Superszybki jacht SS18 piękny jak dzieło sztuki. Komfortowe od 0 do 100 km/h w 3,5 sekundy!

Piękny, szybki i przyciągający wzrok nietypowym wyglądem. Jacht SS18 to spełnienie marzeń o pływającym luksusie ze sportowym pazurem.

Ten artykuł ma 2 strony:

  1. Czym SWATH różni się od katamaranu?
  2. Jakie są zalety konstrukcji SWATH?
  3. Jak szybki może być luksusowy jacht?

Szybkość i komfort

Jacht SS18 to dzieło londyńskiej manufaktury Glider Yachts. Trudno go z czymkolwiek porównać – nietypowy wygląd przywodzi na myśl skrzyżowanie katamaranu z wodolotem i już na pierwszy rzut oka nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z konstrukcją nietuzinkową.

Efekt 8 lat badań to 18-metrowy jacht, który nie tylko wygląda zjawiskowo, ale pod względem możliwości zostawia z tyłu tradycyjne konstrukcje. I nie chodzi tu wyłącznie o wysoką prędkość – SS18 ma oferować nieporównywalne z niczym innym wygodę i stabilność, dzięki której nawet płynąc po falach z dużą prędkością nie narusza komfortu pasażerów.

SWATH: żadnego kołysania

Jest to możliwe dzięki konstrukcji, noszącej nazwę SWATH (Small Waterplane Area Twin Hull). SWATH różni się od katamaranu tym, że – choć również ma dwa kadłuby – to są one zanurzone pod powierzchnią wody. Ma to na celu zminimalizowanie powierzchni, mającej styczność z falującą wodą i absorbującej energię fal.

Dzięki temu jacht nie zderza się z falami ani nie przeskakuje po nich, ale przecina falującą wodę. SS18 nie ma również klasycznego steru – zamiast niego zastosowano rozwiązanie, znane z samolotów bojowych, mających możliwość sterowania wektorem ciągu.

Sterowanie jak z odrzutowca

W przypadku SS18 rolę steru pełnią ruchome końcówki pędników, które działają podobnie, jak silnik odrzutowy, wprawiając jacht w ruch siłą odrzutu wyrzucanej przez dysze wody.

Każdy z pędników jest zasilany przez niezależny silnik spalinowy o mocy 270 KM. Łączna moc przekraczająca 1000 KM pozwala SS18 rozpędzić się do prędkości 103 km/h (55 węzłów). To jednak nie koniec możliwości tego jachtu – jego konstruktorzy pracują już nad wersją Hypersport, która dysponując mocą 3,4 tys. KM rozpędzi się do imponujących 178 km/h (96 węzłów), osiągając „setkę” w czasie zaledwie 3,5 sekundy!

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony VAIO YB

Dobry powód, aby zostać milionerem

Cena tego pływającego cuda, mieszczącego – oprócz kapitana – 4 pasażerów, zaczyna się od miliona funtów. Twórcy jachtu planują również zbudować, oprócz wspomnianej wersji Hypersport, także większy, 12-osobowy model Sports Limousine, pływający z prędkością 130 km/h.

Patrząc na SS18 nie mogę pozbyć się myśli, że choć wiele drogich rzeczy na świecie poza ceną nie jest warta uwagi, to ten przepiękny jacht należy do tych, dla których warto zostać milionerem. Zaczynacie odkładać drobne?

Źródło: Boat International, New Atlas, Glider Yachts

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Następny iPhone o pojemności 128 GB? Uwaga na euro-24.com.pl. To sklep z elektroniką, który nie wysyła towaru Ludzie kontra drony. Jak bronić się przed latającymi intruzami? Szympansem z patykiem! Llano - znamy szczegóły. AMD wysoko mierzy... Życie towarzyskie na drzewach Tablet Manty – warto czy nie warto? Years - gramofon na nietypowe płyty Nie panikuj - ta gaśnica podpowie, co robić Kolorowe i miniaturowe pamięci Kingstona 12-calowy płaski notebook OLED Samsunga Gbutts - wszystkie usługi Google w jednym miejscu CeBIT 2009: Surface do kupienia w Anglii

Popularne w tym tygodniu:

Pierwszy latający samochód dopuszczony do ruchu w Europie. Nadchodzi rewolucja Tajemnicza piramida w centrum miasta. Już niedługo odmieni oblicze europejskiej stolicy Apple ma problem ze słuchawkami. Wadliwe wymieni za darmo