Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji

Nowoczesne myśliwce, konkurenci F-16 czy projektowane po drugiej wojnie samoloty, napędzane silnikami z niemieckich odrzutowców – maszyny, zaprojektowane przez polskich inżynierów prezentują się bardzo interesująco!

Zdjęcie samolotu Su-22 pochodzi z serwisu Shutterstock. Autor: VanderWolf Images

Zdjęcie samolotu Su-22 pochodzi z serwisu Shutterstock. Autor: VanderWolf Images

Ten artykuł ma 10 stron:

TS-16 Grot (1963 r.)

PZL TS-16 Grot

Zaprojektowany przez Tadeusza Sołtyka, polski samolot myśliwsko-szturmowy to przykład maszyny, która – choć mogła być przebojem swoich czasów — nie doczekał się realizacji. Legendarny konstruktor (spod jego ręki wyszły m.in. samoloty TS-11 Iskra czy LWD Junak) zaproponował bardzo nowoczesną maszynę, a słuszność jego koncepcji potwierdziło powstanie w innych krajach podobnych samolotów, jak Northrop T-38 Talon/F-5 Freedom Fighter czy Mitsubishi F-1.

TS-16 Grot miał być produkowany w wersjach szkoleniowej i bojowej, osiągać prędkość naddźwiękową i mieć możliwość działania z trawiastych lotnisk. Miał być zarazem drugim na świecie samolotem szkolnym, przekraczającym prędkość dźwięku, co miały zapewnić dwa silniki z dopalaczami. Projekt oznaczano początkowo jako TS-13, ale na skutek interwencji wojskowych zmieniono pechową 13 na 16.

Co istotne, lotnictwo wojskowe zdążyło złożyć oficjalne zamówienie na Grota, jednak na skutek zmian politycznych projekt stracił poparcie władz i został zakończony. Wbrew powszechnemu przekonaniu główną przyczyną takiej decyzji były nie tyle naciski ze strony Związku Radzieckiego (choć te prawdopodobnie również miały miejsce), co zmiana priorytetów polskich władz, które nie chciały finansować nowoczesnego, ale drogiego w realizacji projektu.

W XXI wieku, w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych opracowano koncepcję samolotu szkolnego, który – dla uczczenia starego projektu – nazwano Grot-2.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata Osiem najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Magpul FMG9 – zabójcza latarka, czyli źródło światła i siła ognia