Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu?

Dzięki analizie aktywności mózgu można kontrolować myślą zarówno maszyny, jak i ciała innych ludzi. Można również wyciągać z głowy obrazy. To nie magia, to technologia!

  1. Skąd komputer wie, o czym myślisz?
  2. Czy proteza może czuć dotyk?
  3. Do czego może się przydać sterowanie myślami?
  4. Jak działa technologiczna telepatia?

Jak działa elektroencefalograf (EEG)?

Jest to urządzenie do odczytu fal mózgowych. Powstają one w wyniku aktywności bioelektrycznej mózgu, gdzie neurony przekazują informacje w postaci impulsów elektrycznych. Ponieważ określone czynności, jak ruch czy analiza różnych bodźców, angażują miliony komórek nerwowych, istnieje możliwość wykrycia ich aktywności.

Umożliwia to elektroencefalograf – urządzenie składające się z podłączanych do skóry głowy elektrod.

Dla określonych zachowań, ruchów czy bodźców istnieją wzorce aktywności mózgu. Poznając je, można nauczyć maszynę, że określony wzorzec aktywności (myśl) oznacza określoną komendę. W ten sposób myśląc np. o ruchach kursora, jesteśmy w stanie poruszać nim na ekranie wyłącznie za pomocą naszego mózgu i urządzenia odczytującego jego aktywność.

Mózg człowieka, ciało robota

Dzięki coraz doskonalszym interfejsom mózg – maszyna następuje niezwykle ważna rewolucja w medycynie. Z jednej strony dokonujemy cudów w leczeniu, czego dowodzi niedawny sukces neurochirurgów, kontaktujących się z osobami z tzw. całkowitym zespołem zamknięcia, gdzie do odczytania odpowiedzi wykorzystano zmiany natlenienia krwi w określonych rejonach mózgu. Z drugiej — co równie ważne, ciało człowieka staje się coraz mniej potrzebne. Istnieją już sztuczne odpowiedniki różnych narządów, a nawet funkcjonalne protezy kończyn, które nie tylko są sterowane za pomocą myśli, ale przekazują do układu nerwowego właściciela informację zwrotną.

Po uchwyceniu protezą dłoni jakiegoś przedmiotu, mózg użytkownika może otrzymać od niej informację na temat np. twardości czy temperatury trzymanego obiektu. W praktyce użytkownik poczuje go w podobny sposób, jakby trzymał przedmiot własną dłonią.

Zobacz również: Wieczór Premier - 3D Mapping w Warszawie

Co więcej, zastąpić można już nawet zmysł wzroku – dzięki inwazyjnemu zabiegowi, polegającemu na wszczepieniu do mózgu elektrod połączonych z miniaturową, specjalistyczną kamerą, człowiek pozbawiony oczu jest w stanie widzieć na tyle dobrze, by np. kontrolować wolno jadący pojazd.

Kradzież wspomnień

Analiza aktywności mózgu pozwala również na coś, co do niedawna mogło wydawać się domeną fantastyki naukowej. Chodzi o… kradzież wspomnień, czyli wyciąganie z mózgu – niezależnie od woli badanego – różnych informacji. Jest to już możliwe, a do tego przekracza bariery gatunkowe. Dowiódł tego eksperyment, w którym na podstawie aktywności mózgu kotów odtworzono oglądane przez zwierzęta sceny.

Gry sterowane myślami

Istnieją urządzenia i gry wykorzystujące analizę aktywności mózgu. Przykładem jest m.in. kontroler Emotiv, czyli zakładana na głowę opaska z 14 elektrodami. Aby z niej korzystać, trzeba najpierw nauczyć urządzenie, co oznacza konkretny wzorzec aktywności mózgu.

Kontrolery Emotiv (stara i nowa wersja)

Gdy algorytm interpretujący nasze fale mózgowe będzie miał wystarczająco dużo danych, z Emotivem na głowie możemy – wyłącznie za pomocą myśli – grać w tytuły takie jak Emotipong (wariant Ponga) czy Cerebral Constructor (Tetris).

Ciekawym rozwiązaniem jest również analiza reakcji ciała gracza (nie tylko umysłu), dzięki czemu algorytm gry może dawkować bodźce, wywołujące największy strach albo uzależnić stopień trudności rozgrywki od tego, jak bardzo jesteśmy zrelaksowani, czego przykładem jest m.in. gra Nevermind.

Sterowanie myślami w lotnictwie: projekt Brainflight

Możliwość sterowania samolotem za pomocą myśli została już przetestowana na symulatorach. Okazało się, że sterowanie myślami jest łatwiejsze od tradycyjnych metod i pozwala na bezpieczny lot, a przede wszystkim start i lądowanie także osobom bez wykształcenia lotniczego.

W praktyce oznacza to, że wykorzystanie sterowania myślami w lotnictwie może zmniejszyć obciążenie pilotów pracą, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

Odrębną kwestią jest lotnictwo wojskowe. W tym przypadku sterowanie myślami ma zwiększyć szybkość reakcji – aby nie tracić cennych milisekund, informacja dotycząca np. sterowania ma być przekazywana z mózgu do układu sterowania samolotu, z pominięciem opóźnień wynikających z czasu reakcji ciała pilota.

Technologiczna telepatia

Coraz doskonalsze interfejsy mózg – maszyna sprawiają, że możliwa staje się komunikacja, sprawiająca wrażenie telepatii, a także łączenie układów nerwowych. W praktyce oznacza to, że jeden człowiek może kontrolować ciało drugiego.

W podobny sposób można przekazać informację bezpośrednio do głowy drugiej osoby, przekazując komunikat wyłącznie poprzez wyobrażanie sobie tworzących go liter.

Możliwości wynikające z odczytania i analizy aktywności mózgu są jednak znacznie większe – przykładem może być np. kontrolowanie myślą człowieka, ciała szczura albo eksperymentalne połączenie układów nerwowych kilku szczurów (podobne eksperymenty przeprowadzono na małpach), dzięki czemu zwierzęta wspólnie kontrolowały ramię robota, robiąc to lepiej niż każde z nich, działając osobno.

Organiczny komputer: mózgi czterech szczurów połączone w jeden kolektywny umysł

— Stworzyliśmy super-mózg. Kolektywny umysł zbudowany z kilku mniejszych. — Miguel Nicolelis, lider zespołu badawczego z Duke University.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Afrykańskie programy kosmiczne: ambitny plan lotu na Księżyc i kolonizacji Marsa 15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Szalona rosyjska wyprawa na Marsa. Jak wyglądał ich kosmiczny pociąg? Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Liczydło, czyli najprzydatniejszy gadżet świata. Umiesz z niego korzystać? 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Skąd wziął się znak @? Jest starszy od komputerów! 10 niesamowitych faktów na temat piersi Tak powstaje ucho z drukarki 3D Tak działa orgazmotron, niesamowity gadżet erotyczny