potem skonfrontowanie tej wizji ze „światem realnym” najlepiej pobudza motywację.

Prawdziwa motywacja bierze się bowiem z przekonania, co dane działanie nam przyniesie. Jeśli nie mamy uświadomionych prawdziwych, stabilnych powodów i pragnień, mamy małe szanse na to, że uda się nam je spełnić. Wojciech Herra styka się z takimi problemami regularnie.

To bardzo zabawne, co czasem widzę na warsztatach. Najpierw jest koncert życzeń, a gdy już wchodzimy w kwestie pragnień głębiej, okazuje się, że pan X wcale nie chce nowego samochodu, a pani Y nowych mebli w salonie – śmieje się trener. – Ważne jest aby dotrzeć do swoich prawdziwych aspiracji, a potem nauczyć się wcielać je w życie.

Obraz

Nie wszystko musisz robić sam

Fakt, że każdy jest kowalem swojego finansowego losu, nie oznacza że nie można w tej materii korzystać z pomocy fachowca. Ważna jest możliwość dzielenia się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami z innymi. Pragnienia, motywacje, oczekiwania to rzeczy tak osobiste i nieuchwytne, że łatwo zgubić się we własnym małym światku. Warto zatem skonfrontować swoje doświadczenia z doświadczeniami innych, zarówno tych którym się udało, jak i tych, którzy niekoniecznie poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Taką okazją są organizowane przez AXA, we współpracy z Wojciechem Herrą, warsztaty „Twoja inteligencja finansowa. Zobacz na co Cię stać”. Na początek nie trzeba wkładać wiele wysiłku, bo punktem wyjścia są spotkania on-line. Dla bardziej zaangażowanych, pojawiają się opcja indywidualnych konsultacji z trenerem. – Oprócz warsztatów on-line, jest szansa na wzięcie udziału w warsztatach stacjonarnych w Warszawie – zapewnia Herra.

Czego można się na tych spotkaniach dowiedzieć? Przede wszystkim tego, jak zarządzać swoją finansową przyszłością poprzez działania, które wdrożysz tu i teraz. Trener pomoże Ci nazwać prawdziwe cele, rozpoznać i pokonać przeszkody, które stoją na Twojej drodze. Wynikają one najczęściej z przyswojonych błędnych przekonań, ale także ze zwyczajnego lenistwa. – Będziemy pracować nad określeniem celów, wzmacnianiem motywacji oraz planowaniem realistycznych działań – tłumaczy Herra.

Indywidualne konsultacje z Wojciechem Herrą czekają na tych uczestników warsztatów on-line, którzy zdecydują się na rozwiązanie prostego ćwiczenia umieszczonego na stronie warsztatyAXAHerra.pl i wykażą się w tym względzie największą kreatywnością.

Wygląda więc na to, że rozglądający się za osobistą inspiracją poszukiwacze swojego prywatnego finansowego Eldorado mają dobrą okazję skonfrontować swoje oczekiwania z wiedzą i kompetencjami profesjonalisty.

  • Ludzie każdego dnia szukają inspiracji i motywacji do działania. Potrzebny jest im dodatkowy bodziec, który sprawi, że z zaangażowaniem i wiarą w zwycięstwo staną do realizacji postawionych celów. Właśnie to staram się dawać moim klientom w codziennej pracy – podkreśla Herra.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)