Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint

Znamy już specyfikację pierwszego z przełomowych dysków SSD marki Intel. Wykorzystuje on pamięć 3D XPoint i oferuje wydajność bliższą RAM-om niż kościom NAND. Jakie osiągi ma zapewnić w zastosowaniach serwerowych?

  1. Z jakiego interfejsu korzysta pierwszy dysk Optane?
  2. Jakie prędkości zapisu i odczytu osiąga?
  3. Jakie opóźnienia generuje?
  4. W jakiej cenie trafił do sprzedaży?

Najwydajniejsze nośniki półprzewodnikowe

Pierwszy z zaplanowanych dysków Optane został już przez Intela zaprezentowany. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma postać karty rozszerzeń HHHL, korzysta z pamięci 3D XPoint i interfejsu PCIe 3.0 ×4 NVMe. Jego przeznaczeniem mają być najwydajniejsze serwery, którym zapewni osiągi przekraczające możliwości dysków z układami NAND.

Zaprojektowane wspólnie z marką Micron kości 3D XPoint produkowane są w 20 nm procesie produkcyjnym, a do nowego dysku trafiły w układach po 16 GB i w konfiguracji po 4 na każdy z 7 kanałów. Nieznany pozostaje jednak kontroler zastosowany przez Intela.

Wysokie osiągi także pod dużym obciążeniem

Wydajność premierowego Optane’a ma zapewniać 2 GB/s zapisu i 2,4 GB/s odczytu danych, a przy zapisie 4K odpowiednio 500 i 550 tys. IOPS. Jeszcze bardziej imponująco prezentuje się wskaźnik TBW: 12,3 PB (12 tys. TB) pozwala na codzienny zapis nawet 30-krotnej pojemności dysku.

Nowy nośnik ma zapewnić opóźnienia poniżej 10µs, co względem dotychczasowych modeli SSD stanowi nawet kilkukrotną poprawę. Co istotne, obciążenie P4800X nie pogarsza ich znacząco: przy losowym zapisie rzędu 500 tys. IOPS pozwala na utrzymanie wyniku maksymalnie 30µs.

Wraz z dyskiem uruchomiona została odpłatna usługa Memory Drive Technology, dzięki której P4800X współpracuje z pamięcią RAM, tworząc w ten sposób pamięć podręczną szybkiego dostępu. Takie rozwiązanie ma oferować wydajność niewiele mniejszą od kości RAM o podobnej pojemności.

Zobacz również: Samsung Chronos 700Z5A

Kolejne modele jeszcze w tym roku

Nowy dysk Intela jest świetnym pomysłem na zwiększenie pojemności pamięci w serwerach. Największe z dostępnych obecnie pamięci RAM oznaczają wydatek rzędu 10 dol. za każdy GB, tymczasem w pierwszym dysku Optane są to już 4 dol. za GB. Przy tak znaczącej różnicy w cenie, a ponadto mniejszym poborze energii, nieznaczny spadek wydajności względem DDR4 traci na znaczeniu.

Model P4800X jest już dostępny, w ograniczonej ilości i cenie 1520 dol. Regularna sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie roku, kiedy to zadebiutują także wersje 1,5 TB (PCIe oraz U.2) i 750 GB (PCIe). Jeszcze w drugim kwartale ma się natomiast pojawić model 750 GB na złączu PCIe. Dyski oparte na złączu DIMM dołączą do nich dopiero w przyszłym roku.

Źródło: materiały prasowe, Intel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera Algorytm Google'a automatycznie rozpoznaje zawartość filmów Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem Heatbuff: skuteczne rozwiązanie problemu zmarzniętych dłoni Mondo+: radio FM i internetowe z wbudowanym Chromecastem PLEN Cube: osobisty miniaturowy robot w formie kostki Speednite: inteligentne oświetlenie rowerowe z laserowymi kierunkowskazami