Streacom DB4, czyli pasywne chłodzenie: obudowa, która jest radiatorem

Streacom DB4 to nietypowy sposób na chłodzenie komputera: obudowa pełni rolę gigantycznego radiatora. Dzięki niej nie potrzebujemy żadnych wentylatorów!

Obudowa Streacom DB4

Obudowa Streacom DB4

  1. Jak działa pasywne chłodzenie?
  2. Jak wyciszyć komputer?
  3. Czy obudowa może być radiatorem?

Pasywne chłodzenie, czyli praca w ciszy

Pasywne chłodzenie to z reguły domena słabszego sprzętu, jak choćby tani laptop HP Stream 13. Nic dziwnego – wydajne podzespoły generują zazwyczaj dużo ciepła, które przecież trzeba w jakiś sposób odprowadzać.

Problem w tym, że najpopularniejsze rozwiązanie, jakim jest zastosowanie radiatorów i jednego lub kilku wentylatorów, wymuszających przepływ powietrza pomiędzy podzespołami komputera, nie jest pozbawione wad.

Z punktu widzenia użytkownika największym problemem jest generowany przez ruchome części hałas. Można mu przeciwdziałać na wiele sposobów – od stosowania dużych, wolnoobrotowych wentylatorów, poprzez coraz lepsze wytłumienie komputerowej obudowy po bardziej wyrafinowane rozwiązania, jak aktywne tłumienie hałasu. Niektórzy użytkownicy — choć wynika to raczej z hobby, niż poszukiwania ciszy — potrafią nawet zatopić swój sprzęt w pojemnikach z olejem mineralnym.

Komputer zanurzony w oleju mineralnym

Streacom DB4: piękna obudowa jak kostka z aluminium

Firma Streacom postanowiła podejść do problemu w jeszcze inny sposób i zaprojektowała niezwykłą obudowę. Model Streacom DB4 wygląda jak eksponat z nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej – umieszczona na podstawce, 7-kilogramowa, aluminiowa kostka o wymiarach 26 × 27 × 26 centymetrów, ze ściankami grubymi na 13 milimetrów w niczym nie przypomina obudów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Obudowa Streacom DB4

Wewnątrz znalazło się miejsce na kartę graficzną o długości do 200 milimetrów i 5 3,5-calowych dysków. Jeśli zdecydujemy się na napędy 2,5-calowe, zmieścimy ich aż 12.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Obudowa jak wielki radiator

Opis sprzętu nie zdradza jednak niczego wyjątkowego. Czym – poza efektownym wyglądem — obudowa zasłużyła sobie na wzmiankę? Jej sekretem jest fakt, że Streacom DB4 jest nie tylko pojemnikiem na komputerowe podzespoły, ale zarazem jednym, wielkim radiatorem.

Sam pomysł trudno uznać go za nowatorski. Wystarczy wspomnieć choćby zaprezentowaną przed dekadą obudowę Zalman TNN 500AF. Tamto rozwiązanie było jednak bez wątpienia mniej eleganckie, a do tego ważyło aż 30 kilogramów.

Obudowa Zalman TNN 500AF

Zewnętrzny zasilacz

Producent deklaruje, że wewnętrzna instalacja z miedzianych rurek, odpowiedzialna za pasywne odprowadzanie ciepła z podzespołów, pasuje do wszystkich, dostępnych na rynku konsumenckim procesorów, a obudowa jest w stanie odprowadzać od 65 do (po zamontowaniu dodatkowych rurek) 120 watów ciepła.

Obudowa Streacom DB4

Mankamentem tego interesującego gadżetu jest brak możliwości zainstalowania w środku typowego zasilacza. Konieczne jest użycie jednego z dwóch zewnętrznych, opracowanych przez producenta zasilaczy, o mocy 160 lub 240 W. To najsłabszy punkt całego zestawu: to zbyt mało, by zasilić wydajniejsze podzespoły. Obudowy, wycenione na około 280 euro, mają pojawić się w sprzedaży w październiku tego roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

GeForce 8800 GT z Gigabajtem pamięci GDDR3! Największy na świecie miecz świetlny pojawił się w Londynie [wideo] Winda do nieba finansowana z mojej i Twojej kieszeni 10 najbardziej niebezpiecznych zabawek w historii Axon Haptic - tablet z możliwością instalacji MacOS Nuda... nic się nie dzieje... a oto kolejny netbook - NEC LaVie Light Myj na parze z LG Luksus dla wybranych: steampunkowy odtwarzacz dla audiofila Jak przed wiekiem wyobrażano sobie świat, w którym teraz żyjemy? Nie spóźnij się, bo iPhone naskarży Twoim znajomym! Drukowanie z internetu bez komputera Malutki serwer Acer easyStore H340

Popularne w tym tygodniu:

Bateria w iPhone szybko się rozładowuje? Sprawdzamy jej żywotność i właściwości Jak działa GPS? Zasady są proste Elastyczny robot gąsienica RCTR pokonuje różne przeszkody. To dzieło naukowców z Izraela Pełnometrażowy pionowy film? Rosyjski reżyser właśnie taki kręci. V2. Escape From Hell ukaże się w 2021 roku