Karta graficzna do 600 zł, czyli budżetowy gaming w FullHD

Rozbudowa komputera nie zawsze pozwala na zakup high-endowego produktu. Nie oznacza to jednak że wydając mniej niż 600 zł nie pogramy komfortowo w 1080p. Która z kart za tę cenę zaoferuje nam najwięcej?

  1. Na jakie cechy budżetowych kart warto zwrócić uwagę?
  2. Jaki model wyróżnia się w przedziale cenowym do 600 zł?
  3. Jakie taktowanie i skuteczność chłodzenia oferuje?
  4. W jakich cenach jest dostępny w sklepach?

Gaming na każdą kieszeń

Planując zakup karty graficznej warto pamiętać o kilku szczególnie istotnych cechach, wpływających na jej wydajność i kulturę pracy. Pierwszym i najważniejszym z nich jest model zastosowanego układu Nvidii lub AMD. Kolejny to stopień jego fabrycznego przetaktowania i jakość wykonania samego produktu – ta ostatnia zwykle koreluje z doświadczeniem producenta na rynku.

Kolejną kwestią jest wydajność chłodzenia i kultura pracy, na którą wpływa konstrukcja radiatora, rozmiar wentylatorów czy obecność ciepłowodów. Wpływają one nie tylko na ciszę podczas użytkowania i trwałość produktu, ale i zwiększają potencjał przy manualnym podkręcaniu. Warto również wspomnieć o gabarytach kart, choć dotyczy to głównie komputerów na platformie mini ITX.

Najwydajniejszym obecnie układem dostępnym w kwocie do 600 zł jest GeForce GTX 1050 z 2 GB pamięci VRAM. Przekłada się to na niemal 30 modeli kart od 8 producentów, a więc na różnorodność wyboru trudno narzekać. Jeśli natomiast poszukujemy najwydajniejszego i najcichszego z GeForce’ów w tym segmencie, warto przyjrzeć się bliżej jednemu z produktów Gigabyte’a.

Trwała konstrukcja i wydajne chłodzenie

GeForce GTX 1050 Windforce OC 2G jest wariantem dla wymagających, co zdradza już jego konstrukcja. Kartę wyposażono bowiem nie tylko w rozbudowane, 2-wentylatorowe chłodzenie, ale i masywny backplate. Skuteczność odprowadzenia temperatur poprawiono dodatkowo kompozytowym ciepłowodem, poprowadzonym przez pokaźny radiator.

Częstotliwość fabrycznie przetaktowanego rdzenia wynosi od 1392 do 1506 MHz w trybie Gaming oraz od 1417 do 1531 MHz w trybie OC. 2 GB pamięci GDDR5 pracują z domyślnym zegarem 7008 MHz. Na komplet wyjść wideo składają się: DVI-D, HDMI 2.0b oraz DisplayPort 1.4. Pomimo niewielkiego poboru mocy, producent zadbał o zastosowanie 6-pinowego złącza zasilania.

Na korzyść karty przemawiają duże (90 mm) i ciche, pół-pasywne wentylatory uznanego układu chłodzenia Windforce. Pracując w odwrotnych kierunkach zwiększają przepływ i ciśnienie powietrza, co przekłada się na niższe temperatury pod obciążeniem. Na uwagę zasługuje także rozbudowana sekcja zasilania, skonstruowana z myślą o bezpiecznym i stabilnym OC.

Wzorowa relacja osiągów do ceny

Czy produkt Gigabyte’a rzeczywiście zwycięża pod każdym względem w swojej kategorii? Niewiele zabrakło. Wysokością taktowania wyprzedziła go m.in. marka Zotac. Gdyby zaś zwiększyć budżet o kilkadziesiąt złotych, nie poradziłby sobie w bezpośredniej konfrontacji z GeForcem od MSI, dysponującym dłuższym ciepłowodem o większej średnicy oraz większymi wentylatorami.

W założonym budżecie radzi sobie jednak lepiej od kilkudziesięciu rywali, zapewniając sporą wydajność, wyróżniającą się kulturę pracy i trwałe wykonanie. Umożliwi on uruchomienie większości gier w rozdzielczości 1080p i średniej jakości detali, zapewniając płynność powyżej 30 kl/s. Aktualne ceny karty Gigabyte’a w polskich sklepach rozpoczynają się od 594 zł.

Źródło: materiały prasowe, Gigabyte

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Uważaj na licencję. Naruszenie może kosztować nawet 2 tys. zł! Walentynkowe gadżety 2017. Co podarować drugiej połówce? Słowniczek Smart TV. Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV? Wyjaśniamy! BitTorrent Live: transmisje na żywo dostępne także dla Androida

Popularne w tym tygodniu:

Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów Jaki wybrać telefon dla seniora? Brelok, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie Pokojowe grzejniki olejowe Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Umiejętność, która przyda się nie tylko na biwaku – jak rozpalić ognisko