Strażnik prywatności: chusta Ishu sprawi, że dla kamer będziemy niewidoczni

Nie lubisz, gdy ktoś niespodziewanie robi ci zdjęcie? Jest na to sposób: specjalna chusta, która zepsuje każdą fotografię wykonaną z użyciem flesza.

  1. Jak ubranie chroni naszą prywatność?
  2. Czy można oszukać algorytm rozpoznawania twarzy?
  3. Jak można zakłócić pracę kamery?

Ochrona przed niespodziewanymi zdjęciami

Prywatność staje się coraz większym luksusem. Co prawda – jeśli nie jesteśmy celebrytami – raczej nie biega za nami wataha wygłodniałych fotek paparazzi, ale za to zewsząd gapią się na nas zimne oczy różnych kamer i rejestratorów.

Jak w takiej sytuacji uniknąć sfotografowania? Na ciekawy pomysł wpadł Saif Siddiqui. Jak sam przyznaje, inspiracją było nieudane zdjęcia, na którym przez przypadek znalazła się odblaskowa lampka motocykla. Inspiracja nie została zmarnowana – choć pomysł dojrzewał przez kilka lat, w rezultacie powstała kolekcja szali Ishu, chroniących przed zdjęciami.

Tak działa szal Ishu

Chusta niewidka

Zasada działania jest prosta – wykonane z odblaskowej tkaniny szale odbijają światło w taki sposób, by uniemożliwić fotografom uzyskanie prawidłowej ekspozycji. Zdjęcia wyglądają zazwyczaj tak, że widać na nich biały ornament szala i albo ciemność, albo jakieś trudne do identyfikacji kształty.

Ten genialny w swojej prostocie gadżet nie należy jednak do tanich – za najtańszą wersję szala trzeba zapłacić aż 270 dol., a w ofercie znajdują się również krawat i etui na telefon. Z punktu widzenia celebrytów, którzy nie chcą być niespodziewanie fotografowani, to chyba opłacalna inwestycja.

Jak zepsuć fotografię?

Ishu wydaje się ciekawym rozwiązaniem i całkiem skuteczną bronią w walce o prywatność, jednak ma istotne ograniczenia – aby zadziałał, konieczne jest użycie lampy błyskowej lub dodatkowego oświetlenia. Tylko wtedy odbije dość światła, by zepsuć fotografię lub nagranie. Siłą rzeczy ogranicza to jego zastosowanie i sprawia, że będzie przydatny tylko w określonych sytuacjach.

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Z drugiej strony – mimo swojej niedoskonałości – Ishu to znak naszych czasów. W epoce powszechnej inwigilacji nie brakuje pomysłów, jak jej przeciwdziałać.

Ubranie chroniące prywatność

Przykładem jest nie tylko odblaskowy szalik, ale również takie wynalazki, jak CV Dazzle, czyli fryzura i makijaż, utrudniający działanie algorytmom rozpoznającym twarze. Do tej samej kategorii można zaliczyć również np. odblaskowe okulary, płachę antydronową czy bluzę, maskującą nasz ślad termiczny.

Otwarte pozostaje pytanie, na ile zwykły człowiek potrzebuje takich gadżetów. Jest jeszcze jedna, ważna kwestia: gdyby okazały się naprawdę skuteczne i poza utrudnianiem życia paparazzi zaczęłyby przeszkadzać także różnym służbom, odpowiedzią władz może być po prostu zakaz noszenia takich elementów garderoby.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić