Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna

Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna

Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna
Łukasz Michalik
21.08.2016 19:56, aktualizacja: 10.03.2022 09:30

Polski robot przypomina gąsienicę. Nie ma żadnych sztywnych części, a do sterowania i zasilania wykorzystuje światło.

Robot jak gąsienica

Natura stanowi dla inżynierów niewyczerpane źródło inspiracji. Problem polega na tym, że to, co w przyrodzie pospolite i oczywiste, bywa bardzo trudne do odtworzenia. Gdy już się to uda, rezultaty mogą być imponujące.

Dobrym przykładem jest osiągnięcie polskich inżynierów z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którym udało się zbudować zadziwiającą maszynę. Skonstruowany przez nich robot przypomina wyglądem niewielką gąsienicę. Ma podłużny kształt i ciało składające się z kilku segmentów. Prezentuje się niepozornie, jednak jego możliwości zadziwiły świat.

Polski robot
Polski robot

Polski robot bez sztywnych części

Projektowanie robotów z miękkich elastomerów wymaga całkowitej zmiany sposobu myślenia o mechanice, zasilaniu i sterowaniu. Przyglądamy się rozwiązaniom, które powstały w toku ewolucji i próbujemy je, na razie dość nieudolnie, naśladować w laboratorium.

Robot nie ma żadnych sztywnych elementów. Nie ma również żadnych stawów czy przegubów. Mimo tego jest w stanie w kontrolowany sposób wyginać się, a także poruszać w żądanym kierunku, przeciskać przez różne szczeliny, przemieszczać po nierównościach, a także przesuwać ciężar nawet sześciokrotnie przekraczający wagę robota.

Maszyna z ciekłokrystalicznego elastomeru

Sekretem jego możliwości jest materiał, z którego został zbudowany. Konstruktorzy robota wykorzystali bowiem jeden z tzw. inteligentnych materiałów, czyli ciekłokrystaliczny elastomer (LCP). Jego wyjątkową cechą jest fakt, że po oświetleniu wiązką lasera może w odwracalny sposób zmienić kształt. Zmieniając go w odpowiednich miejscach można sprawić, że urządzenie porusza się jak gąsienica, skręca czy popycha przed sobą różne przedmioty, w tym nawet sześciokrotnie cięższe od siebie.

Caterpillar Robot Powered By Light (STEAM Register)

W rezultacie powstała maszyna pozbawiona mechanicznych części, którą można sterować zdalnie za pomocą wiązki lasera, będącej jednocześnie źródłem zasilania. Twórcy tego sprzętu mają nadzieję, że po dopracowaniu uda się – korzystając z przetestowanego rozwiązania – zbudować nie tylko pełzające maszyny, ale również roboty pływające nad i pod powierzchnią wody.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)