Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Ten artykuł ma 7 stron:

PAK FA (Su-57)

Rosja, pierwszy lot: 2010 rok

Kolejnym z państw, którym udało się doprowadzić samolot 5. generacji do etapu co najmniej latającego demonstratora lub prototypu, jest Rosja. PAK FA (nazwa fabryczna T-50, docelowo ma zostać zmieniona na Su-57) to dla rosyjskiego lotnictwa wyjątkowy samolot – jest pierwszą maszyną, opracowaną od podstaw w Rosji, a nie udoskonaleniem konstrukcji stworzonej jeszcze w czasach ZSRR.

PAK FA

Zbudowana przez biuro Suchoja konstrukcja powstała według ambitnych, przyszłościowych założeń. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu KRET, odpowiedzialnego za awionikę PAK FA, samolot przypomina latającego robota. Jeśli wierzyć twórcom maszyny, pilot ma pełnić jedynie rolę pomocniczą, bo człowiek został sprowadzony do roli jednego z podsystemów samolotu. Trudno ocenić, na ile jest to marketingowa nowomowa, a na ile opis rzeczywistych cech samolotu.

Problem polega na tym, że — choć rosyjscy decydenci deklarują przyjęcie jej na uzbrojenie w 2019 roku — to na razie konstrukcja wciąż daleka od dojrzałości. Wprawdzie wyprodukowano już co najmniej kilkanaście egzemplarzy, samolot wciąż nie doczekał się np. wersji z docelowym silnikiem.

PAK FA

Co istotne, PAK FA już na tym etapie wzbudził zainteresowanie poza granicami Rosji. Do współpracy przy jego rozwoju chętne są Indie, gotowe pokryć część kosztów związanych z powstaniem samolotu i opracowaniem wersji z pochodzącą spoza Rosji awioniką. Chęć zakupu PAK FA wyraziła również Brazylia. Na podstawie doświadczeń zebranych w czasie prac nad tym modelem Suchoj ma zamiar opracować w przyszłości nowy model lekkiego samolotu wielozadaniowego.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Wunderwaffe – cudowna broń Hitlera. Wynalazki, które nie uratowały III Rzeszy Pogromca pancerników. Bomba Tallboy to superbroń z II wojny światowej Ekranoplan uderzeniowy Łuń. Zabójca amerykańskich lotniskowców Operacja Orli Szpon. Nieudany atak Delta Force na Teheran Przemytnicy kontra mur graniczny w USA. Gadżetem za grosze pokonali miliardową inwestycję Wojsko Izraela. Sprzęt, który latami był tajemnicą Gigantyczny robot trafił na aukcję. Strzela z karabinów i unosi samochody DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Irański sprzęt wojskowy. Jakim uzbrojeniem dysponuje Iran? Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa F-15X – nowa wersja starego samolotu. Co potrafi 50-letnia konstrukcja? DroneSentry-X z dachu samochodu rozwiąże problem podejrzanych dronów