SHFT IQ: wirtualny trener biegania korzystający ze sztucznej inteligencji

Duńscy inżynierowie wspólnie z trenerami i sportowcami stworzyli elektronicznego trenera, który w czasie rzeczywistym analizuje technikę biegu, pomaga ją poprawić i zapobiega kontuzjom. W jaki sposób tego dokonuje?

  1. Jak skonstruowany jest SHFT IQ?
  2. Jakie dane analizuje podczas biegu?
  3. W jaki sposób poprawia technikę i zapobiega kontuzjom?
  4. Jaki czas pracy oferuje jego bateria?

Udoskonalona odsłona udanego produktu

Autorem SHFT IQ jest duńska marka SHFT, założona w 2014 roku (wówczas jeszcze jako Learn2run). Rozpoczynała od zaledwie kilku pracowników i oryginalnego pomysłu, już w listopadzie kolejnego roku wysyłając nabywcom swój pierwszy produkt: SHFT Pro, dwuczęściowego wirtualnego trenera biegu. Produkt spotkał się z dużym zainteresowaniem i otrzymał świetne recenzje.

Ambicje producenta sięgały jednak dalej, zatem już w kwietniu 2016 roku rozpoczął on projektowanie następcy. Tym razem w formie pojedynczego modułu skierowanego nie tylko do najbardziej zagorzałych entuzjastów, ale i szerszego odbiorcy. Produkt otrzymał nazwę SHFT IQ i trafił na Kickstartera.

Miniaturowy moduł jest mocowany na klipsie do odzieży lub buta, a jego trójkątną obudowę o zaokrąglonym kształcie wykonano z tworzywa i po wewnętrznej stronie pokryto gumą. Za design odpowiada znane szwedzkie studio projektowe HOWL, które w 2016 roku za stylistykę SHFT Pro otrzymało prestiżową nagrodę Red Dot Award.

Głosowe podpowiedzi w czasie rzeczywistym

Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta: wystarczy sparować je ze smartfonem (Bluetooth 4.1 LE) i umocować na ubraniu bądź bucie. Od tego momentu wszystkie komunikaty wirtualnego trenera biegacz słyszy w słuchawkach. Po zakończeniu treningu ma także dostęp do statystyk w dedykowanej aplikacji na system Android lub iOS.

W trakcie biegu w czasie rzeczywistym analizowane jest mnóstwo czynników: tempo, położenie stopy w kontakcie z ziemią i postawa całego ciała, siła uderzenia o nawierzchnię, czas kontaktu z ziemią i szereg innych. Sztuczna inteligencja dostosowuje podpowiedzi do osiąganych rezultatów. Przypomina nie tylko o spadku tempa, ale i np. konieczności skorygowania postawy.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony VAIO YB

Cele wyznaczane przez aplikacje nie grożą kontuzjami: są dopasowywane do możliwości biegacza i zwiększane w odpowiednio stonowanym tempie. SHFT IQ zareaguje także, gdy to użytkownik narzuci sobie niebezpiecznie wysokie tempo i zwiększy tym samym ryzyko urazu.

W module znalazła się platforma Intel Curie, 6-osiowy akcelerometr, żyroskop, kompas i bateria wystarczająca na 6 godzin pracy. Jej ładowanie odbywa się poprzez zintegrowane gniazdo USB-A.

Bezpieczny sport w inteligentny sposób

Propozycja duńskich konstruktorów ma popularyzować bieganie jako dyscyplinę zdrową, bezpieczną i satysfakcjonującą. O ile bowiem popularność tego sportu sukcesywnie wzrasta, problemem nie tylko wśród początkujących są rozmaite kontuzje wynikające z nieprawidłowej techniki. SHFT IQ ma im aktywnie zapobiegać, reagując zanim zdążą wystąpić.

Potwierdzają to także profesjonalni sportowcy, którzy mieli okazję testować urządzenie. Także u nich SHFT odnalazł popełniane sporadycznie błędy, a trafnymi podpowiedziami pomógł je wyeliminować i zapewnił lepsze wyniki. Rekomendacje zawodowców i sukces modelu Pro nie pozostały bez odzewu: po 9 dniach zbiórki produkt może już liczyć na 46 proc. finansowania.

Kampania na Kickstarterze potrwa do połowy kwietnia, co powinno wystarczyć aby zagwarantować produkcję urządzenia. Jego aktualna cena wynosi 69 dol., a po premierze ma wzrosnąć do 109 dol. Wysyłki zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

Źródło: Kickstarter.com, SHFT

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne

Popularne w tym tygodniu:

Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień