Dron Yuneec Typhoon H z Intel RealSense: bezkolizyjny lot między przeszkodami

Dzięki Intel RealSense dron widzi przestrzeń wokół siebie: rozpoznaje głębię i położenie otaczających go przedmiotów. W ten sposób może unikać kolizji.

Yuneec Typhoon H

Yuneec Typhoon H

  1. Jak działa Intel RealSense?
  2. Jak drony omijają przeszkody?
  3. Czy dron może latać w lesie?

Czym jest RealSense?

RealSense to opracowana przez Intela technologia, dająca maszynom zdolność przestrzennego widzenia. Zamiast płaskiego obrazu urządzenie jest w stanie widzieć w sposób zbliżony do człowieka, rozpoznając głębię i wzajemne położenie pobliskich obiektów.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku czujników: kamery 1080p, kamery rejestrującej podczerwień i projektora podczerwonego światła laserowego.

Moduł Intel RealSense

Do tej pory kamery RealSense montowano m.in. w komputerach, gdzie pozwalały m.in. logowanie z wykorzystaniem biometrii, zmianę w czasie rzeczywistym tła w czasie streamingu na żywo czy na precyzyjne sterowanie różnymi funkcjami za pomocą gestów. Okazuje się jednak, że możliwości tej technologii są znacznie większe, a RealSense sprawdzi się również w roli zmysłu, pozwalającego dronom na unikanie kolizji w czasie lotu.

Dron z RealSense

Do sprzedaży trafił heksakopter Yuneec Typhoon H. To dron wyposażony w kamerę 4K, umieszczoną na obrotowym gimbalu i unoszone podpory, za sprawą których użytkownik może obracać kamerą bez obaw, że w kadrze znajdzie się podwozie drona. Urządzenie może być kontrolowane przez dwie osoby – jedna odpowiada za lot, a druga za obsługę kamery.

Tym, co wyróżnia ten sprzęt spośród wielu podobnych jest wbudowany moduł Intel RealSense, odpowiadający za wykrywanie przeszkód.

Dron Yuneec Typhoon H z RealSense

Zobacz również: Dell Inspiron Q15R

Co w tym wyjątkowego? Na pozór niewiele, bo przecież rozwiązania, pozwalające na unikanie kolizji nie są niczym nowym – znajdziemy je choćby w autonomicznych samochodach czy dronach, gdzie radary czy rozwiązania takie jak LIDAR pozwalają na wykrywanie różnych obiektów. Na rynku są również dostępne drony mapujące przestrzeń wokół siebie za pomocą czujników ultradźwiękowych.

Propozycja Intela jest jednak ważną innowacją – łączy duże możliwości z atrakcyjną (jak na tę kategorię sprzętu — prawie 10 tys. złotych) ceną. Dron Yuneec Typhoon H jest w stanie w czasie lotu nie tylko wykryć przeszkodę i uniknąć kolizji, ale w czasie rzeczywistym wyznaczyć alternatywną drogę do celu.

Yuneec Typhoon H

Jak latać między drzewami?

Warto przy tym zauważyć, że oferowany przez Intela system nie jest idealny. Jego niewątpliwą zaletą jest stosunkowo przystępna (jak na tę kategorię sprzętu) cena i fakt, że jest gotowy tu i teraz – drona wykorzystującego to rozwiązanie można już kupić i cieszyć się bezkolizyjnym lotem.

Warto jednak zauważyć, że zastosowana metoda – czyli analiza głębi obrazu w różnych odległościach od poruszającego się bezpilotowca — jest wprawdzie skuteczna, ale wymaga albo dużej mocy obliczeniowej, albo zmniejszenia prędkości maszyny.

Próbę rozwiązania tego problemu przedstawił kilka miesięcy temu doktorant MIT, Andrew Barry, który przedstawił działający prototyp niewielkiego drona, w którym wprowadził ważne udoskonalenie: analizę tego, co widać w centrum kadru około 10 metrów przed lecącym dronem, prowadzoną w oparciu o dane z kamery, nagrywającej 120 klatek na sekundę.

Przy poświęceniu na każdą klatkę około 8 milisekund Andrew uzyskał niezły wynik w postaci drona (w tej roli nie wielowirnikowiec, ale lekki model w układzie latającego skrzydła), lecącego między drzewami z prędkością niemal 50 km/h.

Drony mogą być bezpieczne!

Sądząc po przedstawionych rozwiązaniach wygląda zatem na to, że konsumenckie drony weszły na nowy etap rozwoju. Jednym z głównych argumentów, przemawiających za ograniczeniem lotów dronów była i jest kwestia bezpieczeństwa i następstw ewentualnych kolizji – zarówno z innymi dronami, jak i z różnymi obiektami, jak drzewa, słupy czy budynki.

Coraz doskonalsze metody wykrywania i omijania przeszkód dają jednak nadzieję, że kasandryczne wizje sceptyków nie znajdą potwierdzenia. Można zatem przypuszczać, że – w przypadku dronów – zanim nowa technologia stanie się realnym problemem, znajdzie się sposób, by wyeliminować przynajmniej część związanych z nią zagrożeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić