BitFenix Portal: obudowa dla płyt głównych mini ITX zaskakuje designem

Większość obudów na najmniejsze desktopy to podobne do siebie czarne „kostki”. BitFenix przełamuje ten schemat, zapewniając unikalne wzornictwo i ułatwiony montaż podzespołów.

  1. Z jakich materiałów wykonano obudowę Portal?
  2. Jakie ma wymiary i wagę?
  3. Jakie podzespoły jest zdolna pomieścić?
  4. Czy przewiduje montaż chłodzenia cieczą?

Nietuzinkowy wygląd i spore gabaryty

BitFenix jest marką, której nie sposób odmówić doświadczenia w projektowaniu obudów dla płyt głównych mini ITX. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu że i w ofertę tego producenta wdało się nieco rutyny, przez co wiele modeli różni się coraz mniej znaczącymi detalami. Na szczęście w porę dostrzegli to także konstruktorzy marki, a zmiany nadchodzą wraz z produktem o nazwie Portal.

Obudowa o wymiarach 247 × 395 × 411 mm i wadze 5,81 kg otrzymała mocno zaokrąglone kształty i oryginalny design. Wykonano ją ze stali i aluminium, w górnej części opcjonalnie umieszczając przezroczyste okno ze szkła akrylowego. Umożliwia ono estetyczne wyeksponowanie pracującej karty graficznej.

Na froncie znalazł się wyłącznie podświetlany włącznik. Diodę dysku twardego, dwa porty USB 3.0 oraz dwa audio jack przesunięto na prawy bok obudowy. Do sklepów trafi w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym oraz białym z czarnymi akcentami.

Przestrzeń na długie GPU i chłodzenie cieczą

Stalowy szkielet wysuwa się z obudowy na specjalnych szynach, co znacznie ułatwia montaż podzespołów. Płyta główna formatu mini ITX jest montowana odwrotnie, tj. gniazdami procesora i RAM-u do dołu. Dwuslotowa karta graficzna może mieć długość do 30 cm, a wieżowe chłodzenie procesora wysokość do 12,5 cm.

Na dwa dyski twarde 2,5”/3,5” oraz pojedynczy 2,5” przygotowano klatkę montażową na froncie. Na przeciwległy koniec trafi zasilacz w standardzie SFX lub SFX-L. Oba miejsca na wentylatory są już fabrycznie wyposażone w jednostkę 12 cm z przodu (możliwość montażu radiatora AIO 12 cm) oraz 8 cm z tyłu obudowy. Miejsca na napęd optyczny niestety zabrakło.

Nietypowa, czyli kontrowersyjna

Takie projekty zawsze polaryzują entuzjastów platformy mini ITX. Tradycjonaliści podnoszą argument o marnowaniu miejsca i oddalaniu się od sedna konstruowania najmniejszych z desktopów. Nie brakuje również zarzutów o fatalne umiejscowienie karty graficznej, uniemożliwiające jej skuteczne chłodzenie.

Sympatycy modelu Portal chwalą natomiast odwagę producenta i atrakcyjny design, który pozwala przymknąć oko na gabaryty całości. Rzadko się przecież zdarza, aby niewielka obudowa oferowała na tyle oryginalne wzornictwo, estetycznie przy tym eksponując kartę graficzną.

Prawda leży oczywiście pośrodku: ryzyko throttlingu najwydajniejszych z GeForce’ów wydaje się realne, a konstrukcja modelu Portal sugeruje stosowanie kart z chłodzeniem referencyjnym. Innych niedociągnięć producent się ustrzegł, w rezultacie tworząc naprawdę interesujący produkt.

Gracze mniej wymagający i konstruktorzy biurowych desktopów narzekać mogą więc wyłącznie na ponadstandardowe wymiary obudowy – niedogodność dokuczliwą, gdy obudowa ma zająć cenną przestrzeń biurkową. Koszt modelu Portal rozpoczyna się od 129 euro (ok. 555 zł), a jego sprzedaż rozpocznie się w najbliższych dniach.

Źródło: materiały prasowe, BitFenix

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Twój wentylator jest z innej epoki? Uzbrój się na nadchodzące upały w nowoczesny sprzęt Huawei pracuje nad najmocniejszą ładowarką bezprzewodową. Już wkrótce premiera Corsair współpracuje z Gigabyte: łatwe sterowanie oświetleniem komputerów Genesis GX58: mysz do gier z dedykowanym przyciskiem snajperskim Surface Dial to intrygujący gadżet, który ma usprawnić interakcję z komputerem Philips 240B7QPJEB i 240B7QPTEB: nowoczesne monitory z matrycą IPS w formacie 16:10 Kingston IronKey D300: szybki i wodoszczelny pendrive z 256-bitowym szyfrowaniem danych "Sound Tube Rocket". Rakieta na plenerową imprezę AOC AGON AG352QCX: Zakrzywiona ultrapanorama 35” z matrycą MVA i odświeżaniem 200 Hz iStorage datAshur PRO: szybki pendrive z militarnym poziomem zabezpieczeń Das Keyboard 5Q: high-endowa klawiatura z powiadomieniami w podświetleniu klawiszy Goclever Drive Power Pack & Car Starter: powerbank, który umożliwi rozruch samochodu

Popularne w tym tygodniu:

SPC Gear SR300F V2. Fotel nowej generacji dla graczy Google Chrome OS doczekał się dedykowanej myszy i klawiatury od Logitech