Gadżetomania patronem najnowszego filmu Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?

Jak technologia zmienia nasz świat? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy tym razem z Wernerem Herzogiem. Legendarny, niemiecki reżyser, zdobywca ponad 30 nagród i twórca takich arcydzieł, jak „Aguirre, gniew boży”, „Fitzcarraldo” czy „Nosferatu wampir”, tym razem postanowił zmierzyć się z cyfrową rewolucją.

Z dumą i wielką radością objęliśmy patronatem polską premierę najnowszego filmu Wernera Herzoga. „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, którego polskim dystrybutorem jest Against Gravity.

Jak przystało na wnikliwego dokumentalistę, Werner Herzog przedstawia w nim początki i rozwój Internetu, wraz z jego pierwotną, militarno-naukową formą, znaną jako ARPANET. To jednak tylko pretekst do zastanowienia się nad czymś znacznie ważniejszym: nad naszą przyszłością w świecie pełnym coraz doskonalszych maszyn.

Czytelnicy Gadżetomanii z pewnością pamiętają artykuły, w których wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na temat świata przyszłości. Te same pytania w mistrzowskiej, wysublimowanej wizualnie formie stawia w filmie Werner Herzog.

Herzog udowadnia, że moment, w którym Internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. W filmie jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka? Całkiem możliwe jest także, że mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty. Prace na amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu przybliżają do tego momentu z każdą chwilą. W filmie Herzoga możemy zobaczyć prototypy maszyn, które wkrótce mogą stać się bardziej skuteczne na boisku od Leo Messiego.

mat. prasowe

Jak maszyny zmienią nasz świat? Czy musimy obawiać się sztucznej inteligencji? Kiedy rozwój technologii przekroczy nasze wyobrażenia, przekraczając umowna barierę, znaną jako technologiczna osobliwość?

Zobacz również: Czy e-sport to sport

Rozważania nad tymi pytaniami kapitalnie uzupełnia film, który otwierał tegoroczny festiwal Millennium Docs Against Gravity, a którego polska premiera nastąpi już 2 września.

Zanim „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” wejdzie do kin, mamy dla Was – dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora, Against Gravity - zaproszenia na jego przedpremierowy pokaz, który odbędzie się już jutro 30.08 w sali B kina Luna (Marszałkowska 28) o godzinie 19:15.

Aby je otrzymać, wystarczy na adres redakcja@gadzetomania.pl przesłać maila, w temacie umieszczając tytuł „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

Zwiastun Dragonball, wciąż nieoficjalnie Medal Of Honor - ekskluzywny trailer Dlaczego warto uważać, gdzie kupujemy L.A. Noire? Nowy trailer Bioshock 2 "Siren Alley" Nexus One w akcji. Jak telefon Google radzi sobie z grafiką 3D? (wideo) Schiza Nolana [zwiastun] Internet uczcił 40-lecie lądowania na Księżycu Bye-Bye Mosque, czyli przeganiamy islam z Europy - będzie skandal? Porno po polsku. Co, jak, gdzie i na czym lubią oglądać w Internecie Polacy? Bethesda nie planuje kolejnych Elder Scrolls RIP: Dennis Hopper & Gary Coleman 10 najdziwniejszych ras psów na świecie