Najnowocześniejsze czołgi świata

Ten artykuł ma 9 stron:

Merkava

Producent: Izrael
Produkowany od: 1979 r.; obecnie wersja Mk 4

Merkava Mk4

Zaprojektowany w Izraelu czołg świetnie oddaje specyfikę sił zbrojnych tego kraju, otoczonego przez liczniejsze i – do niedawna – w większości jawnie wrogie państwa. Ideą przyświecającą projektantom Merkavy było maksymalne zwiększenie szansy załogi na przeżycie.

Z tego powodu czołg ten ma nietypowy układ konstrukcyjny z silnikiem z przodu. W najbardziej narażonym na ostrzał miejscu załogę chroni zatem nie tylko pancerz, ale również cały blok silnika, oddzielony od przedziału załogi jeszcze jedną, dodatkową płytą pancerną.

Nietypowym rozwiązaniem jest również przedział desantowy, w którym – w zależności od ilości zabranej amunicji – Merkava może pomieścić od 2 do 10 dodatkowych żołnierzy. Czołg może również transportować rannych, których można wnieść przez tylny właz. Doskonała odporność została okupiona dużą masą – ważący niemal 70 ton izraelski czołg jest jednym z najcięższych na świecie.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Osiem najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Punt gun: zakazana broń. Monstrualna strzelba dla olbrzyma Magpul FMG9 – zabójcza latarka, czyli źródło światła i siła ognia Raspberry Pi na wojnie: mikrokomputer trafił do ukraińskiej wyrzutni rakiet. Jaka jest jego rola? Zadziwiająca broń I wojny światowej: pociski manewrujące, drony i fortece na gąsienicach THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu USS „Gerald R. Ford”: najdroższy okręt wojenny świata. Era pływających fabryk dronów bojowych USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać Robot jako członek załogi! Nowe cudo DARPA potrafi pilotować dowolny samolot Najnowocześniejszy niszczyciel świata wszedł do służby. Ta pływająca elektrownia wygra wojnę przyszłości Broń biologiczna, która istniała naprawdę. Fakty kontra „Inferno” Dana Browna Godzina W off-topic Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji