Za tobą ciężki weekend? Oto wynalazek na miarę Nobla: lody na kaca

Każda dekada ma swoje technologiczne ikony. Dla lat 80. będzie to Walkman, dla 90. – Discman i Internet, a dla początku XXI wieku serwisy społecznościowe i smartfony. Za co historia zapamięta naszą dekadę? Mocnym kandydatem jest przełomowy wynalazek: lody na kaca.

  1. Jak leczyć kaca?
  2. Jak działa DHM?
  3. Czym jest „polska ostryga”?
  4. Dlaczego sok z drzewa rodzynkowego pomaga leczyć kaca?

Polski sposób na kaca

Kac to kara. Bezduszny los karze cię za to, że dzień wcześniej dobrze się bawiłeś, co stanowi przy okazji dowód na to, jak bardzo niesprawiedliwy i źle urządzony jest nasz świat.

Każdy naród czy grupa społeczna ma swoje metody na kaca. Jedni leczą się tym, co im zaszkodziło, inni – podpierając się nauką – uzupełniają płyny i minerały, niektórzy regenerują się w Kacobusie, a jeszcze inni, wzorem polskich, przedwojennych oficerów kawalerii, wlewają w siebie „polską ostrygę”, czyli miksturę sporządzoną ze śmietany, żółtek, oliwy i soku z cytryny, którą należy zagryźć ziarenkami kawy. Podobno działa.

Oficerowie 214 Pułku Ułanów

Lody z sokiem z drzewa rodzynkowego

A co z metodami mniej ekstremalnymi? Okazuje się, że leczenie kaca może być proste, łatwe i całkiem przyjemne. Tak przynajmniej zapowiada się pewien koreański wynalazek, który – o ile dowiedzie swojej skuteczności pod różnymi szerokościami geograficznymi – powinien zapewnić swojemu twórcy pokojową nagrodę Nobla (albo przynajmniej IgNobla) i nieśmiertelną sławę w panteonie takich postaci, jak Newton, Einstein czy Feyneman.

Wynalazkiem tym są lody o nazwie Gyeondyo-bar, czyli „trzymaj się”. Nazwa ma głębokie, symboliczne znaczenie, bo – jak zaznacza przedstawiciel sieci sklepów, która wprowadził lody do sprzedaży:

Nazwa lodów ma wyrażać niedole pracowników, którzy muszą cierpieć w pracy po ciężkim piciu oraz dostarczyć otuchy tym, którzy muszą przyjść do pracy krótko po zakończeniu nocnego pijaństwa.

Lody Gyeondyo-bar

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza telewizyjna transmisja miała miejsce w 1926 roku

Co istotne, lody na kaca mają działać nie tylko poprzez słowa otuchy, ale przede wszystkim swój ważny składnik, którym jest sok z howenii słodkiej, czyli rosnącego w Japonii tzw. drzewa rodzynkowego.

Pigułka trzeźwości inspirowana naturą

To tradycyjne w tamtym zakątku Azji lekarstwo na kaca, a jego działanie zostało niedawno potwierdzone badaniami naukowymi: sok z howenii zawiera flawonoid o nazwie dihydromyricetyna (DHM), który redukuje wpływ alkoholu na układ nerwowy.

Drzewo rodzynkowe

Badania prowadzone nad DHM zapowiadają się bardzo obiecująco – prowadzący je zespół pod kierownictwem prof. Jing Liang i prof. Richarda W. Olsena ma nadzieję, że uda się stworzyć pigułkę trzeźwości, której zażycie zniweluje objawy upojenia alkoholowego i sprawi, że nie będziemy mieli kaca, a do tego zredukuje ryzyko uzależnienia.

To jednak wciąż jeszcze przyszłość. Nie wiadomo, kiedy działanie tego cudownego panaceum zostanie jednoznacznie potwierdzone i uznane za bezpieczne, a pigułka trzeźwości z DHM stanie się powszechnie dostępna. Na razie zamiast niej mamy antykacowe lody, Myślicie, że gdyby koreański wynalazek pojawił się w naszych sklepach, cieszyłby się dużym powodzeniem?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Witrażowe baterie słoneczne Czy Armagedon nadejdzie w roku 2040? Najdziwniejsze bronie świata Tatuaż z henny - można go zrobić samodzielnie Pływające miasta przyszłością ludzkości? Kosmiczne bziki Ziemian Kolejne testy reaktorów E-Cat. Czy włoski naukowiec przeprowadzi zimną fuzję? Nowotwory bardziej jak obcy niż jak choroba? Jedzenie bez smaku - tak czują zwierzęta Zastrzyk, który trzykrotnie przedłuża życie (na razie myszy) List do ?Przyszłego Ja?. Sposób na odkrycie tego co naprawdę ważne? Wtorkowy Kurier Kosmiczny. Dlaczego zginął Gagarin i start polskiej rakiety Amelia 2

Popularne w tym tygodniu:

Lot SpaceX i NASA. Nowe kombinezony dla astronautów debiutują podczas tej misji Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami?