Jaka jest najlepsza przeglądarka dla laptopa?

Jeśli chcesz, aby twój laptop dłużej działał na akumulatorze, wybierz dla niego odpowiednią przeglądarkę. Dzięki temu zyskasz nawet kilka godzin!

  1. Jak oszczędzać akumulator?
  2. Która przeglądarka jest najlepsza?
  3. Jakie są zalety Microsoft Edge?
  4. Która przeglądarka zużywa najmniej energii?

Jak wydłużyć czas pracy laptopa?

Wydajność i komfort pracy zazwyczaj nie idą w parze z energooszczędnością. Dobrze wiedzą o tym użytkownicy laptopów – z reguły mocny, wydajny sprzęt działa znacznie krócej niż modele ze słabszymi podzespołami.

Jest wiele metod, pozwalających na wydłużenie czasu pracy laptopa bez zewnętrznego zasilania. Najbardziej oczywiste dotyczą jasności ekranu, wydajności procesora czy grafiki albo aktywnych połączeń bezprzewodowych.

Są jednak sposoby mniej oczywiste. Jednym z nich jest zwrócenie uwagi na to, ile energii potrzebują do działania różne aplikacje i wybór tych, które są pod tym względem najbardziej efektywne.

Którą przeglądarkę wybrać?

Najważniejsze cechy dobrej przeglądarki

Co zdecydowało o wyborze przeglądarki, z której najczęściej korzystacie? Każdy ma jakąś ulubioną, choć przypuszczam, że apetyt na energię nie był w większości przypadków głównym kryterium wyboru. Czy słusznie?

Okazuje się, że nie warto bagatelizować tej cechy, bo korzyści mogą być bardzo duże. Właśnie tę kwestię postanowił wykorzystać w swojej kampanii reklamowej Microsoft.

Piętno Internet Explorera

Nie ma co się oszukiwać: przeglądarki Microsoftu cieszą się w internecie fatalną opinią. Firma z Redmond długo na nią pracowała przez lata oferując starego, niewygodnego i niebezpiecznego dla użytkownika Internet Explorera 6. Marka Internet Explorer okazała się na tyle toksyczna, że wraz z premierą Windowsa 10 systemowa przeglądarka zmieniła nazwę na Edge.

Problem w tym, że opinię łatwo zepsuć, ale znacznie trudniej naprawić, a sama zmiana nazwy to zbyt mało, by przekonać dawnych krytyków. Microsoft sięgnął zatem po inną metodę – test porównawczy.

Microsoft Edge zużywa najmniej energii

Możemy przypuszczać, że test przeprowadzono w warunkach i na sprzęcie, dającym Edge’owi największą przewagę. Należy również pamiętać, że ten wyglądający na amatorski film to przecież reklama.

Z drugiej strony trudno przeczyć faktom – w pokazanej rywalizacji przeglądarka Edge nie dała konkurentom żadnych szans, a porównywalny, choć gorszy wynik osiągnęła jedynie Opera (szkoda, że w konkurencji zabrakło mojego osobistego faworyta, czyli przeglądarki Vivaldi).

O 70 proc. dłuższy – w porównaniu z Chrome’em – czas pracy naprawdę robi wrażenie. Rzecz jasna daleki jestem od ogłaszania na tej podstawie, że Edge to najlepsza przeglądarka na świecie, ale – gdy zależy nam na czasie pracy na akumulatorze – chyba warto wziąć to porównanie pod uwagę.

Przeglądarka to część większej całości

Sądzę, że warto zwrócić uwagę na efekt synergii. Niewykluczone – choć to tylko moje przypuszczenia – że przeglądarki będące przecież częścią większego ekosystemu, działają albo będą działać najlepiej w środowisku, dostarczonym i kontrolowanym przez tego samego producenta.

Nie bez powodu Microsoft umieścił w Windowsie 10 narzędzie o nazwie Energy Estimation Engine, przesyłające dane dotyczące zużycia energii. To własnie dzięki tak krytykowanej telemetrii firma z Redmond dysponuje teraz danymi, pozwalającymi optymalizować działanie różnych aplikacji, a efekty — jak widać — są widoczne i korzystne dla użytkowników.

Choć jeden test to za mało, by wyciągać takie wnioski, być może jesteśmy właśnie świadkami stopniowego zamykania się różnych platform, a wolność wyboru przeglądarki, tak powszechna przez ostatnie 15 lat, z czasem będzie coraz bardziej iluzoryczna?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Laptopy:

Porsche Design Book One: zachwycający rywal Surface Booka Dell Latitude 11 Convertible i ChromeBook 11 Convertible: dobre i tanie laptopy nie tylko dla szkół Lenovo Y700-15: solidna, średnia półka. Laptop do gier w dobrej cenie Magic-Ben MAG1. Solidny laptop mały jak iPad Mini MacBook Pro 2018 – ekrany z True Tone, procesor Intela 8. generacji i lepsza klawiatura motylkowa Microsoft Surface Laptop 3: Nowa wersja 15'', procesor Ryzen 7 i możliwość serwisowania HP Spectre x360: flagowy laptop konwertowalny z Intelem Kaby Lake Świetny hub dla Apple MacBooków. Odzyskaj utracone złącza bez uciążliwych przejściówek z DGRule Chuwi LapBook 14.1: ultrabook z Windowsem 10 za mniej niż 300 dolarów Minilaptop do gier GPD Win Max jednak z Intelem. Dostanie grafikę Iris Plus Panasonic Toughbook CF-54 MK2: mały, lekki i niezniszczalny IBM: Na komputerach Apple pracuje się lepiej, są tańsze niż te z Windowsem

Popularne w tym tygodniu:

GPD Win Max ze zdecydowanie mocniejszy od poprzednika. Firma przedstawiła testy minilaptopa do gier