Pierścień NFC zamiast karty kredytowej. Nowy gadżet Visa pozwala płacić ruchem reki

Nowy gadżet Visa pozwala płacić w sposób najwygodniejszy z możliwych – po prostu ruchem dłoni. Pierścień NFC to niezła alternatywa dla kart zbliżeniowych!

  1. Czym Visa chce zastąpić karty zbliżeniowe?
  2. Gdzie przetestowano pierścień do płatności?
  3. Ile kosztuje pierścień z modułem NFC?

Pierścień NFC

Jeden, by wszystkimi rządzić – cytat z Tolkiena trafnie podsumowuje funkcję nowego gadżetu, oferowanego przez firmę Visa. Jest nim pierścień z wbudowanym modułem NFC, pozwalającym na mobilne płatności.

Od strony technicznej trudno uznać go za jakikolwiek przełom, bo chip można przecież umieścić gdziekolwiek – od smartfonu, poprzez różne breloczki po klasyczne karty płatnicze. W tym przypadku Visa podkreśla jednak nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Wygodna płatność zbliżeniowa

Kwestia wygody jest oczywista: pierścień mamy cały czas na palcu, więc aby zapłacić nie musimy po nic sięgać, niczego wyciągać ani trzymać w dłoni. Po prostu zbliżamy ją do terminala. Co istotne, producent zapewnia, że pierścień nie zawiera żadnych wrażliwych danych.

Choć jest połączony z kontem karty płatniczej, to do terminala przesyłany jest cyfrowy identyfikator, który umożliwia autoryzowanie transakcji, ale nie zawiera żadnych danych osobowych. Zatwierdzane transakcje można w każdej chwili wyłączyć z poziomu połączonej z pierścieniem aplikacji mobilnej.

Takie właśnie pierścienie trafiły do sportowców, biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie Visa – ponieważ zapłaciła organizatorom – miała wyłączność na obsługę transakcji. Te musiały przebiegać całkiem sprawnie, bo niedługo po zakończeniu sportowej imprezy Visa zdecydowała się na wprowadzenie pierścieni na rynek konsumencki.

„Kierowniku, dawaj pierścień!”

Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Testowałem kiedyś zegarek, obsługujący płatności zbliżeniowe. Wygoda płatności była – owszem – bardzo duża, bo nosząc zegarek na co dzień portfel miałem zawsze przy sobie. Pierścień to jednak coś innego.

Zobacz również: Wideorecenzja: Toshiba Qosmio X770

Choć model, który oferuje Visa, nie wyróżnia się wyglądem, to mam obawy o kwestie praktyczne – w porównaniu z zegarkiem łatwiej go zgubić albo przypadkowo zsunąć z palca. A gdy o funkcjach takich gadżetów dowiedzą się dżentelmeni, tytułujący wszystkich wokół kierownikami albo wyklęci Rycerze Ortalionu, rozstanie z naszym elektronicznym portfelem może być szybkie i mało przyjemne.

Pilotaż w USA

Z drugiej strony być może niepotrzebnie snuję kasandryczne wizje – w końcu w czasie ostatniej olimpiady pierścienie jakoś dawały radę, ułatwiając życie rzeszom sportowców. Dlatego nie przekreślam tego pomysłu choć – mając wybór – założyłbym raczej zegarek, niż pierścień.

Na razie to jednak czysto teoretyczne rozważania, bo gadżet oferowany jest przedpremierowo w Stanach Zjednoczonych, gdzie trzeba za niego zapłacić 53 dolary. Data polskiej premiery – o ile ta w ogóle będzie miała miejsce – nie jest na razie znana.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot