Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Ten artykuł ma 7 stron:

Shenyang J-31

Chiny, pierwszy lot: 2012 rok

Drugim, chińskim samolotem 5. generacji jest Shenyang J-31. Jego istnienie zostało oficjalnie potwierdzone w 2011 roku, choć producent, Shenyang Aircraft Corporation (SAC) prowadzi prace rozwojowe tej maszyny prawdopodobnie od początku XXI wieku.

Podobnie jak w przypadku modelu Chengdu J-20, równie i o tym samolocie niewiele wiadomo. Oficjalna prezentacja i oblot maszyny miały miejsce w 2011 roku, a na zdjęciach widać maszynę przypominającą nieco z profilu F-35. Fotografie pokazują jednak m.in. klasyczne dysze silników, a zatem bez możliwości zmieniania wektora ciągu.

Co istotne, czynnikiem hamującym rozwój chińskich samolotów wojskowych jest prawdopodobnie brak odpowiedniego silnika własnej konstrukcji – jak widać nie każdą technologię da się ukraść i skopiować.

Shenyang J-31

Według nieoficjalnych informacji J-31 nie jest jednak docelowym modelem, ale demonstratorem przyszłej maszyny seryjnej, która zostanie zaoferowana klientom zagranicznym. Niestety, problem z chińskimi samolotami polega na tym, że niemal nic na ich temat nie wiadomo, a różne materiały na ten temat, pojawiające się mediach całego świata, to zazwyczaj czyste spekulacje.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Wunderwaffe – cudowna broń Hitlera. Wynalazki, które nie uratowały III Rzeszy Pogromca pancerników. Bomba Tallboy to superbroń z II wojny światowej Ekranoplan uderzeniowy Łuń. Zabójca amerykańskich lotniskowców Operacja Orli Szpon. Nieudany atak Delta Force na Teheran Przemytnicy kontra mur graniczny w USA. Gadżetem za grosze pokonali miliardową inwestycję Wojsko Izraela. Sprzęt, który latami był tajemnicą Gigantyczny robot trafił na aukcję. Strzela z karabinów i unosi samochody DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Irański sprzęt wojskowy. Jakim uzbrojeniem dysponuje Iran? Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa F-15X – nowa wersja starego samolotu. Co potrafi 50-letnia konstrukcja? DroneSentry-X z dachu samochodu rozwiąże problem podejrzanych dronów