Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1

Podobno ideały nie istnieją. Czy aby na pewno? Patrząc na niektóre laptopy, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że do perfekcji brakuje im naprawdę niewiele. Przykładem takiego sprzętu są bez wątpienia laptopy 2w1. Na które modele warto zwrócić uwagę?

2w1: jak połączyć sprzeczne wymagania?

Inżynierowie i designerzy projektujący przenośne komputery nie mają łatwego życia. Wymyślając sprzęt, który ma podbić nasze serca, nieustannie muszą mierzyć się z problemem: jak połączyć mobilność z ergonomią?

Próbą pogodzenia sprzecznych wymagań były przed laty netbooki – miniaturowe laptopy o ograniczonej wydajności, których kluczową zaletą była niewielka waga i kompaktowe rozmiary. Netbooki okazały się jednak ślepym zaułkiem ewolucji, a ich miejsce wiele lat temu zajęły – na pozór – tablety.

Dlaczego na pozór? Odpowiedź jest prosta: choć mobilności tabletów nie można wiele zarzucić, to ich funkcjonalność bywa ograniczona. Poza tzw. konsumpcją treści klasyczny tablet – choć przy odrobinie determinacji da się na nim zrobić wiele – jest zazwyczaj sprzętem mało wygodnym w obsłudze.

Na szczęście technologia nie stoi w miejscu, a dylemat „mobilność czy wygoda” od dawna już nas nie ogranicza. Wszystko za sprawą pomysłu na laptopy 2w1, czyli sprzęt łączący zalety tabletów – nie wyłączając obsługi aktywnych piórek – z wygodą klasycznych notebooków.

Microsoft Surface Pro 4

Sztandarowym reprezentantem pierwszej kategorii jest Microsoft Surface Pro 4. To najnowszy przedstawiciel rozwijanej od 2012 roku serii urządzeń sygnowanych przez giganta z Redmond. Ciepło przyjęta przez użytkowników czwarta generacja Surface’a to świetny przykład dopracowanego i bardzo wszechstronnego sprzętu.

Microsoft Surface Pro 4 jest lekki, doskonale wykończony, oferuje niezłą wydajność i bogactwo konfiguracji. Do tego – po podłączeniu wygodnej klawiatury – staje się pełnoprawnym laptopem z Windowsem.

Microsoft Surface Pro 4

W takim wydaniu z powodzeniem sprawdzi się w roli mobilnego biura czy komputera do pracy. W każdej chwili możemy jednak odłączyć klawiaturę, uzyskując poręczny tablet. Jego funkcjonalność dodatkowo zwiększa wbudowana podstawka, dzięki której możemy np. postawić tablet na biurku, by komfortowo obejrzeć film.

Dell XPS 12

Do tej samej kategorii sprzętu należy Dell XPS 12, kuszący nas wyjątkowym ekranem. Przy przekątnej 12,5 cala, zapewniającej doskonałą mobilność, hybryda Della oferuje rozdzielczość 4K (3840 × 2160 pikseli). Gęste rozmieszczenie pikseli na ekranie ma praktyczny wymiar: obraz jest niezwykle ostry i szczegółowy.

W połączeniu z aktywnym piórkiem zmienia to nasz sprzęt we wszechstronny, uniwersalny szkicownik, który w razie potrzeby w każdej chwili może również pełnić rolę tabletu albo laptopa.

Dell XPS 12

To idealny sprzęt dla aktywnych. Z powodzeniem skorzystamy z niego w samolocie, autobusie czy pociągu, zaś gdy już dotrzemy do wygodnego stołu czy biurka, nie będziemy musieli rezygnować z komfortu klasycznego laptopa. Tryb tabletu docenimy także później, gdy leżąc wygodnie w łóżku, obejrzymy przed zaśnięciem film i sprawdzimy Facebooka.

Lenovo MIIX 510

Przykładem przemyślanej, dopracowanej hybrydy jest także Lenovo MIIX 510. Projektanci tego sprzętu zastosowali w nim pomysł znany z Surface’a – gdy odłączymy klawiaturę, w trybie tabletu mamy do dyspozycji tylną podpórkę, doskonale zwiększającą funkcjonalność urządzenia.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę nie tylko na kwestie praktyczne, ale i na design – zawiasy, mocujące podpórkę do obudowy to przepiękny mechanizm!

Godną wspomnienia funkcją jest także możliwość dzielenia się energią. Do Lenovo MIIX 510 podłączymy i doładujemy nasze gadżety. Ładowanie działa nawet wówczas, gdy komputer jest wyłączony (funkcja always-on).

Dell Inspiron 13

Nieco odmienne założenia przyświecały twórcom komputera Dell Inspiron 13. Projektanci tego modelu – choć oferuje on wszechstronność hybrydy – nieco inaczej rozłożyli akcenty. Trochę grubsza niż u pozostałych modeli obudowa kryje w sobie miłą niespodziankę. Znajdziemy w niej nie tylko mocne podzespoły, ale również pojemny dysk – mając do dyspozycji terabajt miejsca, nie będziemy musieli się martwić o pomieszczenie naszych dokumentów czy multimediów.

Dell Inspiron 13

To jednak nie wszystko – użytkownicy tego sprzętu mogą liczyć również na opcjonalną, podświetlaną klawiaturę, a także na ciekawą funkcję: dzięki sensorowi podczerwieni urządzenie jest w stanie rozpoznawać swojego użytkownika, dzięki czemu autoryzacja nie wymaga wpisywania PIN-u, hasła czy jakiejkolwiek, dodatkowej czynności – wystarczy, że siedzimy przed laptopem, by ten wiedział, z kim ma do czynienia.

Lenovo YOGA 900S

Zaprojektować lekkiego i wydajnego laptopa to nie lada sztuka. Jeszcze większą sztuką jest zaprojektowanie całości tak, aby była wygodna w obsłudze, ale prawdziwym mistrzostwem jest dodanie do tego czegoś jeszcze – uczty dla oczu.

O niewielu laptopach można powiedzieć, że przypominają kunsztownie wykonaną biżuterię, ale Lenovo YOGA 900S w pełni zasługuje na to miano. Nie dość, że jej twórcy zmieścili w smukłej obudowie wydajne podzespoły, to dodali do swojego dzieła coś jeszcze.

Lenovo YOGA 900S

Już na pierwszy rzut oka laptop zwraca uwagę niezwykłym detalem – skomplikowanym zawiasem, wykonanym z 813 idealnie dopasowanych elementów. Zostały one tak zgrane, by – niezależnie od położenia – ekran pozostawał stabilny. Nie przeszkadza to w otwieraniu laptopa jedną ręką, a do tego wygląda po prostu świetnie.

Który z komputerów warto wybrać dla siebie? Różne modele mają nieco inaczej rozłożone akcenty, ale w każdym przypadku mamy do czynienia z mobilnym, wygodnym i wydajnym sprzętem. Co więcej, nie musimy już wybierać pomiędzy mobilnością i wygodą – stawiając na laptop 2-w-1, możemy być pewni, że nasz sprzęt sprawdzi się w każdych warunkach.

Partnerem artykułu jest

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! ART Z2001 i Z3000: Budżetowe projektory o sporych możliwościach Oficjalna strona urzędu rozsiewa znany ransomware Simon Optix: klasyczna gra pamięciowa tym razem w formie gogli Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne D-Link Omna 180 HD: pierwsza na świecie kamera dla Apple HomeKit Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Quadsaw wywierci kwadratowy otwór w ścianie w 30 sekund FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Philips 245C7QJSB: stylowy monitor o niezwykle smukłej obudowie Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Gala Mobility Trends 2016 – największe wydarzenie w branży mobilnych technologii