Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Ten artykuł ma 7 stron:

Chengdu J-20

Chiny, pierwszy lot: 2011 rok

Własne samoloty 5. generacji rozwijają również Chiny, które pracują nad co najmniej dwoma modelami. Pierwszym z nich jest Chengdu J-20. Prace nad nim rozpoczęto prawdopodobnie jeszcze w 1989 roku, a w kolejnych latach wykorzystano wiedzę i doświadczenie konstruktorów rosyjskich, zaangażowanych w opracowanie porzuconego projektu MiG-1.44.

Chengdu J-20

Samolot przypomina wyglądem amerykańskiego Raptora, ma pełnić rolę myśliwca przewagi powietrznej, a prototyp wzniósł się w powietrze w 2011 roku. Według źródeł chińskich pierwsze seryjne egzemplarze zostały przyjęte na uzbrojenie w marcu 2017 roku. To jednak prawdopodobnie jedynie zabieg propagandowy, bo według innych doniesień samolot ciągle ma problemy z awioniką, napędem i układem sterowania.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Operacja Orli Szpon. Nieudany atak Delta Force na Teheran THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii Broń NATO. Sprzęt, którym Sojusz powstrzyma każdego wroga Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową 100-letnie samoloty ciągle w służbie. Latające cysterny KC-135 ustanowią wyjątkowy rekord Katastrofa w Siewieromorsku. Co się wydarzyło w zamkniętym mieście na północy? Mistel – śmiercionośna jemioła. Niemiecka broń, która miała zmienić los wojny Sekret husarii. Oto czemu mieliśmy jedną z najlepszych bojowych formacji świata. USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata Chiny i Rosja budują nowy, ciężki śmigłowiec ShAK-12 – rosyjska superbroń. Karabin automatyczny dla sił specjalnych