Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast!

Jak poprawić jakość powietrza w zasnutych smogiem miastach? Jednym z pomysłów jest wznoszenie budynków, które będą aktywnie zwalczały zanieczyszczenia. Taka budowla powstaje właśnie w stolicy Tajwanu.

Vincent Callebaut Architectures

Ten artykuł ma 2 strony:

  1. Jak walczyć ze smogiem?
  2. Czy budynek może oczyszczać powietrze?
  3. Gdzie znaleźć w mieście miejsce na parki i zieleń?

Jak walczyć ze smogiem?

Smog to dla Polaków poważny problem. Powietrze w polskich miastach należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a przyczyn jest wiele. Wystarczy wspomnieć proceder palenia śmieci, nieefektywne, przydomowe kotłownie, błędy popełniane od dziesięcioleci przez urbanistów czy w końcu daleką od optymalnej organizację komunikacji miejskiej, co skutkuje zapchaniem ulic prywatnymi samochodami.

Efekt jest oczywisty. Nawet, jeśli w danej chwili nie widać kłębiącego się nad miastem smogu, to zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Jak sobie z tym radzić? Obok radykalnych metod, jak zakaz wjazdu samochodów spalinowych czy kontrole, pomagające wyłapać trucicieli, warte wspomnienia są mniej kontrowersyjne sposoby usuwania zanieczyszczeń.

Budynek, który oczyszcza powietrze

Pomysłów jest wiele – od promowania miejskiej zieleni po rozwiązania, będące połączeniem śmiałego pomysłu, często niebanalnego wzornictwa i technologii. Świetnym przykładem takich działań są wieże antysmogowe Smog Free Tower, które nie dość, że usuwają zanieczyszczenia, to na dodatek są w stanie wyprodukować z zebranych zanieczyszczeń biżuterię.

O krok dalej poszli projektanci z pracowni Vincent Callebut Architectures, którzy postanowili stworzyć smogożerny budynek. Sam pomysł wydaje się genialny w swojej prostocie i nawiązuje do coraz modniejszej idei, by miejska zieleń, a także ogrody i różne uprawy zajmowały nie tylko cenną przestrzeń na poziomie ziemi ale – wraz z budynkami – pięły się ku górze.

Bosco Verticale

Koncepcję tę kilka lat temu z powodzeniem wdrożono w Mediolanie, gdzie wybudowano kompleks mieszkalny o nazwie Bosco Verticale, czyli zaprojektowany przez pracownię architektoniczna Stefano Boeri Architetti budynek obsadzony roślinami. Budowę Bosco Verticale ukończono w 2014 roku, a pomysł – jak widać – zainspirował innych projektantów.

Zobacz również: Wideorecenzja: Manta 3D Cyber Eye

Wertykalny park

Przykładem na to jest wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan Tower, budowany właśnie w stolicy Tajwanu, Tajpej. Wieżowiec wyróżnia się nie tylko nietypową, spiralną formą, ale już niebawem będzie zaskakiwał bogactwem porastającej go roślinności. Zdaniem projektantów z pracowni Vincent Callebut Architectures, budynek po ukończeniu, planowanym na 2017 rok, będzie pochłaniał dwutlenek węgla i różne pyły w ilości odpowiadającej rocznej eksploatacji 27 samochodów.

Choć nie brzmi to szczególnie imponująco, a do tego warto pamiętać, że pod względem zanieczyszczania powietrza samochód samochodowi nierówny, to sam pomysł wydaje się ciekawy i warty promowania.

Z jednej strony jest to jakiś wkład w czystsze powietrze w centrach miast, a z drugiej – o czym również warto pamiętać – odejście od koszmaru betonowej dżungli, jaką uraczyli nas XX-wieczni architekci.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot