Jaka jest najlepsza przeglądarka dla laptopa?

Jeśli chcesz, aby twój laptop dłużej działał na akumulatorze, wybierz dla niego odpowiednią przeglądarkę. Dzięki temu zyskasz nawet kilka godzin!

  1. Jak oszczędzać akumulator?
  2. Która przeglądarka jest najlepsza?
  3. Jakie są zalety Microsoft Edge?
  4. Która przeglądarka zużywa najmniej energii?

Jak wydłużyć czas pracy laptopa?

Wydajność i komfort pracy zazwyczaj nie idą w parze z energooszczędnością. Dobrze wiedzą o tym użytkownicy laptopów – z reguły mocny, wydajny sprzęt działa znacznie krócej niż modele ze słabszymi podzespołami.

Jest wiele metod, pozwalających na wydłużenie czasu pracy laptopa bez zewnętrznego zasilania. Najbardziej oczywiste dotyczą jasności ekranu, wydajności procesora czy grafiki albo aktywnych połączeń bezprzewodowych.

Są jednak sposoby mniej oczywiste. Jednym z nich jest zwrócenie uwagi na to, ile energii potrzebują do działania różne aplikacje i wybór tych, które są pod tym względem najbardziej efektywne.

Którą przeglądarkę wybrać?

Najważniejsze cechy dobrej przeglądarki

Co zdecydowało o wyborze przeglądarki, z której najczęściej korzystacie? Każdy ma jakąś ulubioną, choć przypuszczam, że apetyt na energię nie był w większości przypadków głównym kryterium wyboru. Czy słusznie?

Okazuje się, że nie warto bagatelizować tej cechy, bo korzyści mogą być bardzo duże. Właśnie tę kwestię postanowił wykorzystać w swojej kampanii reklamowej Microsoft.

Piętno Internet Explorera

Nie ma co się oszukiwać: przeglądarki Microsoftu cieszą się w internecie fatalną opinią. Firma z Redmond długo na nią pracowała przez lata oferując starego, niewygodnego i niebezpiecznego dla użytkownika Internet Explorera 6. Marka Internet Explorer okazała się na tyle toksyczna, że wraz z premierą Windowsa 10 systemowa przeglądarka zmieniła nazwę na Edge.

Problem w tym, że opinię łatwo zepsuć, ale znacznie trudniej naprawić, a sama zmiana nazwy to zbyt mało, by przekonać dawnych krytyków. Microsoft sięgnął zatem po inną metodę – test porównawczy.

Microsoft Edge zużywa najmniej energii

Możemy przypuszczać, że test przeprowadzono w warunkach i na sprzęcie, dającym Edge’owi największą przewagę. Należy również pamiętać, że ten wyglądający na amatorski film to przecież reklama.

Z drugiej strony trudno przeczyć faktom – w pokazanej rywalizacji przeglądarka Edge nie dała konkurentom żadnych szans, a porównywalny, choć gorszy wynik osiągnęła jedynie Opera (szkoda, że w konkurencji zabrakło mojego osobistego faworyta, czyli przeglądarki Vivaldi).

O 70 proc. dłuższy – w porównaniu z Chrome’em – czas pracy naprawdę robi wrażenie. Rzecz jasna daleki jestem od ogłaszania na tej podstawie, że Edge to najlepsza przeglądarka na świecie, ale – gdy zależy nam na czasie pracy na akumulatorze – chyba warto wziąć to porównanie pod uwagę.

Przeglądarka to część większej całości

Sądzę, że warto zwrócić uwagę na efekt synergii. Niewykluczone – choć to tylko moje przypuszczenia – że przeglądarki będące przecież częścią większego ekosystemu, działają albo będą działać najlepiej w środowisku, dostarczonym i kontrolowanym przez tego samego producenta.

Nie bez powodu Microsoft umieścił w Windowsie 10 narzędzie o nazwie Energy Estimation Engine, przesyłające dane dotyczące zużycia energii. To własnie dzięki tak krytykowanej telemetrii firma z Redmond dysponuje teraz danymi, pozwalającymi optymalizować działanie różnych aplikacji, a efekty — jak widać — są widoczne i korzystne dla użytkowników.

Choć jeden test to za mało, by wyciągać takie wnioski, być może jesteśmy właśnie świadkami stopniowego zamykania się różnych platform, a wolność wyboru przeglądarki, tak powszechna przez ostatnie 15 lat, z czasem będzie coraz bardziej iluzoryczna?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Laptopy:

Hybrydy Ideapad Miix 700 i YOGA 900 to połączenie doskonałe: wygoda tabletu, możliwości laptopa Hyperbook X77DM-G: laptop do gier z desktopowymi podzespołami ASUS Transformer Book T100HA: solidna hybryda z pojemnym akumulatorem Lenovo Y700-15: solidna, średnia półka. Laptop do gier w dobrej cenie Dell Alienware 17 R3: gamingowa bestia z zewnętrzną kartą graficzną HP Stream 13: tani laptop z pasywnym chłodzeniem Acer TravelMate P658: biznesowy laptop z modułem szyfrującym Huawei MateBook: chińska krzyżówka MacBooka z Surface’em Microsoftu Acer Aspire S13: ultrabook z dobrym akumulatorem zapewni 13 godzin pracy bez ładowania Acer Predator 17 X: laptop dla gracza, czyli wydajność bez kompromisów Acer Switch Alpha 12 z systemem chłodzenia cieczą to sprzęt, który naprawdę mi się spodobał Panasonic Toughbook CF-54 MK2: mały, lekki i niezniszczalny MacBook Early 2016: lepsze procesory i jeszcze dłuższy czas działania HP ma najcieńszego laptopa na świecie! Są też odświeżone propozycje z linii Envy Yoga Tab 3 z obracaną kamerą i uruchamianiem gestem Lenovo Yoga Tab 3 Pro: wbudowany projektor to nie wszystko Jak wybrać laptopa do pracy, a nie do szpanowania Laptop, tablet czy hybryda? Co najbardziej ułatwi Tobie zdobywanie wiedzy? Alternatywa dla laptopa. Jaki tablet do pracy, nauki i zabawy? Laptop, o którym zawsze marzyłeś. Idealny sprzęt to coś więcej, niż same podzespoły 11 supertrików: korzystanie z laptopa stanie się przyjemnością (dla ciebie i dla twojego kota) Muzyka z laptopa i tabletu. Dobry sprzęt sprawi, że poczujesz się jak w sali koncertowej 9 całkowicie szalonych sposobów na wydłużenie pracy laptopa Tablet, laptop, a może urządzenie 2-w-1? Czego potrzebuje nowoczesny student?