Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Ten artykuł ma 7 stron:

PAK FA (Su-57)

Rosja, pierwszy lot: 2010 rok

Kolejnym z państw, którym udało się doprowadzić samolot 5. generacji do etapu co najmniej latającego demonstratora lub prototypu, jest Rosja. PAK FA (nazwa fabryczna T-50, docelowo ma zostać zmieniona na Su-57) to dla rosyjskiego lotnictwa wyjątkowy samolot – jest pierwszą maszyną, opracowaną od podstaw w Rosji, a nie udoskonaleniem konstrukcji stworzonej jeszcze w czasach ZSRR.

PAK FA

Zbudowana przez biuro Suchoja konstrukcja powstała według ambitnych, przyszłościowych założeń. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu KRET, odpowiedzialnego za awionikę PAK FA, samolot przypomina latającego robota. Jeśli wierzyć twórcom maszyny, pilot ma pełnić jedynie rolę pomocniczą, bo człowiek został sprowadzony do roli jednego z podsystemów samolotu. Trudno ocenić, na ile jest to marketingowa nowomowa, a na ile opis rzeczywistych cech samolotu.

Problem polega na tym, że — choć rosyjscy decydenci deklarują przyjęcie jej na uzbrojenie w 2019 roku — to na razie konstrukcja wciąż daleka od dojrzałości. Wprawdzie wyprodukowano już co najmniej kilkanaście egzemplarzy, samolot wciąż nie doczekał się np. wersji z docelowym silnikiem.

PAK FA

Co istotne, PAK FA już na tym etapie wzbudził zainteresowanie poza granicami Rosji. Do współpracy przy jego rozwoju chętne są Indie, gotowe pokryć część kosztów związanych z powstaniem samolotu i opracowaniem wersji z pochodzącą spoza Rosji awioniką. Chęć zakupu PAK FA wyraziła również Brazylia. Na podstawie doświadczeń zebranych w czasie prac nad tym modelem Suchoj ma zamiar opracować w przyszłości nowy model lekkiego samolotu wielozadaniowego.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Lotniskowiec USS Hornet odnaleziony. Po 77 latach od zatopienia odkryto wrak okrętu USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać F-35 dla Polski. To najnowocześniejszy samolot wojskowy świata Pierwszy nowoczesny śmigłowiec. Igor Sikorski za sterami VS 300 Polska obrona przeciwlotnicza. Rakiety Patriot pod kontrolą systemu IBCS Wunderwaffe – cudowna broń Hitlera. Wynalazki, które nie uratowały III Rzeszy ShAK-12 – rosyjska superbroń. Karabin automatyczny dla sił specjalnych Czym jest rakietnica? Wyjaśniamy, czy ten sprzęt stanowi zagrożenie Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa Godzina W off-topic Siły zbrojne Indii. To czwarta potęga militarna świata Polska kontra NATO. Czołgi i samoloty, z którymi mieli walczyć Polacy

Popularne w tym tygodniu:

Pogromca pancerników. Bomba Tallboy to superbroń z II wojny światowej