25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!

Strony internetowe mają już 25 lat! Jak wyglądała pierwsza z nich i co było w Internecie, zanim się pojawiła?

  1. Czy Internet może istnieć bez WWW?
  2. Jakie usługi były wcześniejsze od WWW?
  3. Kto wymyślił współczesny Internet?

Czy Internet bez stron WWW może istnieć?

Co odpowiedziałby przeciętny użytkownik globalnej sieci, zapytany o to, czym jest Internet? Założę się, że jedną z najpopularniejszych odpowiedzi byłoby skojarzenie ze stronami WWW. Nic dziwnego – w końcu dla niektórych kilka podstawowych witryn albo choćby Facebook zastępują całą Sieć z jej bogactwem usług i treści.

Nie zawsze tak było – przez długie lata Internet obywał się bez stron WWW. I nie chodzi tu nawet o niknące w mrokach historii początki Internetu, ale o nieco nam bliższe, choć już trochę zapomniane lata 80.

Tak wyglądał BBS - usługa poprzedzająca współczesne serwisy internetowe

Choć tamtejszy Internet różnił się od naszego, a nawet miał konkurentów (jak choćby sieć Minitel), to oferował zbliżone usługi: od udostępniania plików, poprzez pocztę elektroniczną, internetową bankowość i sprzedaż biletów, po gry online, pornografię i handel online.

Jak wyglądała pierwsza strona WWW?

Wszystko to było jednak – z dzisiejszego punktu widzenia – raczej trudne w obsłudze. Przełom nastąpił dopiero wraz z uruchomieniem pierwszego serwera i strony WWW. To właśnie możliwość przystępnego prezentowania treści i łatwej nawigacji między nimi sprawiła, że Internet przestał być domeną naukowców i entuzjastów technologii, a stał się kolejnym medium, dostępnym dla każdego.

Pierwszy serwer WWW - od niego się wszystko zaczęło!

Ta niesamowita rewolucja nie rozpoczęła się jednak w Dolinie Krzemowej, ale w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. To właśnie zatrudniony przez CERN inżynier, Tim Berners-Lee wraz z Robertem Cailliau opracowali oprogramowanie serwera, hipertekstowy język HTML liczący początkowo zaledwie 22 znaczniki i przeglądarkę, interpretującą kod i wyświetlającą wynik w postaci strony WWW. I 6 sierpnia 1991 roku uruchomili pierwszą stronę, dostępną początkowo pod adresem http://info.cern.ch/.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Długa droga Internetu

Przełom (…) polegał na tym, że użytkownik nie musiał wiedzieć, gdzie fizycznie znajduje się poszukiwany przez niego dokument. Kwestię tę załatwiały za niego linki, kierujące do właściwej lokalizacji pliku i zastosowanie tego właśnie rozwiązania można uznać za początek znanego nam dzisiaj, współczesnego Internetu, którego synonimem stała się usługa WWW.

Łukasz Michalik, Stary Internet był lepszy?
Tak wyglądała pierwsza strona WWW

Od tamtego momentu minęło właśnie ćwierć wieku. Internet przebył długą drogę – od okienka z tekstem i niebieskimi linkami po współczesną, wypełnioną multimediami Sieć, w której pojedyncza strona potrafi mieć większą objętość, niż demo klasyka gier FPS, Dooma.

Ćwierć wieku to zacna rocznica i wypada pogratulować jubilatowi. Warto przy tym zauważyć, że choć Internet ciągle bywa nazywany nowym medium, to wielu użytkowników nie pamięta już Sieci bez WWW. Ilu z nas jest młodszych od pierwszej strony internetowej?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot