Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Ten artykuł ma 7 stron:

Chengdu J-20

Chiny, pierwszy lot: 2011 rok

Własne samoloty 5. generacji rozwijają również Chiny, które pracują nad co najmniej dwoma modelami. Pierwszym z nich jest Chengdu J-20. Prace nad nim rozpoczęto prawdopodobnie jeszcze w 1989 roku, a w kolejnych latach wykorzystano wiedzę i doświadczenie konstruktorów rosyjskich, zaangażowanych w opracowanie porzuconego projektu MiG-1.44.

Chengdu J-20

Samolot przypomina wyglądem amerykańskiego Raptora, ma pełnić rolę myśliwca przewagi powietrznej, a prototyp wzniósł się w powietrze w 2011 roku. Według źródeł chińskich pierwsze seryjne egzemplarze zostały przyjęte na uzbrojenie w marcu 2017 roku. To jednak prawdopodobnie jedynie zabieg propagandowy, bo według innych doniesień samolot ciągle ma problemy z awioniką, napędem i układem sterowania.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Mistel – śmiercionośna jemioła. Niemiecka broń, która miała zmienić los wojny Polska obrona przeciwlotnicza. Rakiety Patriot pod kontrolą systemu IBCS Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa Co sprawiło, że husaria stała się bezużyteczna? DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Stare stacje nasłuchowe. Gdy nie było radarów, samoloty wykrywano słuchem Irański sprzęt wojskowy. Jakim uzbrojeniem dysponuje Iran? Zadziwiająca broń I wojny światowej: pociski manewrujące, drony i fortece na gąsienicach Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA AS-12 Łoszarik – supertajny okręt podwodny z Rosji. To on odetnie nam internet Nowy sprzęt amerykańskiego wojska. Bell V-280 to połączenie śmigłowca i samolotu F-15X – nowa wersja starego samolotu. Co potrafi 50-letnia konstrukcja?

Popularne w tym tygodniu:

Pogromca pancerników. Bomba Tallboy to superbroń z II wojny światowej Bomba Tallboy wciąż groźna. Świnoujście może być ewakuowane na szeroką skalę