LCD zabójcą OLED-ów? Przecież miało być na odwrót!

Co może zagrozić ekspansji telewizorów OLED? Okazuje się, że technologia LCD nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Czerń może być naprawdę czarna również na matrycy LCD!

  1. Kto zdominował technologię OLED?
  2. Czym OLED różni się od LCD?
  3. Dlaczego LCD ma problemy z czernią?
  4. Na czym polega innowacja Panasonica?

Przyszłość telewizorów

Jaka technologia jest przyszłością telewizorów? Jeszcze niedawno odpowiedź wydawała się prosta: przyszłość należała do ekranów OLED, które – po wycofaniu się największych firm z plazm – oferują jakość obrazu nieosiągalną dla technologii LCD – przede wszystkim pod względem czerni, która w przypadku OLED-ów jest naprawdę czarna.

Organiczne diody elektroluminescencyjne wydawały się naturalnym, następnym etapem ewolucji branży, a korki od szampana mogły strzelać w siedzibie LG. Koreańska firma, która konsekwentnie rozwijając się w tym właśnie kierunku stała się w kwestii OLED-ów technologicznym liderem, produkującym panele nie tylko na własne potrzeby, ale także – po zmianie polityki — na potrzeby konkurencyjnych firm.

Fałszywa prognoza?

Jeszcze pół roku temu pisząc artykuł o przyszłości ekranów telewizyjnych można byłoby zakończyć go w tym miejscu, skracając cały wywód do jednego zdania: plazmy odeszły do lamusa, ekrany LCD, zwłaszcza wsparte technologiami takimi, jak kwantowa kropka czy HDR oferują fantastyczną jakość obrazu, ale przyszłością jest OLED. I to właśnie ta technologia opanuje rynek, rzecz jasna w miarę upływu czasu i pojawiania się coraz doskonalszych paneli.

Właśnie w takiej sytuacji, gdy – jak mogłoby się wydawać – dominacja OLED-ów jest już tylko kwestią przewidywalnego, niezbyt długiego czasu, na horyzoncie pojawia się technologia, która może wiele zmienić.

Panasonic zmienia układ sił

Jest nią opracowane przez Panasonica rozwiązanie, dzięki któremu japońska firma uzyskała panel LCD IPS o intrygujących parametrach - maksymalna jasność to 1000cd / m², a minimalna to imponujące 0,001cd /m².

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

Jest to możliwe dzięki technologii, pozwalającej na kontrolowanie jasności nie – jak dotychczas – stref ekranu (a tych w niektórych modelach mogło być nawet 500!), ale każdego, pojedynczego piksela.

LCD IPS jak OLED

W praktyce oznacza to możliwości, które do tej pory były domeną OLED-ów. I choć w przypadku Panasonica kontrola jasności sprowadza się nie do wyłączania poszczególnych pikseli, ale do selektywnego przysłaniania tych świecących, to efekt zapowiada się znakomicie.

Jest jednak zbyt wcześnie na obwieszczanie nowej nadziei dla LCD i śmierci OLED-ów. Wynika to z faktu, że sam Panasonic przedstawia nową technologię jako rozwiązanie, które trafi przede wszystkim do sprzętu profesjonalnego, związanego m.in. z medycyną i obróbką wideo. Póki co producent w ogóle nie wspomina o rynku konsumenckich telewizorów, co może się wiązać choćby z zaporowymi cenami nowego rozwiązania.

Zabójca OLED-ów? Weryfikacja już niebawem

Niezależnie od tego przewidywanie przyszłości rozwoju telewizorów nie jest już tak proste, jak jeszcze całkiem niedawno. Choć ekspansja technologii OLED wydaje się przesądzona, to wygląda na to, że organiczne diody elektroluminescencyjne mają w końcu godnego przeciwnika.

Czy i jak bardzo groźny jest to rywal przekonamy się niebawem – opracowane przez Panasonica rozwiązanie ma zostać zaprezentowane w działaniu już na początku 2017 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot