Asus ROG XG Station 2: stacja dokująca do laptopa na desktopowe karty graficzne

Asus ROG XG Station 2: stacja dokująca do laptopa na desktopowe karty graficzne

Asus ROG XG Station 2: stacja dokująca do laptopa na desktopowe karty graficzne
Jarosław Balcerzak
17.12.2016 10:50, aktualizacja: 10.03.2022 08:52

Laptop do najnowszych gier w najwyższych detalach i FullHD nie musi być duży i ciężki. Jak udowadnia Asus, wystarczy odpowiednia stacja dokująca z pełnowymiarową kartą graficzną. Jakie laptopy będą z nią kompatybilne?

Druga generacja zewnętrznego modułu graficznego

Wiele lat temu, a dokładnie w roku 2008, do sprzedaży trafiła długo zapowiadana zewnętrzna karta graficzna Asusa: XG Station. Podłączana do portu ExpressCard w laptopie, dysponowała GeForcem 8600 GT i zapewniała niemal 7-krotny wzrost wydajności względem układów zintegrowanych. Entuzjazm studziła wyłącznie dość wysoka cena 350 Euro.

Stworzenie następcy zajęło osiem lat, a jego konstrukcja wprowadza powiew zmian: tym razem karty graficznej w środku zabrakło, a mimo to cena będzie jeszcze wyższa. Warto jednak zacząć od parametrów. Stacja dokująca jest dość spora i wizualnie przypomina komputery z serii G20. Wymiary 456 × 158 × 278 mm oraz waga 5.1 kg czynią ją tak stacjonarną, jak to tylko możliwe.

Na froncie producent umieścił Plasma Tube - pionową, podświetloną na czerwono tubę, efektownie wyświetlającą wiązki przypominające wyładowania elektryczne. Na boku obudowy umieszczono okno, przez które widzimy kartę graficzną, a wewnątrz znalazło się mnóstwo diod LED systemu ROG Aura, programowalnych w zakresie kilkunastu milionów kolorów i 5 trybów pracy.

Obraz

Zgodna z wszystkimi nowymi modelami kart

XG Station 2 podłączamy do komputera za pośrednictwem interfejsu Thunderbolt 3 (40 Gb/s), jednak pozostając przy pojedynczym przewodzie nie wykorzystamy pełnego potencjału karty. Aby wyeliminować straty rzędu 10% wynikające z kodowania i dekodowania sygnału wideo, warto podłączyć do stacji również drugi przewód – USB 3.0 typu B.

W XG Station 2 zainstalujemy dowolną kartę graficzną z serii AMD R9/RX lub NVidia GeForce GTX9xx/10xx o grubości nieprzekraczającej 2.5 slota. Interfejs złącza to oczywiście PCI-Express x16, a za zasilanie odpowiada wbudowany zasilacz z certyfikatem 80 Plus Gold, o łącznej mocy 600 W. 500 W przypada na kartę graficzną, a pozostałe 100 W na ładowanie kompatybilnego laptopa.

Obraz

Na tylną część obudowy trafił szereg złącz: cztery gniazda USB 3.0, ethernet gigabitowej karty sieciowej, standardowy 3-pinowy wtyk zasilania stacji oraz wspomniane wcześniej USB-B.

Obraz

Technologia niszowa pod wieloma względami

Sprzedaż XG Station 2 ma się rozpocząć już na początku przyszłego roku, warto zatem przyjrzeć się kompatybilnym z nową technologią laptopom. Na dedykowanej stronie Asus wymienia 5 (słownie: pięć) modeli: trzy z serii ROG oraz dwa Transformery. Do poważnie ograniczonej kompatybilności już wkrótce dołączy również cena, która bez wątpienia wyniesie przynajmniej 500 euro.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)