Projekt Babilon: tajna broń Saddama Husajna. Kto zamordował genialnego konstruktora?

Losy projektu Babilon wydają się gotowym scenariuszem filmowym i pożywką dla wielbicieli teorii spiskowych. Znalazłyby się w nim: projekt HARP, genialny naukowiec, walka wywiadów i dyktator hojnie finansujący budowę niezwykłego urządzenia. A na końcu tajemnicze morderstwo. Czym był projekt Babilon?

Saddam Husajn budował wielkie działo

Saddam Husajn budował wielkie działo (Wikimedia Commons)

Z armaty w kosmos!

W 1886 roku Juliusz Verne napisał powieść „Z Ziemi na Księżyc”. Opowiedział w niej historię pierwszych astronautów i statek, którym wyruszyli w kosmos. Proponowany przez Verne'a pojazd kosmiczny był w gruncie rzeczy wielkim pociskiem, wystrzelonym w kierunku Księżyca przez gigantyczne działo o nazwie Kolumbiada.

Po kilkudziesięciu latach od pierwszego wydania wizjonerskiej powieści Verne’a, na początku lat 60. XX wieku za realizację podobnego pomysłu zabrali się Amerykanie. W ramach projektu HARP (nie HAARP – to zupełnie inny projekt), postanowiono opracować działo, zdolne do wystrzeliwania różnych obiektów w Kosmos.

Które pomysły Verne'a zostały zrealizowane?

HARP (High Altitude Research Project) miał służyć do badań balistycznych i umożliwić przeprowadzanie niewielkim kosztem doświadczeń dotyczących zachowania się różnych obiektów po wejściu w atmosferę – wystrzelenie pocisku z działa miało być znacznie tańsze od stosowania w tym celu rakiet.

Gerald Bull: twórca nowoczesnej balistyki

Orędownikiem tego projektu był Gerald Bull – utalentowany i mający spore osiągnięcia w dziedzinie balistyki kanadyjski inżynier, którego prace miały doniosły wpływ na rozwój XX-wiecznej artylerii dalekiego zasięgu.

Dzięki swoim wcześniejszym sukcesom podczas pracy dla agencji CARDE i autorytetowi Gerald Bull przeforsował finansowanie dla projektu HARP. Ze względu na dogodne – z punktu widzenia umieszczania obiektów na orbicie – położenie, badania prowadzono na wyspie Barbados.

Projekt okazał się bardzo obiecujący. Wykorzystując zmodyfikowane, stare działo okrętowe kalibru 406 milimetrów, Bull wystrzelił 150-kilogramowy pocisk Martlet na wysokość 66 kilometrów. Udane próby doprowadziły do zwiększenia finansowania, co pozwoliło na przyspieszenie prac badawczych.

Projekt HARP

W szczytowym okresie nad projektem HARP pracowało około 300 naukowców, a ich prace — poza Stanami Zjednoczonymi - finansowała również Kanada, widząc w nim szansę na dołączenie tanim kosztem do kosmicznego wyścigu. Nie były to płonne nadzieje, bo efekty były imponujące.

W 1966 roku pocisk Martlet-2 osiągnął rekordową wysokość 180 kilometrów, a oddane podczas testów 1000 strzałów pociskami z aparaturą pomiarową dostarczyły około połowy danych, jakie w dziejach zebrano na temat górnych warstw atmosfery. Osiągnięte sukcesy — choć nie sposób im zaprzeczać — były jednak dalekie od ostatecznego celu całego projektu, którym było umieszczenie wystrzelonego z działa obiektu na orbicie.

Doprowadziło to do ograniczenia, a później wstrzymania finansowania dla dalszych prac. Trudna do udowodnienia, choć niewykluczona jest również teza o sabotowaniu programu HARP przez niektórych naukowców, zazdrosnych o sukcesy Geralda Bulla. W każdym razie program HARP został w 1968 roku zamknięty. Jego pozostałością jest zachowane do dziś działo o lufie liczącej niemal 37 metrów.

Resztki działa z projektu HARP (Fot. Astronautix.com)

Gerald Bull dozbraja RPA

Mimo tego niepowodzenia programu HARP, Gerald Bull nie porzucił swojego pomysłu, a z otwartymi rękami przyjęto go w Republice Południowej Afryki. Nic dziwnego: Ze względu na obowiązującą w tym kraju segregację rasową – apartheid – społeczność międzynarodowa nałożyła na RPA liczne sankcje, również w kwestii importu uzbrojenia.

Zobacz również: Ręczna drukarka 3D

Nie mogąc pozyskać nowoczesnej broni z zagranicy, RPA postanowiła wyprodukować własną. Dzięki Geraldowi Bullowi możliwe stało się m.im. skokowe udoskonalenie południowoafrykańskiej artylerii, która wzbogaciła się o rewolucyjną armatohaubicę GC 45.

Haubicoarmata Denel G5 (Fot. Wikimedia Commons)

GC 45, kupiona m.in. przez Chiny, Kuwejt i Iran, wyznaczyła dalszą drogę rozwoju artylerii. O tym, jak bardzo górowała nad ówczesną konkurencją świadczy jej zasięg – dysponująca takim samym kalibrem amerykańska haubicoarmata strzelała na niecałe 19 kilometrów, gdy  GC 45 miała zasięg ok. 40 kilometrów. Na podstawie tej broni RPA skonstruowała następnie jedno z najlepszych dział na świecie – haubicoarmatę Denel G5.

Projekt Babilon — Gerald Bull w służbie Saddama Husajna

Osiągnięciami inżyniera zainteresował się również Saddam Husajn. Mocarstwowe aspiracje irackiego przywódcy, jak i trwający w latach 80. konflikt z sąsiednim Iranem skłoniły go do szukania niekonwencjonalnych rozwiązań. Jednym z nich był projekt Babilon.

Było to działo o kalibrze 1000 milimetrów, zdolne zarówno do umieszczania satelitów na orbicie, jak i – teoretycznie — do ostrzeliwania celów będących poza zasięgiem posiadanej przez Irak artylerii i rakiet, choć możliwość militarnego wykorzystania tego działa nie jest potwierdzona.

Model działa Babilon (Fot. Astronautix.com)

Saddam Husajn był jednak pragmatykiem – zgodził się na finansowanie wątpliwego z militarnego punktu widzenia projektu po warunkiem, że Gerald Bull podejmie się udoskonalenia posiadanych przez Irak rakiet Scud. Wiadomo, że naukowiec zgodził się na ten warunek.

Tajna broń dyktatora

Choć jego wkład w rozwój irackich rakiet nie jest znany, to Scudy B, mające pierwotnie zasięg 280 kilometrów, po modyfikacjach do wersji Al-Abbas mogły razić cele oddalone o 600 kilometrów.

W ramach prac nad projektem Babilon Gerald Bull opracował testowe działo o nazwie Baby Babylon. Jego lufa miała długość 45 metrów i kaliber 350 milimetrów. Miało służyć jedynie testowaniu technologii, niezbędnych do osiągnięciadocelowego projektu.

Próby musiały wypaść obiecująco, bo Bull przystąpił do realizacji swojego głównego celu. Zamówienia na poszczególne elementy działa o metrowej średnicy złożono w wielu europejskich firmach – części produkowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii i Szwajcarii.

Projekt Babilon - jeden z segmentów lufy (Fot. Wikimedia Commons)

Kto zabił Geralda Bulla?

Choć powstały m.in. fragmenty lufy, dalszą realizację projektu przerwała śmierć pomysłodawcy. 20 marca 1990 roku Gerald Bull został w Brukseli zastrzelony, a okoliczności zdarzenia wskazują, że nie był to przypadkowy napad, ale egzekucja.

Choć istnieją różne teorie, sugerujące udział Mossadu, służb irańskich lub amerykańskiego wywiadu, sprawcy pozostają nieznani.

Pozostałości projektu Babilon w postaci segmentów gigantycznej lufy można do dziś podziwiać m.in. w angielskim Imperial War Museum Duxford. Projekt pojawia się również jako główny motyw w powieści „Pięść Boga” Fredericka Forsytha.

Źródło: Encyclopedia Astronautica

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Harmonijka ustna i pendrive w jednym! LG prezentuje 1920 x 1080 pikseli na 5 calach! Elektroniczny papier wielokrotnego użytku nie potrzebuje prądu! RT-N56U – kosmiczny router od Asusa Ipla w odtwarzaczach Blu-ray Maszyna czasu Anglicy walczą z otyłością: chipsy z mięsa Boeing szykuje nowy samolot ponaddźwiękowy? Już w piątek wielka, europejska premiera Sony Playstation3! Niebieski ząb zawładnął serwerem Jak pisać SMS-y w towarzystwie? Efekt domino bez dotykania [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Do Biedronki powraca wielki hit. Dawno nie było takiej oferty