Najnowocześniejsze czołgi świata

Ten artykuł ma 9 stron:

Merkava

Producent: Izrael
Produkowany od: 1979 r.; obecnie wersja Mk 4

Merkava Mk4

Zaprojektowany w Izraelu czołg świetnie oddaje specyfikę sił zbrojnych tego kraju, otoczonego przez liczniejsze i – do niedawna – w większości jawnie wrogie państwa. Ideą przyświecającą projektantom Merkavy było maksymalne zwiększenie szansy załogi na przeżycie.

Z tego powodu czołg ten ma nietypowy układ konstrukcyjny z silnikiem z przodu. W najbardziej narażonym na ostrzał miejscu załogę chroni zatem nie tylko pancerz, ale również cały blok silnika, oddzielony od przedziału załogi jeszcze jedną, dodatkową płytą pancerną.

Nietypowym rozwiązaniem jest również przedział desantowy, w którym – w zależności od ilości zabranej amunicji – Merkava może pomieścić od 2 do 10 dodatkowych żołnierzy. Czołg może również transportować rannych, których można wnieść przez tylny właz. Doskonała odporność została okupiona dużą masą – ważący niemal 70 ton izraelski czołg jest jednym z najcięższych na świecie.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Czym jest rakietnica? Wyjaśniamy, czy ten sprzęt stanowi zagrożenie Nowy sprzęt amerykańskiego wojska. Bell V-280 to połączenie śmigłowca i samolotu Żołnierze-cyborgi. Nowy plan armii USA Podwodne drony dla amerykańskiej marynarki. Mogą pływać nawet przez pół roku Raspberry Pi na wojnie: mikrokomputer trafił do ukraińskiej wyrzutni rakiet. Jaka jest jego rola? Ekranoplan uderzeniowy Łuń. Zabójca amerykańskich lotniskowców Chiny i Rosja budują nowy, ciężki śmigłowiec Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa 100-letnie samoloty ciągle w służbie. Latające cysterny KC-135 ustanowią wyjątkowy rekord ShAK-12 – rosyjska superbroń. Karabin automatyczny dla sił specjalnych Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Irański sprzęt wojskowy. Jakim uzbrojeniem dysponuje Iran?