Aby ściągnąć abonament RTV podsłuchają prywatne sieci Wi-Fi

Inwigilacja obywateli wkracza na nowy poziom. Stacja telewizyjna będzie mogła analizować dane przesyłane w prywatnych sieciach Wi-Fi.

  1. Kto powinien płacić abonament?
  2. Dlaczego BBC będzie podsłuchiwać obywateli?
  3. Kto może sprawdzić czy mamy telewizor?

Furgonetki ze sprzętem do inwigilacji

Abonament RTV jest problemem nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii pobierany jest na utrzymanie publicznej stacji BBC, która dostała właśnie potężne i kontrowersyjne narzędzie, pozwalające na sprawdzenie, kto powinien uiścić opłatę.

Jak donosi The Telegraph, niebawem na brytyjskich ulicach pojawią się samochody wyposażone w urządzenia do analizowania komunikacji w prywatnych sieciach Wi-Fi. Uprawnienia, typowe raczej dla tajnych służb i różnych trzyliterowych instytucji, jak choćby NSA, FBI czy polskie ABW, tym razem zostały przyznane publicznym mediom.

Paranoicy i tropiciele spisków mogą otwierać szampana - mityczne czarne furgonetki rzeczywiście mogą pojawić się na brytyjskich ulicach

Celem inwigilacji będzie sprawdzenie, czy obywatele korzystają z serwisu iPlayer, używanego do obsługi treści udostępnianych online przez BBC. Jeśli korzystają – powinni płacić abonament. Stacja na razie nie udostępniła szczegółów technicznych, związanych z planowanymi kontrolami i w udostępnionych komunikatach odcięła się od oskarżeń o chęć naruszania prywatności.

Oficjalne stanowisko BBC

Abonament RTV w Polsce

Nie ukrywam, że brytyjski pomysł — o ile zostanie wdrożony w opisywanej przez The Telegraph formie - bardzo mi się nie podoba. Rozumiem chęć publicznego nadawcy do pobierania zgodnej z prawem opłaty, ale sposób, w jaki to umożliwiono, budzi najgorsze skojarzenia i obawy rodem z dystopijnych filmów SF. Ingerencja w prywatność sięga w tym przypadku za daleko, a na domiar złego nie wynika z obaw o bezpieczeństwo publiczne, tylko z walki o pieniądze.

Jestem przy tym przekonany, że – jeśli pomysł sprawdzi się na Wyspach – ochoczo skorzystają z niego różne instytucje w innych krajach, nie wyłączając Polski.

Zobacz również: GoPro 3D

Władza zawsze skorzysta z okazji, by zwiększyć zakres kontroli nad obywatelami

Skoro już o Polsce wspominam, warto zaznaczyć, jak kwestia abonamentu RTV i kontroli wygląda w naszym kraju. Obowiązek płacenia w Polsce abonamentu RTV nie ma nic wspólnego z tym, co i kiedy oglądamy, a wynika z samego faktu posiadania telewizora lub radia.

Kto może nas skontrolować?

Teoretycznie Poczta Polska może sprawdzić, czy mamy w mieszkaniu telewizor, wysyłając do nas swojego pracownika. W praktyce, gdy taki kontroler zapuka do naszych drzwi, możemy powiedzieć mu, by spie… sznie się oddalił, bo nie mamy ochoty wpuścić go za próg. I po kontroli. Ot, absurd złego prawa.

Kto może skontrolować, czy płacimy abonament?

To dobra okazja, by zastanowić się, która sytuacja jest bardziej normalna: w Wielkiej Brytanii instytucja uprawniona do pobierania abonamentu dostała kontrowersyjne, ale prawdopodobnie skuteczne narzędzie do sprawdzenia, kto powinien płacić.

W Polsce teoretycznie powinna płacić większość gospodarstw domowych, ale w praktyce powszechne jest ignorowanie stosownych przepisów. Te pozostają martwe, bo Poczta nie ma narzędzi, by kogokolwiek skontrolować.

Który wariant, jest – waszym zdaniem – bliższy zdrowemu rozsądkowi i poszanowaniu prawa?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić