Koniec epoki VHS: ostatni producent rezygnuje z magnetowidów

Ostatni japoński producent magnetowidów rezygnuje z ich produkcji. Do lamusa odchodzi standard, który wprowadził do Polski światowe kino spod znaku „Rambo” i „Zaginionego w akcji”.

  1. Kto opracował standard VHS?
  2. Kiedy pojawiły się w Polsce pierwsze magnetowidy?
  3. Która japońska firma jako ostatnia rezygnuje z produkcji magnetowidów?
  4. Do kiedy produkowano kasety Betamax?

Magnetowid to symbol

Używaliście kiedykolwiek magnetowidu? Nawet starsi Czytelnicy, którzy pamiętają te urządzenia, najprawdopodobniej nie korzystali z nich od wielu lat. Nic dziwnego, za złoty wiek kaset VHS i magnetowidów uważa się w Polsce przełom lat 80. i 90.

Te – a zwłaszcza ich pierwsza połowa – kojarzą się między innymi z wysypem małych, osiedlowych wypożyczalni kaset, specyficzną estetyką młodego kapitalizmu i firm z dziwnymi nazwami w stylu MetDrewWkrętBudSzwagrex. I z ręcznie robionymi katalogami, w których właściciele wypożyczalni umieszczali samodzielnie tworzone opisy „Szklanej pułapki”, „Akademii policyjnej”, „Predatora” i „Rambo”.

Lepsza taśma czy nośnik optyczny?

Tamta epoka już dawno za nami, podobnie jak czasy fizycznych nośników danych. Warto przy tym zauważyć, że korzystający z taśmy magnetycznej VHS po wygranej batalii z konkurencyjnym i lepszym standardem Betamax został wyparty przez zupełnie inną technologię – nośniki optyczne. Były to Video CD, czy późniejsze DVD i – po kolejnej wojnie formatów – Blu-ray.

Widząc długą listę rozwijanych przez lata, coraz doskonalszych nośników danych można mocno zdziwić się na wieść, że długie życie VHS-u kończy się dopiero teraz. Firma Funai, czyli ostatni japoński producent magnetowidów obwieściła bowiem, że kończy z ich wytwarzaniem.

Klienci nadal kupowali magnetowidy

Funai, a właściwie Sanyo, bo pod tą marką sprzedawano ostatnie japońskie magnetowidy, do końca mogło liczyć na sprzedaż rzędu 750 tys. egzemplarzy rocznie. Nie jest to może ogromna liczba, ale dowodzi, że VHS wcale nie był tak martwy, jak mogłoby się wydawać.

Mimo tego problemy z dostawami potrzebnych podzespołów sprawiły, że Funai podjęło ostateczną decyzję o zakończeniu produkcji.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

Koniec epoki VHS

Co istotne, główny konkurent VHS-u, czyli standard Betamax, również zszedł z rynku całkiem niedawno. Choć Sony zrezygnowało z produkcji sprzętu obsługującego ten standard jeszcze w 2002 roku, to nadal produkowało kasety – ostatnia opuściła fabrykę dopiero w marcu 2016 roku, po 41 latach nieprzerwanej produkcji!

Podobnie z konkurencyjnym formatem: choć wielu z nas pożegnało epokę VHS-ów bardzo dawno temu, to okazuje się, że na jej prawdziwy koniec trzeba było czekać aż do 2016 roku. Ciekawe czy aktualny standard UHD Blu-ray okaże się równie długowieczny?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot