Prąd prosto z rzeki: miniaturowa turbina Estream naładuje nasz smartfon

Otaczają nas źródła energii – sztuką jest je wykorzystać. Miniaturowa turbina wodna sprawi, że rzeka naładuje nasz smartfon.

  1. Jak naładować smartfon na odludziu?
  2. Jakie źródła energii nas otaczają?
  3. Jak wyprodukować prąd z płynącej wody?
  4. Jak działa turbina Estream?

Można przemierzać pustkowia zagryzając suszonymi jaszczurkami i pijąc podejrzane płyny, nad pochodzeniem których lepiej się zbyt długo nie zastanawiać. Można okrążyć świat mając w kieszeni 100 złotych, jeść bobrzy smalec z Czukczami, zrobić couchsurfing u szefa kolumbijskiej mafii i przespać się w tybetańskim klasztorze, by parę dni później skorzystać z gościny uroczej Tajki.

Można gołymi rękami łowić pstrągi, wyciosać z krzemienia nóż i toporek, skrzesać ogień i wygonić z jaskini niedźwiedzia, by zająć jego legowisko, a później porozmawiać z duchami przodków po przekąsce z szałwii i muchomorów.

Estream

Mobilne źródło energii

Możliwości jest wiele, a każda z nich to dobry materiał na przygodę życia. I choć większość z nas raczej nie doświadczy turystyki w jej ekstremalnym wydaniu, to nawet doświadczeni podróżnicy nie muszą już całkowicie rezygnować z dobrodziejstw cywilizacji i wygody, jaką oferują różne, elektroniczne gadżety – od trywialnych smartfonów, poprzez sportowe kamery po wyspecjalizowane, wyprawowe GPS-y.

Podstawowy problem, jakim w ich przypadku jest kwestia zasilania, można bowiem rozwiązać w bardzo pomysłowy sposób. Zamiast taszczyć w plecaku zapasowe akumulatory czy stosunkowo mało wydajne i zależne od kaprysów pogody panele słoneczne, można skorzystać z ciekawszej alternatywy: miniaturowej, składanej turbiny wodnej.

Estream produkuje prąd

Gadżet o nazwie Estream przypomina – gdy jest złożony – niewielki termos. Po rozłożeniu zmienia się w zanurzaną w rzece czy strumieniu, miniaturową turbinę, która wykorzystuje przepływ wody do generowania prądu.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Parrot AR Dron

Energia magazynowana jest we wbudowanym akumulatorze o pojemności 6400 mAh – aby go naładować, turbina musi pracować przez 4,5 godziny. Estream można również doładować za pomocą zwykłej ładowarki sieciowej.

Estream

Turbina wodna z Kickstartera

Gadżet został wyposażony w trzy gniazda microUSB, pozwalające na jednoczesne ładowanie do trzech urządzeń (łącznie do 7,5 W na wyjściu), a także we wbudowaną latarkę, oferującą dwa stopnie jasności, a także tryb błysków SOS i stroboskop. Co istotne, latarka może również działać pod wodą – odpowiednią szczelność turbiny zapewnia norma IPX8.

Ten pomysłowy gadżet zadebiutował niedawno na Kickstarterze, gdzie można zamówić go w przedsprzedaży za 180 dolarów. Co istotne, próg sukcesu kickstatrterowej kampanii, ustawiony na 80 tys. dolarów, został już dawno przekroczony. Niestety, nawet najwięksi entuzjaści nowych gadżetów nie skorzystają z Estream w tym sezonie – na dostawy pierwszych urządzeń trzeba będzie poczekać do stycznia 2017 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić