Co oznacza nazwa Google i do czego służy przycisk Szczęśliwy traf, który od lat generuje tylko straty?
Z tego artykułu dowie się:
- skąd wzięła się nazwa Google
- do czego służy przycisk Szczęśliwy traf
- skąd wziął się w Google’u Eric Schmidt
- kto pierwszy zainwestował w Google
- czym zajmował się Larry Page przed powstaniem wyszukiwarki

3. Zbyt szybko ładująca się strona
Testy wykazały, że użytkownicy po wyświetleniu się strony Google czekają nadal na wczytanie się pozostałych elementów – nie przypuszczali, że cała strona to logo i formularz do pisania zapytania. Sytuację poprawiła Marissa Mayer, która umieściła na dole stopkę. Jej pojawienie się sygnalizowało, że wczytała się już cała strona.

5. Pierwszy serwer Google
Aby zapisać dane z indeksowanych przez wyszukiwarkę stron, Larry i Serge potrzebowali coraz więcej miejsca. Ponieważ dysponowali dyskami o pojemności 4 GB, postanowili połączyć je, ale problemem był brak odpowiedniej obudowy. Rozwiązaniem okazało się zbudowanie obudowy z klocków LEGO.

8. Rola przycisku Szczęśliwy traf
Widoczny na stronie przeglądarki przycisk Szczęśliwy traf jest prawie nieużywany, a jego użycie wynika najczęściej z pomyłki. Kosztuje to Google’a ponad 100 mln dolarów rocznie. Mimo tego przycisk pełni ważną rolę: zapewnia użytkownikom poczucie komfortu, dając wrażenie, że w kwestii wyszukiwania mają jakiś wybór.

9. Skąd się wzięło Google Doodle?
Doodle to okolicznościowe grafiki, którymi - okazji różnych wydarzeń i rocznic – zastępowane jest logo wyszukiwarki. Pierwsze użycie doodle’a miało jednak inny cel – miało poinformować użytkowników, że cały zespół Google’a wyjechał i bawi się na festiwalu Burning Man, więc ewentualne problemy techniczne zostaną usunięte dopiero po powrocie.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Jan Dąbrowski – nowy Interface i usługi na PS5

10. Larry Page – konstruktor samochodów
Zanim Larry Page zainteresował się tworzeniem wyszukiwarki, w czasie studiów m.in. zbudował drukarkę atramentową, wykorzystując do tego m.in. klocki LEGO, a także – jako członek większego zespołu – napędzany energią słoneczna, eksperymentalny samochód Maize & Blue.

11. Dlaczego Eric Schmidt został prezesem Google’a?
Wieloletni prezes Google’a, Eric Schmidt, został zatrudniony, ponieważ inwestorzy nie traktowali poważnie twórców wyszukiwarki, Larry’ego i Serge’a. Choć absolwenci Uniwersytetu Stanforda stworzyli bardzo obiecujący produkt, to wyszukiwarka początkowo przynosiła jedynie straty, a jej twórcy nie wiedzieli, jak na niej zarobić.

12. Mit 20 proc. czasu pracy
Legenda głosi, że część pracowników Google’a może przeznaczać 20 proc. swojego czasu pracy nie na zadania, wyznaczone przez przełożonych, ale na rozwijanie własnych projektów. Ich rezultatem ma być około połowa produktów i usług Google’a (inna nazwa tego systemu to Model 70/20/10, propagowany przez Erica Schmidta). Po odejściu z firmy Marissa Mayer stwierdziła, że jest to mit, a powszechna jest zasada 120 proc. – rozwijanie własnych projektów po nominalnych godzinach pracy.

13. Reklamy na stronie głównej
Larry i Serge przyjęli założenie, że na stronie głównej wyszukiwarki i jej krajowych wersjach nigdy nie będzie komercyjnych reklam. Zasada ta została złamana raz – przed dekadą w przypadku strony Google.by. Wynikało to jednak z faktu, że domena należała wówczas do innej firmy i sprawa nalazła swój finał w sądzie.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze