ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270: flagowa płyta główna dla Intela Kaby Lake

ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270: flagowa płyta główna dla Intela Kaby Lake

ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270: flagowa płyta główna dla Intela Kaby Lake
Jarosław Balcerzak
15.03.2017 08:20, aktualizacja: 10.03.2022 08:29

Topowa płyta główna Asusa oferuje wszystko, czego mogą wymagać entuzjaści podkręcania podzespołów. Znalazł się na niej m.in. blok chłodzenia cieczą i rekordowe ilości złącz. Czym jeszcze wyróżnia się ta ekstremalna platforma?

Zintegrowany monoblok nad gniazdem procesora

Wśród płyt głównych dla wymagających użytkowników podkręcania podzespołów pojawił się model o imponującej specyfikacji. Maximus IX Extreme Z270 ma współpracować z procesorami Intela 6. i 7. generacji, ułatwiając jednocześnie montaż chłodzenia cieczą. Dysponuje bowiem potężnym, podświetlanym monoblokiem okrywającym procesor, sekcję zasilania oraz slot M.2.

Zintegrowany układ jest rezultatem współpracy z renomowaną marką Bitspower, a w jego skład wchodzą m.in. czujniki temperatury przy dopływie i odpływie czynnika chłodzącego, przepływomierz i czujniki wycieku. Zadbano więc nie tylko o skuteczność chłodzenia wydajnych podzespołów, ale i odpowiednią diagnostykę.

Obraz

Topowe podzespoły i ogromna liczba złącz

Na pamięć RAM producent przygotował cztery sloty, w których mogą znaleźć się moduły o łącznej pojemności do 64 GB i taktowaniu do 4133 MHz (OC). Karty graficzne trafią do dwóch mechanicznie wzmocnionych gniazd PCI-Express 3.0 x16 w układzie x16/x0 lub x8/x8. Kolejne z gniazd to już pojedyncze PCI-Express 3.0/2.0 x16 (x4) oraz PCI-Express 3.0 (x4).

Dyski twarde można podłączyć do ośmiu portów SATA3 i dwóch M.2 (tryb SATA lub PCIE): jeden ukryto pod monoblokiem, a drugi pod radiatorem chłodzącym chipset. Za łączność odpowiada gigabitowa karta sieciowa LAN Intel I219V oraz dwuzakresowe Wi-Fi ze wsparciem MU-MIMO.

Obraz

Najwyższą jakość dźwięku zapewnia 8-kanałowa karta SupremeFX wykorzystująca kodek S1220 i przetwornik analogowo-cyfrowy ESS ES9023P (32-bit/192 kHz). Na rozbudowany tylny panel trafiły złącza: USB-A 3.1, USB-C 3.1 z Thunderbolt 3, sześć USB 3.0, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4b, RJ45, 5 podświetlanych audio jack, wyjście optyczne i dwa RP-SMA (Wi-Fi).

Wśród pomniejszych użytecznych funkcji znalazło się wsparcie dla oświetlenia RGB zgodnego z autorskim oprogramowaniem Aura Sync. Na prawej górnej krawędzi płyty Asus tradycyjnie już umieścił przyciski start, reset oraz wyświetlacz post. Estetyki dodaje natomiast ułożenie sporej części złącz (zasilanie 24-pin, SATA i inne) równolegle do powierzchni płyty.

Obraz

Produkt ekstremalny pod każdym względem

Premiera Asusa udowadnia, na ile znacząco można ułatwić montaż komputera poprzez fabryczne integrowanie wielu rozwiązań. Na topowym Maximusie znalazły się więc wszystkie najnowsze technologie, dzięki którym podkręcenie procesora czy pamięci nie przysporzy najmniejszych trudności. Problemu nie będą stanowić także nawet najbardziej nagrzewające się modele dysków SSD.

Grupą docelową takich produktów pozostają jednak najzamożniejsi z entuzjastów, konstruujący desktopy w cenie samochodów. Płytę adekwatnie więc wyceniono: 619,99 funtów brytyjskich to obecnie ponad 3100 zł. Sprzedaż ma rozpocząć się już w najbliższych dniach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)