MAG-LEV Audio: niezwykły gramofon odtwarzający lewitujące płyty winylowe

MAG‑LEV Audio: niezwykły gramofon odtwarzający lewitujące płyty winylowe

MAG-LEV Audio: niezwykły gramofon odtwarzający lewitujące płyty winylowe
Jarosław Balcerzak
17.10.2016 11:01, aktualizacja: 10.03.2022 09:12

Po lewitujących głośnikach pora na taki właśnie gramofon. Projekt grupy entuzjastów muzyki spotkał się z dużym zainteresowaniem, a jego design robi ogromne wrażenie. Czym wyróżnia się urządzenie MAG-LEV Audio?

Gramofon jedyny w swoim rodzaju

Takie produkty na nowo przypominają czym jest oryginalność i innowacje. Ambitny projekt słowiańskiego start-upu 12 października wystartował na Kickstarterze, aby po niemal 5 dniach zebrać 246000 dol. z celu wyznaczonego na 300000 dol. Sukces jest więc właściwie przesądzony a idea coraz bliższa realizacji.

Gramofon MAG-LEV Audio ma wykorzystywać zjawisko lewitacji magnetycznej, utrzymującej talerz i odtwarzaną na nim płytę - zawieszone w powietrzu. Podobne rozwiązanie stosuje się już choćby w głośnikach bluetooth, jednak w przypadku gramofonu stanowi to konstrukcyjnie o wiele większe wyzwanie i wywiera niemałe wrażenie.

Obraz

Minimalizacja zakłóceń i ochrona płyt

Gramofon o wymiarach 450 × 150 × 330 mm i wadze 8.8 kg zostanie wyprodukowany w dwóch lub trzech wariantach kolorystycznych. Jednolicie czarnym, identycznym ale z pokrywą obudowy imitującą drewno, a po przekroczeniu pułapu 400000 dol. także w białym. Oryginalne wzornictwo ma również podkreślać podświetlenie LED w formie okręgu pod talerzem.

Prędkość odtwarzania wynosi 33.3 lub 45 rpm i jest regulowana cyfrowo przy pomocy pokrętła na obudowie. Po włączeniu urządzenia podpory utrzymujące talerz chowają się automatycznie, a po odstawieniu ramienia wracają do wyjściowej pozycji. Gramofon wyposażono również w UPS, dzięki któremu w wypadku nagłego braku prądu płyta nie ulegnie uszkodzeniu.

MAG-LEV jest urządzeniem półautomatycznym, a jego ramię unosi się za każdym razem gdy nagranie na winylu dobiegnie końca. Korzyści z zastosowania mechanizmu lewitacji mają istotnie przełożyć się na jakość odtwarzania – brak fizycznego kontaktu z podzespołami ma minimalizować mikrowibracje i zakłócenia, a ponadto zapewniać cichszą pracę mechanizmu obrotowego.

MAG-LEV Audio: World's first levitating turntable (official)

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/12]

Mocno obniżona cena i odległy termin wysyłki

Takie projekty skutecznie przypominają na ile innowacyjne potrafią być inicjatywy niewielkich firm. Ambitny, 8-osobowy zespół stworzył produkt, który nie posiada konkurencji, a jego możliwości na obecnym etapie zapowiadają się naprawdę obiecująco. Tym bardziej że MAG-LEV nie ma być ozdobnym gadżetem a zaawansowanym urządzeniem dla prawdziwych entuzjastów muzyki.

Nabywcom całkiem długo przyjdzie na urządzenie oczekiwać, gdyż datę dostawy pierwszych gramofonów wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Pocieszający jest z kolei fakt, że aktualna cena 880 dol. mocno wspierających na Kickstarterze faworyzuje. Po premierze MAG-LEV ma kosztować 1390 dol.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)