Streacom DB4, czyli pasywne chłodzenie: obudowa, która jest radiatorem

Streacom DB4 to nietypowy sposób na chłodzenie komputera: obudowa pełni rolę gigantycznego radiatora. Dzięki niej nie potrzebujemy żadnych wentylatorów!

Obudowa Streacom DB4

Obudowa Streacom DB4

  1. Jak działa pasywne chłodzenie?
  2. Jak wyciszyć komputer?
  3. Czy obudowa może być radiatorem?

Pasywne chłodzenie, czyli praca w ciszy

Pasywne chłodzenie to z reguły domena słabszego sprzętu, jak choćby tani laptop HP Stream 13. Nic dziwnego – wydajne podzespoły generują zazwyczaj dużo ciepła, które przecież trzeba w jakiś sposób odprowadzać.

Problem w tym, że najpopularniejsze rozwiązanie, jakim jest zastosowanie radiatorów i jednego lub kilku wentylatorów, wymuszających przepływ powietrza pomiędzy podzespołami komputera, nie jest pozbawione wad.

Z punktu widzenia użytkownika największym problemem jest generowany przez ruchome części hałas. Można mu przeciwdziałać na wiele sposobów – od stosowania dużych, wolnoobrotowych wentylatorów, poprzez coraz lepsze wytłumienie komputerowej obudowy po bardziej wyrafinowane rozwiązania, jak aktywne tłumienie hałasu. Niektórzy użytkownicy — choć wynika to raczej z hobby, niż poszukiwania ciszy — potrafią nawet zatopić swój sprzęt w pojemnikach z olejem mineralnym.

Komputer zanurzony w oleju mineralnym

Streacom DB4: piękna obudowa jak kostka z aluminium

Firma Streacom postanowiła podejść do problemu w jeszcze inny sposób i zaprojektowała niezwykłą obudowę. Model Streacom DB4 wygląda jak eksponat z nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej – umieszczona na podstawce, 7-kilogramowa, aluminiowa kostka o wymiarach 26 × 27 × 26 centymetrów, ze ściankami grubymi na 13 milimetrów w niczym nie przypomina obudów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Obudowa Streacom DB4

Wewnątrz znalazło się miejsce na kartę graficzną o długości do 200 milimetrów i 5 3,5-calowych dysków. Jeśli zdecydujemy się na napędy 2,5-calowe, zmieścimy ich aż 12.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Obudowa jak wielki radiator

Opis sprzętu nie zdradza jednak niczego wyjątkowego. Czym – poza efektownym wyglądem — obudowa zasłużyła sobie na wzmiankę? Jej sekretem jest fakt, że Streacom DB4 jest nie tylko pojemnikiem na komputerowe podzespoły, ale zarazem jednym, wielkim radiatorem.

Sam pomysł trudno uznać go za nowatorski. Wystarczy wspomnieć choćby zaprezentowaną przed dekadą obudowę Zalman TNN 500AF. Tamto rozwiązanie było jednak bez wątpienia mniej eleganckie, a do tego ważyło aż 30 kilogramów.

Obudowa Zalman TNN 500AF

Zewnętrzny zasilacz

Producent deklaruje, że wewnętrzna instalacja z miedzianych rurek, odpowiedzialna za pasywne odprowadzanie ciepła z podzespołów, pasuje do wszystkich, dostępnych na rynku konsumenckim procesorów, a obudowa jest w stanie odprowadzać od 65 do (po zamontowaniu dodatkowych rurek) 120 watów ciepła.

Obudowa Streacom DB4

Mankamentem tego interesującego gadżetu jest brak możliwości zainstalowania w środku typowego zasilacza. Konieczne jest użycie jednego z dwóch zewnętrznych, opracowanych przez producenta zasilaczy, o mocy 160 lub 240 W. To najsłabszy punkt całego zestawu: to zbyt mało, by zasilić wydajniejsze podzespoły. Obudowy, wycenione na około 280 euro, mają pojawić się w sprzedaży w październiku tego roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Xbook One - Xbox One jak laptop! Przenośna konsola nowej generacji 9 pomysłów na niskobudżetowe Walentynki Mobilny dysk My Passport Wireless powiększy pamięć telefonów i tabletów Sony BDZ-A70 – wygodny transfer do komórki i PSP Nowy partner Sony Ericssona przedstawił model ICE Asus Mars - najszybsza i najładniejsza karta graficzna (edycja limitowana!) Sennheiser przedstawił biurową słuchawkę VMX Office 5 gier na Windows 8, które lepiej obsługiwać dotykowo, niż myszką Ile daftpunkowych hełmów widzieliście do tej pory? Asus AIRO jeszcze w tym roku! Nagrody EISA rozdane, czyli który aparat jest najlepszy? Nikon S100pj już dostępny

Popularne w tym tygodniu:

Samolot nowej generacji prawie gotowy. Overture będzie latał z prędkością nawet 2700 km/h