Eksperymentalny, rosyjski Su-47 (wizualizacja)

Eksperymentalny, rosyjski Su-47 (wizualizacja)

Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Piąta generacja wojskowych odrzutowców to szczyt rozwoju współczesnego lotnictwa. Tylko nieliczne kraje są w stanie zbudować tak nowoczesne samoloty. Kto produkuje najbardziej zaawansowane maszyny, jakie latają po niebie?

Ten artykuł ma 7 stron:

  1. Czym jest 5. generacja samolotów?
  2. Jakie państwa produkują najnowocześniejsze samoloty świata?
  3. Kiedy oblatano Raptora?
  4. Czy Chińczycy skopiowali amerykańskie samoloty?

Samoloty 5. generacji

Samoloty odrzutowe zostały podzielone na umowne generacje. To kamienie milowe ich rozwoju, wyznaczające zazwyczaj zespół cech i rozwiązań konstrukcyjnych, charakterystycznych dla maszyn budowanych przed laty przez różne państwa w mniej więcej tym samym okresie.

Wśród nich na wyjątkową uwagę zasługuje najnowsza istniejąca (bo w planach jest już kolejna), piąta generacja. Należące do niej samoloty charakteryzują się m.in. właściwościami "stealth", wysoką manewrowością i awioniką, pozwalającą na wykonywanie zróżnicowanych zadań.

Samoloty piątej generacji to nieliczna, elitarna grupa najnowocześniejszych maszyn bojowych na naszej planecie. Tylko kilka państw ma technologię, doświadczenie i zasoby, pozwalające na ich zbudowanie, a jeszcze mniej zdołało wprowadzić je na uzbrojenie.

Samoloty 5. generacji - porównanie sylwetek i wielkości

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne modele – choć tworzone w różnym czasie i w różnych państwach – wyglądają dość podobnie do siebie. Choć często spotyka się zarzut, że wynika to z faktu kopiowania amerykańskiego Raptora, nie musi być to prawdą.

[url=https://gadzetomania.pl/57820,chiny-xiaomi-meizuMmiędzynarodowe szpiegostwo przemysłowe[/url] było, jest i będzie. Zbliżony wygląd samolotów nie musi być jednak efektem szpiegostwa. Równie dobrze może wynikać z faktu, że samoloty 5. generacji są budowane według mniej więcej podobnych założeń, co tłumaczy stosowanie zbliżonych rozwiązań konstrukcyjnych.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową Podwodne drony dla amerykańskiej marynarki. Mogą pływać nawet przez pół roku Gigantyczny robot trafił na aukcję. Strzela z karabinów i unosi samochody Chiny i Rosja budują nowy, ciężki śmigłowiec 100-letnie samoloty ciągle w służbie. Latające cysterny KC-135 ustanowią wyjątkowy rekord Granat antydronowy. Złap drona w sieć i ściągnij na ziemię Co sprawiło, że husaria stała się bezużyteczna? Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata Kuźnia Raciborska. Wybuch bomby i śmierć saperów. Dlaczego niewybuchy są niebezpieczne? ShAK-12 – rosyjska superbroń. Karabin automatyczny dla sił specjalnych Godzina W off-topic Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA

Popularne w tym tygodniu:

Żołnierze-cyborgi. Nowy plan armii USA