Wydajne i ciche chłodzenie. Wentylator Noctua z systemem Active Noise Control

Jak zbudować bezgłośny wentylator? (Fot. Engadget.com)

Jak zbudować bezgłośny wentylator? (Fot. Engadget.com)

Mimo istnienia alternatyw, jak np. chłodzenie wodne, wentylatory pozostają najpopularniejszą metodą obniżania temperatury podzespołów komputera. Niestety, skuteczne chłodzenie bardzo często jest równoznaczne z hałasem. Jak z nim walczyć? Ceniony producent wentylatorów, firma Noctua, postanowiła zaoferować coś nowego na rynku – wentylator z aktywnym systemem wyciszania.

Jak wyciszyć dźwięk pracującego wentylatora? Gdy zastosowanie innej metody chłodzenia nie wchodzi w grę, a wolnoobrotowe wentylatory nie zdają egzaminu, miłośnikowi ciszy pozostaje albo zabawa w majsterkowicza i pracowite wytłumianie obudowy, albo zainwestowanie w przedłużacze i schowanie komputera do szafy.

CD Projekt robi Cyberpunk, GOG się rozwija

Być może na rynku pojawi się jeszcze jedna alternatywa. Firma Noctua ogłosiła prowadzenie prac nad aktywnym wyciszaniem dźwięku pracującego wentylatora. Na czym polega takie wyciszanie? Podobnie jak w opisywanym niedawno przypadku sterowania głośnością restauracji, również w komputerze można ograniczyć hałas, generując wtórne fale dźwiękowe.

Próby aktywnego wyciszania podejmowane do tej pory sprowadzały się do emitowania odpowiednich dźwięków za pomocą głośnika. Noctua postanowiła zastosować inną, opracowaną przez firmę RotoSub, metodę o nazwie ANC (Active Noise Control).

Wentylatory Noctua NF-F12 (Fot. Tweaktown.com)

Również w tym przypadku dźwięk wentylatora jest wygłuszany falą o przeciwnej fazie, jednak do jej generowania używany jest nie głośnik, ale sam wentylator. Jego łopatki są wprawiane w odpowiednie drgania za pomocą pola magnetycznego.

12 niesamowitych stadionów na World Cup 2022 w Katarze

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Dzięki tej technologii Noctua chce zwiększyć o 80 proc. przepływ powietrza zapewniany przez obecny model wentylatora NF-F12 Focused Flow bez podnoszenia poziomu hałasu. Choć w teorii zastosowane rozwiązanie wydaje się proste, praktyka jest zupełnie inna – jak twierdzi Noctua, opracowanie pierwszego wentylatora z ANC może zająć nawet do 18 miesięcy.

Źródło: EngadgetFrazPC

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie!