Prawie jak magia! Ten wynalazek pozwala na czytanie zamkniętych książek

Zamiast pracowitego wertowania księgi wystarczy włożyć ją do czytnika, aby poznać jej zawartość. Brzmi to jak science fiction, ale technologia, pozwalająca na czytanie zamkniętych książek, właśnie powstaje!

  1. Jak odczytać zawartość zamkniętej książki?
  2. Dlaczego niektórych książek lepiej nie otwierać?
  3. Komu przyda się ta technologia?

Zamknięta księga: symbol tajemnicy

Apokalipsa św. Jana wspomina o zapieczętowanej księdze, której treść jest chroniona przez siedem pieczęci. W starożytności było to zapewne równoznaczne z tajemnicą niemożliwą do poznania, jednak współczesna technologia sprawia, że zamknięta książka przestaje być zagadką.

Zespół badaczy z MIT i Georgia Institute of Technology stworzył bowiem technologię, dzięki której możliwe staje się przeczytanie książki bez otwierania jej. Jak to możliwe?

Od czego nastąpiło odbicie?

Pomysłowe rozwiązanie polega na potraktowaniu zadrukowanych kartek falami terahercowymi. Wynika to z faktu, że można emitować je w bardzo krótkich odstępach czasu, a różne ich częstotliwości są w różny sposób pochłaniane przez związki chemiczne. Pozwala to na określenie, czy zostały odbite od czystej kartki, czy od miejsca pokrytego tuszem.

W praktyce oznacza to, że badacze mogą z dużą precyzją ustalić, od czego i w jakiej odległości od emitera została odbita fala. Precyzja pomiaru odległości pozwala na lokalizowanie poszczególnych kartek, co jest ułatwione przez fakt, że nawet w dużych tomach nie leżą one bezpośrednio na sobie – rozdziela je 20-mikrometrowa warstewka powietrza.

Głębokość odczytu sięga na razie 9 kartek

Stos 9 kartek

Przedstawiona na początku wizja czytania zamkniętych ksiąg jest jednak wciąż jeszcze przed nami – na razie wynalazek radzi sobie z odczytywaniem wydrukowanych na kartkach, pojedynczych liter, „widząc” treść na głębokość 9 położonych jedna na drugiej kartek.

Powyżej tej wartości zakłócenia są na razie zbyt duże, ale – co podkreślają badacze – ich wynalazek znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju i dopracowanie go jest zapewne jedynie kwestią czasu.

Technologia nie tylko dla muzeum

Do czego, poza budzeniem zachwytu, może się przydać taka technologia? Zainteresowanie nią wyraziło już m.in. Metropolitan Museum of New York. Nic dziwnego – znajdujące się w muzealnych zbiorach stare księgi są nieraz w bardzo złym stanie i opiekujący się nimi muzealnicy najchętniej w ogóle by ich nie dotykali, aby nie zniszczyć cennych eksponatów.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Być może już niebawem nie będzie takiego ryzyka – wystarczy włożyć książkę do czytnika, by po chwili bez otwierania jej otrzymać całą, zeskanowaną zwartość. Zastanawia mnie przy tym jeszcze jeden sposób wykorzystania wynalazku: jeśli nowa technologia ma radzić sobie z książkami, to zamknięta koperta również nie powinna stanowić żadnego problemu. Zwycięzca starcia „technologia kontra tajemnica korespondencji” może być tylko jeden.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Afrykańskie programy kosmiczne: ambitny plan lotu na Księżyc i kolonizacji Marsa 15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Szalona rosyjska wyprawa na Marsa. Jak wyglądał ich kosmiczny pociąg? Algorytm jest bogiem Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Liczydło, czyli najprzydatniejszy gadżet świata. Umiesz z niego korzystać? 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Watson: sztuczna inteligencja IBM-u uratowała już ludzkie życie. Co sprawia, że jest wyjątkowa? Jak to działa? Cz. 5: gaz kuchenny Akumulator zdradzi twoją tożsamość i sprawi, że zapłacisz wyższe rachunki