Początek buntu maszyn: tak eksploduje robot NASA. Włożyli do niego baterie z Galaxy Note’a 7?

Wpadki z zasilaniem zdarzają się nie tylko Samsungowi. Marny los spotkał zaprojektowanego przez NASA robota, który w czasie testów zakończył swój żywot w bardzo spektakularny sposób.

  1. Co potrafi RoboSimian?
  2. Do czego został zaprojektowany?
  3. Czym RoboSimian różni się od większości robotów?
  4. Dlaczego robot eksplodował w czasie testów?

RoboSimian: ten robot będzie nas ratował

RoboSimian to imponująca maszyna. Robot został zaprojektowany w ośrodku badawczym NASA Jet Propulsion Laboratory z myślą o zadaniach, związanych z ratowaniem ludzkiego życia i – jak wykazują dotychczasowe testy – jest w tej dziedzinie jedną z najlepszych maszyn na świecie.

Robot – w zależności od sytuacji i potrzeb – może poruszać się na czterech kończynach albo wstać i naśladować humanoida. Dzięki temu jest w stanie wykonać wiele różnych, niedostępnych dla większości maszyn czynności. Jak wykazała rywalizacja z innymi maszynami podczas DARPA Robotics Grand Challenge, może np. samodzielnie siąść za kierownicą pojazdu, zaprojektowanego z myślą o ludziach i pokonać, jadąc nim, slalom.

Potrafi również otwierać drzwi, odkręcać i zakręcać zawory czy używać standardowych elektronarzędzi. Może np. wziąć wiertarkę i wywiercić nią otwór. Formalnością wydaje się wzmianka, że umie również poruszać się po schodach czy po niestabilnym gruzowisku.

NASA testuje robota ratunkowego

Jednym słowem, a raczej sześcioma: to taki Jason Bourne wśród robotów. Poradzi sobie w każdej sytuacji, a zwłaszcza w takiej, gdzie użycie ludzi z różnych względów będzie niemożliwe. Okazuje się, że nawet ten nadrobot ma słabe punkty.

W czasie jednego z testów gruba badaczy wymieniła mu akumulator litowo-jonowy, podpięła robota do zasilania i poszła na zasłużony lunch. Po chwili RoboSimian eksplodował, zupełnie jakby jego twórcy kupowali akumulatory od Samsunga.

Niesprawny akumulator

Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną eksplozji było uszkodzone ogniwo, jednak warty odnotowania jest również fakt, że maszynę zostawiono w miejscu, gdzie nie zamontowano odpowiednich instalacji przeciwpożarowych, a pracujący w pobliżu personel nie został przeszkolony na okoliczność wybuchu pożaru. Mimo tego — jak widać na filmie, akcja ratunkowa przebiegła całkiem sprawnie - wystarczyło kilkadziesiąt sekund, by na miejscu pojawili się odpowiednio wyposażeni strażacy.

Jak zatem widać, można zbudować robota, który przetrwa w gruzach elektrowni jądrowej, wyniesie ludzi z ognia i pomoże budować bazę na Księżycu, ale nawet najwspanialsza maszyna polegnie w starciu z niesprawnym akumulatorem.

Zobacz również: Wieczór Premier - 3D Mapping w Warszawie

A może – biorąc pod uwagę niedawne problemy ze smartfonami Samsunga - właśnie jesteśmy świadkami początku buntu maszyn?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Afrykańskie programy kosmiczne: ambitny plan lotu na Księżyc i kolonizacji Marsa 15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Szalona rosyjska wyprawa na Marsa. Jak wyglądał ich kosmiczny pociąg? Algorytm jest bogiem Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Liczydło, czyli najprzydatniejszy gadżet świata. Umiesz z niego korzystać? 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Solar Roof: tak Elon Musk zniszczy gospodarkę opartą na węglu Oto przyszłość kosmicznego górnictwa. Robot RASSOR wydobędzie surowce na Marsie Jak to działa? Cz. 7: silnik spalinowy