Nvidia ma superkomputery, które poprowadzą bolidy Roborace i wesprą rozwój sztucznej inteligencji

Nvidia ma superkomputery, które poprowadzą bolidy Roborace i wesprą rozwój sztucznej inteligencji

Bolid Roborace
Bolid Roborace
Źródło zdjęć: © roborace/daniel simon
Mateusz Żołyniak
13.04.2016 08:14, aktualizacja: 10.03.2022 09:50

Nvidia to nie tylko układy graficzne GeForce, urządzenia Shield z układami Tegra czy szereg technologii stworzonych z myślą o graczach. Amerykańska firma coraz śmielej poczyna sobie w segmencie superkomputerów, czego najlepszym potwierdzeniem są rozwiązania Drive PX 2 i DGX-1 Deep Learning.

Na GPU Technology Conference 2016, która odbyła się pod koniec ubiegłego tygodnia, Nvidia prezentowała szereg nowych technologii. Firma mówiła wiele o autorskich rozwiązaniach dla twórców gier i deweloperów zainteresowanych wirtualną rzeczywistością, pracy nad sterownikami oraz opracowanych ostatnio systemach obliczeniowych.

Największymi nowościami były nowe superkomputery, w których wykorzystano architekturę Pascal. Pierwszy z nich przygotowano pod kątem wyścigów autonomicznych pojazdów, a drugi zaprojektowano z myślą o rozwoju sztucznej inteligencji.

Demonstracja nowych rozwiązań VR Nvidii, w której udział wziął Steve Wozniak
Demonstracja nowych rozwiązań VR Nvidii, w której udział wziął Steve Wozniak© nvidia/flickr

Nowość Nvidii będzie kierować bolidami

Nvidia od kilku lat pracuje nad szeregiem technologii związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Firma skupia się szczególnie na tych rozwiązaniach, które przyczynią się do powstania w pełni autonomicznych pojazdów. Umożliwić mają to m.in. samouczące się komputery DRIVE PX.

Zarządzają one szeregiem sensorów w samochodach, a wykorzystanie głębokich sieci neuronalnych (Deep Neural Networks) umożliwia dokładniejsza analizę zbieranych danych, w tym rozpoznawanie i klasyfikację obiektów napotykanych podczas jazdy. Teraz Nvidia zapowiedziała Drive PX 2.

Drive PX
Drive PX© nvidia/flickr

Pod nazwą tą kryje się superkomputer, który korzysta z dwóch układów Tegra oraz dwóch procesorów graficznych z architekturą Pascal. Drive PX 2 obsługuje łącznie 12 kamer, radar, odbiornik GPS i system LIDAR.

Rozwiązanie o wielkości pudełka na śniadanie jest w stanie w ciągu sekundy wykonać nawet 24 tryliony operacji. Pojedynczy komputer - według Nvidii - ma moc obliczeniową 150 MacBooków.

Roborace a film Tron

Widoczny na otwierającym zdjęciu bolid został zaprojektowany przez Daniela Simona, który wcześniej stworzył m.in. projekt świetnych motocykli z filmu "Tron: Legacy".

Z tego też powodu zostaną one wykorzystane do zarządzanie bolidami, które wystartują w wyścigach Roborace Championship. Każda z ekip uczestniczących w 60-minutowych zawodach bezzałogowych pojazdów będzie miała po dwa bolidy korzystające z Drive PX 2.

Sukces zależeć będzie od wysiłków programistów, którzy będą pracować na zarządzającym pojazdami oprogramowaniem.

Wykorzystanie Drive PX 2 podczas zawodów Roborace
Wykorzystanie Drive PX 2 podczas zawodów Roborace© nvidia/flickr

Nvidia stawia na rozwój SI

Drugim, jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem Amerykanów jest DGX-1 Deep Learning. Ten superkomputer wykorzystuje osiem układów graficznych Tesla P100 opartych na nowej architekturze Pascal, dzięki czemu ma zapewnić moc obliczeniową wynoszącą 170 teraflopów.

Nvidia chwali się, że wydajność DGX-1 jest porównywalna z 250 serwerami. Warto przy tym zauważyć, że całość zamknięta jest w obudowie wielkości niedużego pudełka, a do tego ma pobierać o wiele mniej energii.

Nvidia DGX-1
Nvidia DGX-1© nvidia/flickr

DGX-1 przystosowany jest do pracy nad technologiami sztucznej inteligencji, rozwojem sztucznych sieci neuronalnych czy rozwiązań bazujących na uczeniu maszynowym. Sprzęt ten przygotowany został z myślą o placówkach badawczych, uniwersytetach oraz dużych firmach z sektora IT.

Superkomputer Nvidii z ośmioma układami Tesla P100 w sprzedaży pojawi się na początku lata. Został on wyceniony na 129 tys. dolarów, co w przeliczeniu daje prawie 486 tys. zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)