Najnowocześniejsze czołgi świata

Ten artykuł ma 9 stron:

Merkava

Producent: Izrael
Produkowany od: 1979 r.; obecnie wersja Mk 4

Merkava Mk4

Zaprojektowany w Izraelu czołg świetnie oddaje specyfikę sił zbrojnych tego kraju, otoczonego przez liczniejsze i – do niedawna – w większości jawnie wrogie państwa. Ideą przyświecającą projektantom Merkavy było maksymalne zwiększenie szansy załogi na przeżycie.

Z tego powodu czołg ten ma nietypowy układ konstrukcyjny z silnikiem z przodu. W najbardziej narażonym na ostrzał miejscu załogę chroni zatem nie tylko pancerz, ale również cały blok silnika, oddzielony od przedziału załogi jeszcze jedną, dodatkową płytą pancerną.

Nietypowym rozwiązaniem jest również przedział desantowy, w którym – w zależności od ilości zabranej amunicji – Merkava może pomieścić od 2 do 10 dodatkowych żołnierzy. Czołg może również transportować rannych, których można wnieść przez tylny właz. Doskonała odporność została okupiona dużą masą – ważący niemal 70 ton izraelski czołg jest jednym z najcięższych na świecie.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Broń biologiczna, która istniała naprawdę. Fakty kontra „Inferno” Dana Browna Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Lotniskowiec USS Hornet odnaleziony. Po 77 latach od zatopienia odkryto wrak okrętu Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Podwodne drony dla amerykańskiej marynarki. Mogą pływać nawet przez pół roku Wojsko Izraela. Sprzęt, który latami był tajemnicą USS „Gerald R. Ford”: najdroższy okręt wojenny świata. Era pływających fabryk dronów bojowych 100-letnie samoloty ciągle w służbie. Latające cysterny KC-135 ustanowią wyjątkowy rekord F-35 dla Polski. To najnowocześniejszy samolot wojskowy świata Nowy sprzęt amerykańskiego wojska. Bell V-280 to połączenie śmigłowca i samolotu Wunderwaffe – cudowna broń Hitlera. Wynalazki, które nie uratowały III Rzeszy

Popularne w tym tygodniu:

Najnowocześniejsze czołgi świata Kuźnia Raciborska. Wybuch bomby i śmierć saperów. Dlaczego niewybuchy są niebezpieczne? Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk