Samsung Gear VR: wirtualna rzeczywistość zamiast bajki na dobranoc

Do pomysłowych zastosowań dla wirtualnej rzeczywistości dołączyło właśnie kolejne. Z myślą o goglach Gear VR Samsung opracował aplikację, dzięki której można zdalnie opowiedzieć dziecku bajkę na dobranoc.

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. jak opowiadać bajki na odległość
  2. czy wirtualna rzeczywistość jest dla dzieci
  3. czy gogle VR mogą ułatwiać zasypianie
  4. od jakiego wieku można używać Gear VR

Bajki i VR

Do czego można wykorzystać wirtualną rzeczywistość? Samsung wpadł na pomysł, by zagospodarować dość nietypową niszę: bajki, opowiadane dzieciom na dobranoc. Pomysł jest prosty: gdy rodzic z jakiegoś powodu nie może osobiście ułożyć dziecka do snu i opowiedzieć mu bajki, z pomocą przyjdzie technologia.

Przykładów takiej sytuacji jest wiele — wyjazd, delegacja czy choćby pobyt w szpitalu nieraz sprawiają, że dzieciaki muszą zasypiać z dala od rodziców. Aby trochę osłodzić czas rozłąki, Samsung zaproponował nietypowe rozwiązanie.

Jest nim aplikacja Bedtime VR Stories, pozwalająca rodzicom i dzieciom spotkać się w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niej, mimo dzielącej ich odległości, mogą wspólnie uczestniczyć w wirtualnych przygodach, gdzie np. rodzic może być narratorem oglądanej przez dziecko bajki.

Bedtime VR Stories: wirtualne bajki na dobranoc

Samsung podkreśla, że Bedtime VR Stories nie jest standardowym rozwiązaniem i nie ma zastąpić rodzinie prawdziwego spotkania i wspólnego spędzania czasu, i jest kołem ratunkowym, które powinno być stosowane w sytuacjach awaryjnych.

Mimo tego oczami wyobraźni już widzę te demoty i żale, wylewane na Facebooku czy Wykopie, sprowadzające się do stwierdzenia, że dawniej dzieci miały dzieciństwo, a teraz zamiast kochających rodziców bajki opowiada im Gear VR. I wiecie co? Te utytłane w nostalgii komentarze to bzdura, jakich mało, bo to przecież od nas zależy jak i z których gadżetów korzystamy.

Jestem daleki od tego, by narzekać na Samsunga czy winić technologię. To wspaniale, że wraz z jej rozwojem pojawiają się nowe możliwości. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że – jak w przypadku Bedtime VR Stories – będą wykorzystywane rozumnie i z umiarem. Odpowiedzialność za rodzinne relacje ponoszą członkowie rodziny, a nie technologia czy elektroniczne gadżety.

Bedtime VR Stories

Zobacz również: 10 rzeczy, których nie wiesz o marce SAMSUNG

Samsung Gear VR nie dla dzieci

Przyznam, jednak że mimo wszystko mam mieszane uczucia. Jestem daleki od oskarżania technologii o zło tego świata, ale zastanawia mnie coś innego - wpływ seansu z VR na zasypianie.

Zależność pomiędzy jasnym światłem ekranu i wydzielaniem melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za cykl dobowy, jest nieźle udokumentowana. Mam w związku z tym wątpliwości, czy serwowanie przed zaśnięciem seansu z ekranem, umieszczonym tuż przed oczami jest najszczęśliwszym pomysłem.

Samsung Bedtime VR Stories

Wątpliwości ma chyba również sam Samsung – zwróciliście uwagę, że na filmie promującym usługę gogle Gear VR ma na głowie tylko dorosły, a dziecko korzysta z ozdobnej wersji Cardboarda? Wytłumaczeniem może być fakt, że według Samsunga gogle VR są niezalecane dla użytkowników poniżej 13 roku życia.

Sama idea, by wirtualna rzeczywistość stała się sposobem na przeżywanie tego samego mimo dzielącej rodziców i dzieci odległości, wydaje mi się jednak fantastycznym pomysłem. Pozostaje jednak życzyć jej użytkownikom, by musieli z niej korzystać jak najrzadziej.

Samsung Gear VR
Data premiery listopad 2015 r. (aktualna wersja)
System Android (w smartfonie)
Ekran Super AMOLED, 2560×1440p (w smartfonie)
Komunikacja touchpad, przycisk wstecz, głośność
Waga 308 gramów
Pole widzenia 96 stopni
Rozstaw soczewek 55- 71 mm
Sensory żyroskop, akcelerometr
Akcesoria opcjonalny gamepad, gniazdo microUSB do zasilania
Kompatybilność Samsung Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy Note 5, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

Illusion VR: poznajcie pierwszy kombinezon do wirtualnego seksu Wirtualna rzeczywistość potrzebowała GTA. Mod do GTA V wprowadza VR i zachwyca Nowa wersja Samsung Gear VR ma już datę premiery Kultowy System Shock powraca! Trzecia część może działać w VR Porno VR: kto i w jaki sposób tworzy dźwięki do filmów? 10 najlepszych gogli VR: Oculus Rift, HTC Vive, Gear VR i inne Zotac VR Go: finalna wersja plecaka do VR z GeForcem GTX 1070 Zen Zone: relaks na Samsung Gear VR Samsung Gear VR - zwiastun z okazji premiery Najlepsze zestawy VR 2016 roku Fallout 4 VR dla każdego! Zestaw VR za mniej niż 200 zł Polskie gogle Da Vinci VR: nie czekajmy na doskonałą VR. Bierzmy ją teraz