Nigdy więcej błędu 404! Dzięki Mozilli strony WWW będą zawsze dostępne

Błąd 404 pojawia się, gdy chcemy odwiedzić nieistniejącą stronę. Mozilla ma pomysł na rozwiązanie tego problemu.

  1. Skąd się biorą błędy 404?
  2. Jak Mozilla chce wyeliminować błąd 404?
  3. Co oferuje serwis Archive.org?

Przyczyna błędów 404

Skąd biorą się błędy 404? Zazwyczaj przeglądarka internetowa wyświetla nam taki komunikat, gdy wpiszemy zły adres albo klikniemy w nieaktywny link, odwołujący się do strony, której nie ma na serwerze. No cóż – Internet jest jak żywy organizm. Ciągle coś się w nim zmienia, jedne serwisy pojawiają się, inne znikają albo zmieniają swoją zawartość.

W rezultacie stare linki często prowadzą nas na manowce. Pół biedy, gdy twórcy serwisu przewidzieli taką możliwość i przygotowali zabawne strony błędu 404. Jeśli mieli na taką stronę dobry pomysł, to użytkownik nie dość, że znajdzie powód do uśmiechu, to przy okazji być może z jej pomocą trafi tam, gdzie początkowo zamierzał. Gorzej, gdy odwiedzany przez nas serwis całkiem znikł z Sieci.

Przykładowa strona błędu 404

Nigdy więcej błędu 404!

Twórcy przeglądarki Mozilla dostrzegli ten problem i postanowili mu zaradzić, rozpoczynając projekt o wiele obiecującej nazwie „No More 404s”. O co w nim chodzi?

Pomysł Mozilli jest w gruncie rzeczy dość banalny, co nie znaczy, że głupi. Twórcy przeglądarki nawiązali bowiem współpracę z serwisem Archive.org, gromadzącym stare wersje wielu różnych stron. To właśnie tam możemy sprawdzić, jak wyglądały stare strony WWW.

Testpilot.firefox.com

Archiwum Internetu

W Archive.org trafimy również na strony, których już nie ma w Internecie. I właśnie to postanowiła wykorzystać Mozilla, wdrażając odpowiednie rozwiązanie na platformie Test Pilot. To przywrócona po długiej przerwie inicjatywa Mozilli, pozwalająca testować nowe, eksperymentalne funkcje przeglądarki.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony VAIO YB

Archive.org

No More 404s zakłada, że gdy korzystając z Mozilli trafimy na nieistniejący serwis, to przeglądarka spróbuje wczytać jego ostatnią, dostępną online wersję z serwerów Archive.org.

Choć zapewne nie dla każdego adresu uda się znaleźć kopię, to zaproponowane przez Mozillę rozwiązanie wydaje się genialne w swojej prostocie. Dziwne, że twórcy wiodących przeglądarek nie wpadli na to wcześniej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić