Wraca moda na planszówki – ranking najpopularniejszych gier

Gry planszowe do niedawna były uważane za rozrywkę zarezerwowaną dla wąskiej grupy amatorów. Coraz częściej jednak planszówki urozmaicają spotkania towarzyskie nawet tych, którzy wcześniej byli zdania, że to frajda tylko dla dzieci.

Gry planszowe to nie tylko Chińczyk i Grzybobranie, które każdy chyba pamięta z dzieciństwa. Na rynku od lat pojawiają się fajne gry planszowe, posiadające niebanalną fabułę na przykład Gra Ego, gra 5 sekund oraz Kolejka. Podczas rozgrywki uczestnicy nierzadko mają możliwość poznać się lepiej lub poćwiczyć zdolność logicznego i strategicznego myślenia lub zręczność.

Oto kilka najpopularniejszych obecnie planszówek.

1. Gra Ego – poznaj swoich znajomych

Gra Ego jest zabawą towarzyską, która świetnie sprawdza się na imprezach i wszelkiego rodzaju spotkaniach. Zasady są proste, dzięki czemu nie ma ryzyka, że osoby nie mające doświadczenia z grami, będą zagubione, zniechęcone albo znudzone, nie mogąc zorientować się w rozgrywce. Uczestnik w tajemnicy przez innymi graczami udziela odpowiedzi na zadane pytanie. Następnie pozostali obstawiają, jaka jest odpowiedź. W zależności od tego, jak bardzo pewni są trafności swoich przewidywań, mogą podwyższyć zakład. Udzielone odpowiedzi mogą zaskoczyć nawet tych, którzy znają się jak łyse konie!

Rozgrywka trwa do 30 minut, nie ma zatem szansy, że straci na dynamice. Zestaw zawiera aż 440 pytań, nie ma więc także ryzyka, że w czasie jednej gry poznacie cały repertuar. Gra Ego cieszy się sporą popularnością i jest w stanie urozmaicić każdą imprezę.

2. Gra 5 sekund – przetestuj swoja wiedzę

To gra o bardzo prostych zasadach, polegających na odpowiadaniu na pytania. Gracz siedzi na Gorącym Krześle i ma 5 sekund, aby udzielić poprawnej odpowiedzi lub przekazać pytanie kolejnemu uczestnikowi. Ryzykuje jednak jednocześnie, że następna osoba będzie znała odpowiedź na pytanie i zdobędzie punkty, dzięki czemu zbliży się do mety. Jednocześnie na specjalnym czasomierzu, składającym się ze spirali i biegnących po niej kulek, odmierzane jest 5 sekund.

Gra dostarcza sporo adrenaliny i jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jest dostępna w kilku wariantach, w których pytania dostosowane są do określonych grup wiekowych: klasyczna, dla dzieci oraz w wersji z pytaniami opracowanymi przez graczy.

3. Kolejka – poczuj się jak w PRL-u

To planszówka, która przenosi uczestników prosto w realia lat 80-tych. Na planszy przypominającej PRL-owskie targowisko gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach do sklepów. Wszystkie sklepy mają puste półki, a uczestnicy nie wiedzą, do których miejsc zostanie w tej rundzie „rzucony” towar. Zabawa zaczyna się, gdy wychodzi na jaw, że tylko niektórzy szczęśliwcy będą mogli coś kupić. Przychodzi wtedy czas kolejkowe przepychanki, możliwe dzięki specjalnym kartom akcji, takim jak: „Matka z dzieckiem”, „Pan tu nie stał” lub „Towar spod lady”. Wygra ten uczestnik, który najszybciej skompletuje towary wyszczególnione na liście zakupów.

Zobacz również: Gadżetomania.TV: D&D Neverwinter po polsku - Wywiad z autorami

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Najlepsze książki science fiction. Niezbędnik nie tylko dla wielbicieli gatunku 10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? 10 najciekawszych wynalazków MacGyvera: jak zbudować coś z niczego? Miecz świetlny. Wszystko o eleganckiej broni na bardziej cywilizowane czasy Steve Jobs: co wiesz o założycielu Apple’a? Fanboje odpowiadają na co najmniej 80 proc.! Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Billy Mitchell: pierwszy człowiek, który ukończył "Pac-Mana" Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Steampunk po polsku: mechanika i para zamiast elektryczności Wiedzę o broni palnej czerpiesz z filmów i gier? W takim razie nie wiesz niczego Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Magiczny stół: fragment morskiego brzegu na środku pokoju Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała Jest już „Twardowsky 2.0”! Tomasz Bagiński powraca w piekielnie dobrym stylu. Chcę tego więcej! Przenośne odtwarzacze muzyki: jaki wybrać? Od najprostszych modeli po sprzęt dla koneserów Gadżet ostateczny. Kostka za 2,7 mln dolarów zapewni ci zajęcie do końca życia Przybywamy w pokoju! Jak kino przedstawia kontakty z obcymi cywilizacjami? Growa popkultura, czyli dlaczego Sapkowski trafił kulą w płot? Niesamowite pendrive'y. Zawsze przydatne, często dziwne, czasem niedorzeczne: nietypowe pamięci USB Twórcy „This War of Mine” ujawnili trailer gry „Frostpunk”. Czeka nas walka o przetrwanie w krainie lodu Gadżetomania patronem najnowszego filmu Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” Co Tomasz Lis wie o reklamach w Internecie? Miało być złośliwie, a wyszło… Gadżetomania patronem gry Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia Kosmos, kosmici, kosmiczna rozrywka. Oto najlepsze filmy sci-fi z polskimi napisami na Netfliksie