Najnowocześniejsze czołgi świata

Ten artykuł ma 9 stron:

Merkava

Producent: Izrael
Produkowany od: 1979 r.; obecnie wersja Mk 4

Merkava Mk4

Zaprojektowany w Izraelu czołg świetnie oddaje specyfikę sił zbrojnych tego kraju, otoczonego przez liczniejsze i – do niedawna – w większości jawnie wrogie państwa. Ideą przyświecającą projektantom Merkavy było maksymalne zwiększenie szansy załogi na przeżycie.

Z tego powodu czołg ten ma nietypowy układ konstrukcyjny z silnikiem z przodu. W najbardziej narażonym na ostrzał miejscu załogę chroni zatem nie tylko pancerz, ale również cały blok silnika, oddzielony od przedziału załogi jeszcze jedną, dodatkową płytą pancerną.

Nietypowym rozwiązaniem jest również przedział desantowy, w którym – w zależności od ilości zabranej amunicji – Merkava może pomieścić od 2 do 10 dodatkowych żołnierzy. Czołg może również transportować rannych, których można wnieść przez tylny właz. Doskonała odporność została okupiona dużą masą – ważący niemal 70 ton izraelski czołg jest jednym z najcięższych na świecie.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Pierwszy Polak pracujący przy Global Hawk RQ-4D. Jego zadanie jest niezwykle ważne Gigantyczny robot trafił na aukcję. Strzela z karabinów i unosi samochody Siły Powietrzne USA organizują walkę sztucznej inteligencji z człowiekiem USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać Japoński okręt podwodny. Działa na baterię jak w smartfonie Magpul FMG9 – zabójcza latarka, czyli źródło światła i siła ognia Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Żołnierze-cyborgi. Nowy plan armii USA Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa Granat antydronowy. Złap drona w sieć i ściągnij na ziemię USS „Gerald R. Ford”: najdroższy okręt wojenny świata. Era pływających fabryk dronów bojowych Najnowocześniejszy niszczyciel świata wszedł do służby. Ta pływająca elektrownia wygra wojnę przyszłości