Samsung The Frame: telewizor jako dzieło sztuki i ozdoba salonu

Elektronika nie musi szpecić przestrzeni, może jej wręcz dodać klasy i stanowić cenny element wystroju. Dowodzi tego Samsung ze swoim innowacyjnym telewizorem The Frame. W jaki sposób ma odmieniać wnętrza?

  1. Jakie przekątne ekranu ma mieć nowy telewizor?
  2. Iloma przewodami będzie podłączany?
  3. Na jakich podstawach i uchwytach może pracować?
  4. Na czym polega jego innowacyjny tryb Art Mode?

Elektronika w artystycznej odsłonie

O The Frame świat dowiedział się po raz pierwszy podczas tegorocznych targów CES. Dość ogólnikowe zapowiedzi nasunęły wiele pytań, na które odpowiedzi przyniosła dopiero niedawna prezentacja w paryskim Luwrze. Za stylistykę telewizora odpowiada Yves Behar, szwajcarski projektant który nadał mu wygląd prestiżowego dzieła sztuki.

The Frame ma mieć przekątną 55 lub 65” i bezramkowy wyświetlacz. Okalają go cienkie, drewniane i wymienne listwy, których montaż uproszczono mocowaniem magnetycznym. Telewizor korzysta z pojedynczego, cienkiego i przezroczystego przewodu optycznego o 5 lub (opcjonalnie) aż 15 metrach długości.

Obrazy i zdjęcia zamiast ponurej czerni

Wykorzystując dedykowany wieszak No Gap, The Frame można umieścić tuż przy ścianie. Efekt osiągnięto dzięki specjalnemu wgłębieniu w obudowie telewizora. Inne możliwości ustawienia zapewnia przypominająca sztalugę podstawa Studio lub obrotowa – Gravity. Zmiany dosięgnęły także pilota Smart Control, wyposażonego w m.in. obsługę poleceń głosowych.

W trakcie wyświetlania sygnału telewizyjnego The Frame niewiele różni się od typowych telewizorów. Zmiany przynosi dopiero jego wyłączenie i automatyczne przejście w tryb Art Mode. Polega on na wyświetlaniu obrazów i zdjęć z jednej z dziesięciu kategorii, a wśród nich krajobrazy, architektura, przyroda, rysunek i inne.

Katalog liczy obecnie 100 obrazów, a jego zasoby są stale powiększane. Jasność z jaką są wyświetlane jest na bieżąco przez telewizor dostosowywana do natężenia światła w pomieszczeniu. Czas ich prezentowania jest z kolei uzależniony od ruchu przed ekranem – w pustym pokoju The Frame automatycznie przełączy się z trybu Art Mode w klasyczne czuwanie.

Enigmatyczne milczenie producenta

Samsung nie realizuje tego pomysłu jako pierwszy: telewizor jaki dzieło sztuki forsowało wcześniej LG, z kolei jako ramkę cyfrową wykorzystał go już niegdyś Sharp. Po raz pierwszy jednak obie idee udało się z powodzeniem umieścić w tak atrakcyjnie zaprojektowanym urządzeniu. O ile więc rewolucji technologicznej tutaj nie ma, trudno nie pochwalić wzorowego wykonania.

Niewiele niestety wiadomo o szczegółach technicznych samej matrycy, dacie premiery czy nawet ceny The Frame. Jego premiera ma nastąpić wiosną, tymczasem ostatni komunikat Samsunga (14 marca) niewiele w tych kwestiach wyjaśnił.

Być może to część związanej z produktem kampanii – jak ujął to przecież Goethe „Nie tylko sztuka i wiedza, ale także cierpliwość musi być częścią dzieła”. Pozostaje więc czekać i uważnie obserwować nie tylko dalsze doniesienia z biura prasowego Samsunga, ale i odpowiedzi jego rynkowych konkurentów. Pojedynczy produkt już nieraz zainspirował trwałe rynkowe trendy.

Źródło: materiały prasowe, Samsung

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Telewizory:

Bizancjum w salonie: trzy najdroższe telewizory z polskich sklepów Tunel składający się z 216 telewizorów LG OLED robi kosmiczne wrażenie! [wideo] Panasonic Viera DX700E: ciekawie wyglądający telewizor z HDR Samsung zapowiada pilota, którego będzie można naładować energią słoneczną Samsung do dużego telewizora dokłada… drugi. Specjalnych ofert na TV jest dużo więcej Telewizory 8K od stycznia w sklepach. Znamy specyfikację Redmi TV. Xiaomi pokazuje 70-calowy telewizor z autorskim systemem Dlaczego warto wymienić telewizor przed Euro 2016? Samsung KS7000: najtańszy telewizor z flagowej linii SUHD 2016 Microsoft HoloLens i Halo 5: graj bez telewizora Poradnik: zakup telewizora. Wybieramy najlepsze TV do 1000 zł, 2000 zł i 3000 zł 55 cali TV to mało? Xiaomi wprowadzi nawet 75-calowe modele smart TV