BitFenix Portal: obudowa dla płyt głównych mini ITX zaskakuje designem

Większość obudów na najmniejsze desktopy to podobne do siebie czarne „kostki”. BitFenix przełamuje ten schemat, zapewniając unikalne wzornictwo i ułatwiony montaż podzespołów.

  1. Z jakich materiałów wykonano obudowę Portal?
  2. Jakie ma wymiary i wagę?
  3. Jakie podzespoły jest zdolna pomieścić?
  4. Czy przewiduje montaż chłodzenia cieczą?

Nietuzinkowy wygląd i spore gabaryty

BitFenix jest marką, której nie sposób odmówić doświadczenia w projektowaniu obudów dla płyt głównych mini ITX. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu że i w ofertę tego producenta wdało się nieco rutyny, przez co wiele modeli różni się coraz mniej znaczącymi detalami. Na szczęście w porę dostrzegli to także konstruktorzy marki, a zmiany nadchodzą wraz z produktem o nazwie Portal.

Obudowa o wymiarach 247 × 395 × 411 mm i wadze 5,81 kg otrzymała mocno zaokrąglone kształty i oryginalny design. Wykonano ją ze stali i aluminium, w górnej części opcjonalnie umieszczając przezroczyste okno ze szkła akrylowego. Umożliwia ono estetyczne wyeksponowanie pracującej karty graficznej.

Na froncie znalazł się wyłącznie podświetlany włącznik. Diodę dysku twardego, dwa porty USB 3.0 oraz dwa audio jack przesunięto na prawy bok obudowy. Do sklepów trafi w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym oraz białym z czarnymi akcentami.

Przestrzeń na długie GPU i chłodzenie cieczą

Stalowy szkielet wysuwa się z obudowy na specjalnych szynach, co znacznie ułatwia montaż podzespołów. Płyta główna formatu mini ITX jest montowana odwrotnie, tj. gniazdami procesora i RAM-u do dołu. Dwuslotowa karta graficzna może mieć długość do 30 cm, a wieżowe chłodzenie procesora wysokość do 12,5 cm.

Na dwa dyski twarde 2,5”/3,5” oraz pojedynczy 2,5” przygotowano klatkę montażową na froncie. Na przeciwległy koniec trafi zasilacz w standardzie SFX lub SFX-L. Oba miejsca na wentylatory są już fabrycznie wyposażone w jednostkę 12 cm z przodu (możliwość montażu radiatora AIO 12 cm) oraz 8 cm z tyłu obudowy. Miejsca na napęd optyczny niestety zabrakło.

Nietypowa, czyli kontrowersyjna

Takie projekty zawsze polaryzują entuzjastów platformy mini ITX. Tradycjonaliści podnoszą argument o marnowaniu miejsca i oddalaniu się od sedna konstruowania najmniejszych z desktopów. Nie brakuje również zarzutów o fatalne umiejscowienie karty graficznej, uniemożliwiające jej skuteczne chłodzenie.

Sympatycy modelu Portal chwalą natomiast odwagę producenta i atrakcyjny design, który pozwala przymknąć oko na gabaryty całości. Rzadko się przecież zdarza, aby niewielka obudowa oferowała na tyle oryginalne wzornictwo, estetycznie przy tym eksponując kartę graficzną.

Prawda leży oczywiście pośrodku: ryzyko throttlingu najwydajniejszych z GeForce’ów wydaje się realne, a konstrukcja modelu Portal sugeruje stosowanie kart z chłodzeniem referencyjnym. Innych niedociągnięć producent się ustrzegł, w rezultacie tworząc naprawdę interesujący produkt.

Gracze mniej wymagający i konstruktorzy biurowych desktopów narzekać mogą więc wyłącznie na ponadstandardowe wymiary obudowy – niedogodność dokuczliwą, gdy obudowa ma zająć cenną przestrzeń biurkową. Koszt modelu Portal rozpoczyna się od 129 euro (ok. 555 zł), a jego sprzedaż rozpocznie się w najbliższych dniach.

Źródło: materiały prasowe, BitFenix

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Jak to działa? Cz. 11: drukarka atramentowa Oto Xbox Lynx – seria kosmetyków prosto od firmy Microsoft Goclever Drive Power Pack & Car Starter: powerbank, który umożliwi rozruch samochodu Sharkoon Rush ER3 - budżetowy zestaw słuchawkowy dla graczy Klatka Faradaya kontra inwigilacja ze strony wywiadu. Nietypowy pomysł Izraelczyków Biostar Racing AM3: gamingowa mysz za 16 dolarów Korzystasz z niej na co dzień, ale czy wiesz, skąd się wzięła? Historia szczoteczki do zębów Klawiatura XPG Golden Summoner. Klawisze dla graczy pokryte 24-karatowym zlotem MSI Core Frozr XL: chłodzenie dla najwydajniejszych procesorów Intela i AMD Ixoost Esavox Lamborghini Speaker System: głośnik Bluetooth jak Lamborgini Aventador Cooler Master MasterLiquid 120 i 240: chłodzenie cieczą dla Kaby Lake i Ryzenów Espresso Displays. Zabierz monitor wszędzie ze sobą. Ultracienki projekt z Indiegogo