Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Lotniskowce to największe okręty wojenne, jakie kiedykolwiek pływały pomorzach. Ich wielkość, cena i specyfika zastosowania sprawia, że korzysta z nich tylko kilka państwa na świecie. Które floty mogą pochwalić się lotniskowcami?

Lotniskowiec klasy Nimitz

Lotniskowiec klasy Nimitz

Ten artykuł ma 6 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego rosyjski lotniskowiec ma na dziobie skocznię narciarską
  • o którym okręcie prezydent Francji mówił, że to pół lotniskowca
  • ile lotniskowców mają Stany Zjednoczone
  • po co Chiny kupiły rosyjski lotniskowiec

Charles de Gaulle – Francja

Wejście do służby: 2001 r.
Wyporność: 40 500 t
Długość: 261 m
Liczba samolotów: 35–40

Lotniskowiec Charles de Gaulle

Chluba francuskiej marynarki to jedyny – poza amerykańskimi – pozostający w służbie lotniskowiec o napędzie atomowym. Zaprojektowany w latach 80., miał – razem z bliźniaczym okrętem Richelieu – zastąpić wycofywane, konwencjonalne lotniskowce Foch i Clemenceau.

Niestety, próby wprowadzenia różnych oszczędności i problemy z finansowaniem projektu sprawiły, że budowa ciągnęła się z przerwami aż przez 11 lat, a z drugiego lotniskowca Francja zrezygnowała. Mimo swojej nowoczesności Charles de Gaulle sprawiał początkowo tyle problemów, że jeden z prezydentów Francji mówił, że jest to tylko pół lotniskowca.

Konieczne okazało się m.in. dopracowanie napędu, który w początkowym okresie eksploatacji powodował niebezpieczne wibracje. Kuriozalna okazała się również sprawa zbyt krótkiego pasa startowego, który uniemożliwiał start samolotów niektórych typów, co wymusiło przebudowę.

Kontrowersyjna jest również rola tego okrętu. Mimo wad i problemów to nowoczesna, ale i droga jednostka – używanie jej do nękania terrorystów to jak strzelanie z armaty do wróbla. Z drugiej strony dość niewielka grupa lotnicza (teoretycznie nawet do 40 samolotów, w praktyce, podczas dłuższych misji 25–30) sprawia, że w starciu nawet z niewielkim państwem jedyny francuski lotniskowiec może okazać się niewystarczający do wywalczenia przewagi w powietrzu.

Radziecki ekranoplan Łuń. Zabójca lotniskowców rdzewieje w kaspijskim porcie

Ekranoplan to statek powietrzny poruszający się na bardzo małej wysokości nad powierzchnią wody. Szczególnie intensywne badania nad maszynami tego typu…

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Dzień z życia śmieciarza. Kosze na śmieci pełne telewizorów, komputerów i konsol?