Te noże ratują życie. Warto mieć je zawsze przy sobie

Obok typowych noży EDC i multitooli istnieje jeszcze jedna kategoria ostrych gadżetów, którą warto mieć zawsze przy sobie. Poznajcie najciekawsze, warte polecenia modele noży ratunkowych.

Czym jest nóż ratunkowy i czym różni się od typowego scyzoryka, folderu czy multitoola? Kluczową kwestią jest jego przeznaczenie i wynikająca z niego budowa. Nóż tego typu będzie miał zazwyczaj kilka specjalistycznych narzędzi, jak ostrze z zaokrąglonym czubkiem, służące do rozcinania ubrania bez ryzyka zranienia, zaokrąglone nożyczki przydatne przy robieniu opatrunku albo bezpieczne ostrze, przeznaczone do przecinania samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Ważnym dodatkiem jest również zbijak do szyb samochodowych, które – jeśli nie użyjemy odpowiednich narzędzi – potrafią okazać się zaskakująco odporne na uderzenia i próby rozbicia. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w poniższym zestawieniu nie znalazły się tanie wynalazki egzotycznych marek. Przyczyna jest prosta – najtańsze „noże ratownicze”, mające zazwyczaj bardzo agresywną stylistykę i dobrze brzmiące nazwy zawdzięczają swoją niską cenę co najmniej dwóm czynnikom: niskiej jakości wykorzystanych materiałów i oszczędności producenta na testach.

W rezultacie w sytuacji awaryjnej taki sprzęt albo nie zadziała i np. zbijak wygnie się na szybie, zamiast ją rozbić, albo zadziała w sposób losowy, spełniając swoją rolę tylko w niektórych przypadkach. O ile np. w nożu EDC może to być akceptowalnym ryzykiem, to w urządzeniu, które ma ratować życie, jest to niedopuszczalne.

Na które noże ratownicze warto zwrócić uwagę?

Brelok ResQme

Brelok ResQme

Cena: od 53 zł
Ten miniaturowy, dostępny w wielu kolorach gadżet nie przypomina noża, ale nie dajcie się zwieść pozorom.! ResQme zawiera zabezpieczone zawleczką, konkretne ostrze, które poradzi sobie np. z przecięciem pasów. Projektanci urządzenia pomyśleli również o sytuacji, w której nie mamy siły albo możliwości, by rozpędzić rękę ze zbijakiem szyb.

Z tego powodu gadżet został wyposażony w skuteczny zbijak sprężynowy: należy zbliżyć go do szyby i nacisnąć przycisk, a reszty dokona silna sprężyna. Zaletą gadżetu jest również jego lekkość (17 gramów) i forma, pozwalająca na używanie go w roli breloczka do kluczy, dzięki czemu możemy mieć go zawsze przy sobie.

Victorinox Rescue Tool

Victorinox Rescue Tool

Cena: od 320 zł
Victorinox po wchłonięciu Wengera stał się jedynym synonimem szwajcarskiego scyzoryka (choć do walki o to miano ruszyła ambitnie firma Swiza). Nic zatem dziwnego, że obok klasycznych, wielonarzędziowych składanych noży z charakterystycznymi, czerwonymi okładzinami ma w swojej ofercie również wyspecjalizowane narzędzie.

Victorinox Rescue Tool, poza typowymi dla szwajcarskich scyzoryków drobiazgami, jak wykałaczka, śrubokręt czy otwieracz do butelek, ma duże, blokowane ostrze, przystosowane do otwierania jedną ręką. Drugie, zaokrąglone ostrze służy do przecinania ubrań lub pasów, piłę do przecinania klejonych szyb samochodowych i wymienny zbijak do szyb. Dodatkowo został wyposażony w jaskrawą, fluorescencyjną okłądzinę, ułatwiającą znalezienie go w ciemności.

CRKT ExiTool

CRKT ExiTool

Cena: od 110 zł
CRKT (Columbia River Knife and Tool) to ceniony, amerykański producent noży, w którego ofercie znajdziemy m.in. gadżet o nazwie ExiTool. Jest to rodzaj noża ratowniczego o nietypowej i bardzo pomysłowej formie.

ExiTool zawiera bezpieczne ostrze do cięcia pasów, zbijak do szyb i awaryjną, diodową latarkę. Wszystko to zostało umieszczone w obudowie, którą możemy nałożyć na samochodowy pas bezpieczeństwa i – do czasu aż ExiTool będzie nam potrzebny – zapomnieć o istnieniu tego gadżetu.

Schrade M.A.G.I.C. Assisted Opening Rescue SCHA911B

Schrade M.A.G.I.C. Assisted Opening Rescue SCHA911B

Cena: od 300 zł
Nóż ratownicy firmy Shrade to przykład połączenia ciekawego wzornictwa z przemyślaną konstrukcją i przydatnymi funkcjami. Jest to nóż z tzw. wspomaganiem otwierania — po pociągnięciu flipera (to występ na ostrzu, ułatwiający otwieranie noża jednym palcem) lub wypchnięciu umieszczonego na ostrzu kołka wewnętrzna sprężyna samoczynnie otworzy blokowane ostrze.

Jego większą część zajmują ząbki, ułatwiające cięcie lin lub pasów, ale na końcu znajduje się hak, pozwalający na szybkie i bezpieczne zaczepienie o pas i rozcięcie go. Co więcej, ostrze zostało zaprojektowane tak, by mogło służyć jako łom, dzięki czemu możemy bez obaw użyć go do podważania. Uzupełnieniem funkcji noża jest automatyczny, sprężynowy zbijak do szyb.

Leatherman Raptor

Leatherman Raptor

Cena: od 300 zł
Co w zestawieniu robi sprzęt, przypominający na pierwszy rzut oka dziwne nożyczki? Zestaw ratunkowy producenta, znanego przede wszystkim z doskonałych multitooli, to specjalistyczny sprzęt ratowniczy.
Znajdziemy w nim składane, zaokrąglone nożyczki z linijką, hak – przecinak do pasów, a także klucz pozwalający zakręcić zawór butli z tlenem. Nożyczki zostały również wyposażone w zbijak do szyb, a ciekawym i nietypowym dodatkiem jest dodatkowy przecinak do pierścionków i obrączek, których ściągnięcie ze zranionej dłoni może uratować palce przed martwicą.

Mikov Rescue

Mikov Rescue

Cena: od 290 zł
Projektując swój sprzęt ratowniczy czeska firma Mikov postawiła na nóż sprężynowy. Ząbkowane i zakończone hakiem ostrze jest zabezpieczone przed otwarciem pomysłowym mechanizmem w postaci dźwigni, co zabezpiecza użytkownika przed przypadkowym otwarciem ostrza. Ten same mechanizm odpowiada za blokowanie ostrza w pozycji otwartej.
Nóż został wyposażony również w zbijak do szyb, a także diament, przeznaczony do nacinania szyby przed jej rozbiciem.

Smith & Wesson First Response SW911N

Smith & Wesson First Response SW911N

Cena: od 260 zł
Już pierwszy rzut oka na wygląd tego noża sugeruje, kto jest jego producentem. Firma Smith & Wesson postawiła na wzornictwo, budzące skojarzenia z bronią palną, jednak niezależnie od wyglądu jej narzędzie to solidny i dobrze wykonany nóż ratowniczy.

Otwierane fliperem lub kołkiem ostrze ma wklęsłą, ząbkowaną krawędź tnącą i jest zakończone hakiem. Z drugiej strony rękojeści umieszczono sprężynowy zbijak do szyb. Warto wspomnieć, że okładziny noża zostały wykonane z wytrzymałego Zytelu – to tworzywo uzyskiwane poprzez zatopienie w nylonie włókien szklanych, charakteryzujące się bardzo dużą odpornością.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rankingi:

9 najlepszych obudów komputerowych w cenie do 100 zł Mobilne głośniki Bluetooth. Idealny sprzęt na wycieczkę i grilla Zegarek z GPS dla dziecka. Bezpieczeństwo i kontrola w nowoczesnym wydaniu Opiekacz do 100 zł - radzimy jaki wybrać 10 podkładek chłodzących do laptopa dostępnych w polskich sklepach Radia cyfrowe dostępne na polskim rynku Najwyższe detale w FullHD: 10 laptopów do gier w cenie od 4000 do 7000 zł AppGallery. Najciekawsze gry, jakie znajdziecie w sklepie z aplikacjami Huawei Broń palna bez pozwolenia, którą legalnie kupisz w polskich sklepach Najlżejsze laptopy za mniej niż 3 tys. zł 10 najlepszych klawiatur mechanicznych z polskich sklepów Chromebooki dostępne w polskich sklepach