Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji

Ten artykuł ma 7 stron:

Shenyang J-31

Chiny, pierwszy lot: 2012 rok

Drugim, chińskim samolotem 5. generacji jest Shenyang J-31. Jego istnienie zostało oficjalnie potwierdzone w 2011 roku, choć producent, Shenyang Aircraft Corporation (SAC) prowadzi prace rozwojowe tej maszyny prawdopodobnie od początku XXI wieku.

Podobnie jak w przypadku modelu Chengdu J-20, równie i o tym samolocie niewiele wiadomo. Oficjalna prezentacja i oblot maszyny miały miejsce w 2011 roku, a na zdjęciach widać maszynę przypominającą nieco z profilu F-35. Fotografie pokazują jednak m.in. klasyczne dysze silników, a zatem bez możliwości zmieniania wektora ciągu.

Co istotne, czynnikiem hamującym rozwój chińskich samolotów wojskowych jest prawdopodobnie brak odpowiedniego silnika własnej konstrukcji – jak widać nie każdą technologię da się ukraść i skopiować.

Shenyang J-31

Według nieoficjalnych informacji J-31 nie jest jednak docelowym modelem, ale demonstratorem przyszłej maszyny seryjnej, która zostanie zaoferowana klientom zagranicznym. Niestety, problem z chińskimi samolotami polega na tym, że niemal nic na ich temat nie wiadomo, a różne materiały na ten temat, pojawiające się mediach całego świata, to zazwyczaj czyste spekulacje.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata Magpul FMG9 – zabójcza latarka, czyli źródło światła i siła ognia